Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защитени ли сме на работното ни място?

Снимка: БГНЕС

Често на работното ни място се сблъскваме с проблеми. Проблеми, свързани с некоректни работодатели. На кого да се оплачем и трябва ли да търпим? Имаме ли права, освен задължения и кой да ни помогне, когато се отнесат към нас несправедливо? Коя е институцията, към която да се обърнем за помощ?

Попитахме и хората чувстват ли се защитени на работното им място.

"Да мисля, че сме защитени ... Не, нямам доверие на Агенцията (Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда"- бел. ред.), защото преди време се случи да ползвам техните услуги, но не съм доволна... Аз си знам правата и ги потърсих, обаче без ефект" - казаха видинчани.

Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда" предоставя информация и дава консултации по въпроси, свързани със законността на трудовите правоотношения, правата и задълженията на страните по служебно правоотношение, осигуряване и спазване на изискванията за здравословни и безопасни условия на труд. Тя извършва и контрол по предоставянето на посреднически услуги за намиране и наемане на работа, командироването на български работници и служители в чужбина и трудовата заетост на чужденци в България.

Какви проверки са извършили служителите на Инспекцията по труда във Видин- това попитахме директора на службата в крайдунавския град Илиян Митов:

Директорът на видинската Инспекция по труда бе гост в Посоките на делника"През миналата година са извършени 934 проверки, като констатираните нарушения са 4 245, от които по здравословни и безопасни условия на труд- 2 047. По Закона за насърчаването на заетостта са констатирани 6 нарушения. Отстранени са 7 работника. Имаме съставени 166 акта. Влезлите в сила наказателни постановления са 163 на стойност 170 150 лева. Средният размер на глобата е повишен, в сравнение с предходната 2014 година. Проверките ни са превантивни, като се стараем да бъдем едновременно във всички отрасли. В Агенцията има създаден информационен център и сигнали могат да се приемат и по обикновен, и по електронен път. Бих искал повече граждани да се обръщат за помощ към нас и ние да им бъдем от полза."

От синдикалната организация на КНСБ във Видин отчитат положително съвместната си работа с Инспекцията по труда.

"Имаме подписано споразумение, което изпълняваме стриктно на основата на законодателна база. Във времето Агенцията е доказала, че е надеждна институция, с която може да се работи. Най-често работещите ни търсят за нарушени трудови и синдикални права" - каза Любен Петков, председател на регионалния съвет на КНСБ във Видин.

От офиса на НАП в града направиха едно уточнение, което трябва да знаят всички работещи на 8-часов работен ден.

"Има случаи, при които трудовият договор може да бъде променен от пълен на непълен работен ден от страна на работодателя без знанието на работника. Това може да се разбере само, ако на работника се наложи да получава някакво трудово обезщетение. Затова апелираме към работещите да направят справка в някой от офисите на НАП" - информира Ирена Илиева, директор на регионалния офис.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56