Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред общините и важните за решаване въпроси

От Регионалното делегатско заседание в Плевен
Снимка: Община Плевен
Представители на повече от 80 общини от Северозападния район за планиране се събраха на Регионално делегатско заседание в Плевен в края на миналата работна седмица. Това ни провокира в "Посоките на делника" да попитаме някои от присъствалите кметове, какви предизвикателства стоят пред общините и кои са важните за решаване въпроси.

Иначе кметове и председатели на общински съвети от Северозападния район номинираха свои представители в Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България. Всички членове на ръководния орган на сдружението за новия мандат ще бъдат избрани на общо събрание на 23 и 24 февруари в София. Сред тях петте области в Северозапада имат квота от четирима представители. Делегатите избраха това да са четирима кметове на общини- Донка Михайлова на Троян, Златко Живков на Монтана, Пенка Пенкова на Лом и Калин Каменов на Враца. Сред номинираните бе и кметът на Кула Владимир Владимиров.

Ден преди регионалното делегатско заседание, Националното сдружение организира и обучение за новоизбрани кметове, заместник кметове и председатели на общински съвети. Повече за срещата разказа кметът на Мездра Генади Събков, който беше в Плевен.

"Предизвикателствата пред община Мездра са идентични с тези пред много други колеги в региона и затова обучението беше полезно за всички, които участваха в него. Една от темите беше свързана с реформите и задачите пред общините в новия четиригодишен мандат. Финансовата децентрализация беше друга важна тема, защото ние за другата централизация разбираме години наред, че се извършва в една или друга степен, но в крайна сметка държавата не ни осигурява финансовия ресурс, с който да изпълним задълженията, които ни вменява. Пред нас беше представен и норвежкият опит в местното самоуправление. Интересното в Норвегия е това, че местното самоуправление се ползва с изключително високо доверие- това е ключовата дума- доверието. Няма толкова проверяващи и контролиращи органи, всичко при тях е прозрачно. Заседанията на Общинските съвети имат възможност да ги излъчват в интернет пространството директно. Знае се какво е становището на всеки един съветник и то е достатъчно обосновано. Най-неотложният въпрос за решаване, който стои пред община Мездра е финансовата стабилизация. Заварих изключително тежко наследство, оказа се, че 8 милиона и 500 хиляди лева са задълженията, които Общината е натрупала. Голяма част от тях са само за последната година и са свързани с изпълнението на водния цикъл в града", заяви кметът на Мездра Генади Събков.

"Безспорно, много важно е накъде ще се движи корабът на сдружението на общините, ако мога така да се изразя. Първо, като преговори с централната власт- изпълнителна и законодателна, това е изключително важно. Сдружението съгласува много законодателни актове и затова е необходимо да има политическа воля и работа. В същия момент сдружението натрупа не малко опит по изграждане на административния капацитет и по отношение на първия програмен период, и сега, пред втория програмен период, който за нас е много важен, защото трети може да няма. Важно е част от колегите, които продължат, да бъдат готови за тези предизвикателства, след последните местни избори има промени в много от общините в страната. Важно е бързото включване на тези хора, за да бъдат наистина и резултатите по-големи. Важно е да се промени нормативната база, да кажем, приходната база на общините е силно стеснена", коментира пред Любо Андреев кметът на Монтана Златко Живков.

"Малките общини са много специфични и не бих казал че това, което е добро някъде по света /в случая Норвегия/, може да се приложи успешно и при нас. При нас всичко е много по-различно, хората се познават всички, знаят се проблемите. Безработицата е основен проблем, недоимъка, ниските пенсии. Опитваме се обаче да бъдем полезни на хората, съвсем скоро ще подарим на полицейския участък в Ружинци един лек автомобил. Длъжни сме да го предоставим, след решение на Общинския съвет. Автомобилът е отремонтиран, направихме и необходимите регистрации, следващата седмица ще го подарим официално", съобщи Александър Александров, кмет на Ружинци. Местният управник събира забележителните 70% при общините с население под 20 000 души в конкурса "Кмет на месеца" за януари.

Още по темата за предизвикателствата пред общините и важните за решаване въпроси чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56