Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред общините и важните за решаване въпроси

От Регионалното делегатско заседание в Плевен
Снимка: Община Плевен
Представители на повече от 80 общини от Северозападния район за планиране се събраха на Регионално делегатско заседание в Плевен в края на миналата работна седмица. Това ни провокира в "Посоките на делника" да попитаме някои от присъствалите кметове, какви предизвикателства стоят пред общините и кои са важните за решаване въпроси.

Иначе кметове и председатели на общински съвети от Северозападния район номинираха свои представители в Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България. Всички членове на ръководния орган на сдружението за новия мандат ще бъдат избрани на общо събрание на 23 и 24 февруари в София. Сред тях петте области в Северозапада имат квота от четирима представители. Делегатите избраха това да са четирима кметове на общини- Донка Михайлова на Троян, Златко Живков на Монтана, Пенка Пенкова на Лом и Калин Каменов на Враца. Сред номинираните бе и кметът на Кула Владимир Владимиров.

Ден преди регионалното делегатско заседание, Националното сдружение организира и обучение за новоизбрани кметове, заместник кметове и председатели на общински съвети. Повече за срещата разказа кметът на Мездра Генади Събков, който беше в Плевен.

"Предизвикателствата пред община Мездра са идентични с тези пред много други колеги в региона и затова обучението беше полезно за всички, които участваха в него. Една от темите беше свързана с реформите и задачите пред общините в новия четиригодишен мандат. Финансовата децентрализация беше друга важна тема, защото ние за другата централизация разбираме години наред, че се извършва в една или друга степен, но в крайна сметка държавата не ни осигурява финансовия ресурс, с който да изпълним задълженията, които ни вменява. Пред нас беше представен и норвежкият опит в местното самоуправление. Интересното в Норвегия е това, че местното самоуправление се ползва с изключително високо доверие- това е ключовата дума- доверието. Няма толкова проверяващи и контролиращи органи, всичко при тях е прозрачно. Заседанията на Общинските съвети имат възможност да ги излъчват в интернет пространството директно. Знае се какво е становището на всеки един съветник и то е достатъчно обосновано. Най-неотложният въпрос за решаване, който стои пред община Мездра е финансовата стабилизация. Заварих изключително тежко наследство, оказа се, че 8 милиона и 500 хиляди лева са задълженията, които Общината е натрупала. Голяма част от тях са само за последната година и са свързани с изпълнението на водния цикъл в града", заяви кметът на Мездра Генади Събков.

"Безспорно, много важно е накъде ще се движи корабът на сдружението на общините, ако мога така да се изразя. Първо, като преговори с централната власт- изпълнителна и законодателна, това е изключително важно. Сдружението съгласува много законодателни актове и затова е необходимо да има политическа воля и работа. В същия момент сдружението натрупа не малко опит по изграждане на административния капацитет и по отношение на първия програмен период, и сега, пред втория програмен период, който за нас е много важен, защото трети може да няма. Важно е част от колегите, които продължат, да бъдат готови за тези предизвикателства, след последните местни избори има промени в много от общините в страната. Важно е бързото включване на тези хора, за да бъдат наистина и резултатите по-големи. Важно е да се промени нормативната база, да кажем, приходната база на общините е силно стеснена", коментира пред Любо Андреев кметът на Монтана Златко Живков.

"Малките общини са много специфични и не бих казал че това, което е добро някъде по света /в случая Норвегия/, може да се приложи успешно и при нас. При нас всичко е много по-различно, хората се познават всички, знаят се проблемите. Безработицата е основен проблем, недоимъка, ниските пенсии. Опитваме се обаче да бъдем полезни на хората, съвсем скоро ще подарим на полицейския участък в Ружинци един лек автомобил. Длъжни сме да го предоставим, след решение на Общинския съвет. Автомобилът е отремонтиран, направихме и необходимите регистрации, следващата седмица ще го подарим официално", съобщи Александър Александров, кмет на Ружинци. Местният управник събира забележителните 70% при общините с население под 20 000 души в конкурса "Кмет на месеца" за януари.

Още по темата за предизвикателствата пред общините и важните за решаване въпроси чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00