Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мит или реалност е гражданското общество?!

Снимка: БНР
Колко ефективно е гражданското общество и каква е ролята на гражданските движения? В "Посоките на делника" гледната точка е на местни лидери на граждански движения и на хора от малки населени места в Северозапада.

"Никой не чува този беден народ какво иска и никой не се интересува от него. Нито един политик няма национално достойнство, това е ясно като бял ден... Толкова сме обезверени. Щом на един бежанец се дават по 1 000 лева, а на един пенсионер, дето е работил, по 150 лева, какво да говориме повече... Демокрацията ни съсипа, всички обедняхме и оглупяхме, кой ни чува нас... Гражданското общество го няма, хората се притесняват, ние сме в задънена улица. Не зная там отстрани, отгоре, от София, от Европа, от Брюксел какво се вижда, но тук долу сме си в задънена улица.. .Не виждам полза от гражданските движения, но не трябва да се отказваме, все трябва да има изход, не може все да затъваме... Не се чува думата на гражданските движения, повече народ трябва да негодува. Народът трябва да се обедини, да вървим в една посока всичките, защото българите, един-двама, ако тръгнат в едната посока, двама други ги теглят на другата страна...", е мнението на хора от малки населени места в Северозапада.

"Хората нямат особена вяра както в управляващите, така и в гражданските движения, тъй като липсва информация. Според мен един от основните проблеми в нашето общество, който ни разграничава от демократичните такива, е липсата на свобода на медиите. Повечето от тях се държат сервилно към управляващите. Когато гражданите протестират, демонстрирайки своята воля за промяна и това се повтаря редица пъти, а медиите не отразяват гражданската позиция на хората, тогава само единици разбират какво се е случило, а болшинството не получават никаква информация. При тези обстоятелства някои граждани се демотивират и решават, че е безсмислено да се борят за правата си. А това всъщност е целта на властващата политическа класа, която за съжаление не показва никаква класа. И така все по-малко остават такива като нас, които продължават въпреки всичко и въпреки всички", заяви в ефира на Радио ВИДИН Красимир Михайлов, областен координатор на гражданско движение ДНЕС.

Георги Георгиев, Гражданско движение БОЕЦПо думите на госта в студиото- Георги Георгиев, председател на гражданско движение БОЕЦ, "когато има обявено някакво действие, някаква наша инициатива, хората ги няма. Този процес е двустранен, хората очакват гражданските движения да свършат някаква работа, но без тяхното участие, което няма как да се случи. Гражданските движения по принцип трябва да сочат проблемите, да търсят техните решения, но не да ги решават пряко. През годините ние бяхме принудени да влезем в тази роля, т.е. ние бяхме принудени да влезем в ролята на политическа опозиция на управлението на страната, поради липсата на реална такава. Гражданското общество не се изразява само през гражданските движения. Гражданското общество е една енергия, която всеки човек трябва да носи в себе си."

Целия разговор и слушателските въпроси чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00