Иначе през годините Конституцията претърпя доста критики, а преди месеци и поправки, които трябваше да реформират съдебната система.
Според едно социологическо изследване, представено само преди ден на конференция за 25-ата годишнина от приемането на основния ни закон, близо 60% от българите не знаят гражданските си права, а 76 на сто не са чели Конституцията.
"Конституцията на България не е съвършена, винаги има какво да се желае в един закон... Много параграфи в тази Конституция не се спазват, не се цени човекът, но кой мисли за това...", са част от отговорите в анкетата на Радио ВИДИН.
Смятам, че не успяхме да изградим социална държава и това го усещат хората в ежедневието си. В същото време се разви един обективен икономически процес на първоначално натрупване на капитал. В началото всички смятаха, че ще станат богати, че ще станат капиталисти. За 25 години мисля, че преразпределителните процеси накараха много хора да осъзнаят, че капиталът се концентрира, че някои стават все по-богати, а голямата маса от граждани обедняват и компенсаторният механизъм на социалната държава не можа да се задейства. Не трябва да забравяме, че през този период неолиберализмът беше господстващата идеология в обществото, която беше насочена към по-малко държава. Резултатите са тези! Сега, когато хората искат силната ръка, силния човек, те искат просто повече държава, която е напълно възможно да се реализира в рамките на демократичното устройство на днешната ни Конституция", заяви още Михаил Миков.
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..
Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..
Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..