Иначе през годините Конституцията претърпя доста критики, а преди месеци и поправки, които трябваше да реформират съдебната система.
Според едно социологическо изследване, представено само преди ден на конференция за 25-ата годишнина от приемането на основния ни закон, близо 60% от българите не знаят гражданските си права, а 76 на сто не са чели Конституцията.
"Конституцията на България не е съвършена, винаги има какво да се желае в един закон... Много параграфи в тази Конституция не се спазват, не се цени човекът, но кой мисли за това...", са част от отговорите в анкетата на Радио ВИДИН.
По думите на дългогодишния парламентарист и юрист Михаил Миков, "12 юли е изключително важна дата, важна е и самата Конституция, защото си спомням ентусиазма на днешния ден преди 25 години. Спомням си възторга, с който народните представители във Великото народно събрание подписваха Конституцията, тези от тях, които искаха България да бъде демократична, социална и правова държава, която да тръгне по нов път. И този път да донесе на хората един по-добър живот. Не се случи! Преди няколко години, когато бях председател на Народното събрание, реализирахме една инициатива- сто хиляди екземпляра от Конституцията бяха разпространени чрез печатните медии, за да влязат във всеки дом с надеждата, че нашите граждани ще прочетат Конституцията и най-вече ще прочетат частта за правата. Там българската Конституция е изключително модерна. Дава най-високите достижения на конституционното право, на демокрацията и не случайно виждате, че България влезе в Европейския съюз, със съвсем леки корекции. Що се отнася до познаването на Конституцията, смятам, че това е дълг на всеки- и в училище, и в семейството, и най-вече всеки гражданин, когато търси своите права, той трябва да ги познава. А не само когато те са нарушени, да се сеща за тях. Това ще направи България една по-демократична държава, защото тези, които имат права, трябва да ги познават, за да ги упражняват. В края на краищата всеки човек трябва сам да определи мястото си в живота и обществото.
Смятам, че не успяхме да изградим социална държава и това го усещат хората в ежедневието си. В същото време се разви един обективен икономически процес на първоначално натрупване на капитал. В началото всички смятаха, че ще станат богати, че ще станат капиталисти. За 25 години мисля, че преразпределителните процеси накараха много хора да осъзнаят, че капиталът се концентрира, че някои стават все по-богати, а голямата маса от граждани обедняват и компенсаторният механизъм на социалната държава не можа да се задейства. Не трябва да забравяме, че през този период неолиберализмът беше господстващата идеология в обществото, която беше насочена към по-малко държава. Резултатите са тези! Сега, когато хората искат силната ръка, силния човек, те искат просто повече държава, която е напълно възможно да се реализира в рамките на демократичното устройство на днешната ни Конституция", заяви още Михаил Миков.
Гостът в студиото, юристът Борислав Василев подчерта, че "едно от най-важните качества на Конституцията е това, че за първи път закрепва разделението на властите. Може да се каже, че е първата демократична Конституция, която прокламира парламентарната република. Следва да знаем и че Конституцията не е панацея, и тя не би могла да бъде виновна и да носи отговорността за всичко това, което става в държавата и за това, че в определена степен няма държавност. Аз не виждам определен конституционен проблем. Друг е въпросът по отношение на уреждането на органите на държавно управление- централни и местни, дотолкова, доколкото следва да се потърси може би някакъв нов баланс между пряката и представителната демокрация. Страшно е това, че доста от законите не са съобразени с основни постулати на Конституцията. Тогава по какъв начин бихме могли да очакваме и тяхното нормално прилагане! Ако Конституцията има някакъв проблем, то може би проблемът и е, че тази Конституция е създадена в такава държава като нашата. Аз съм човек, който се занимава с действащо право. При мен идват всеки ден хора, които знаят правата си. Едно е да познаваме Конституцията, друго е да знаем правата си. Основният закон следва да бъде изключително качествен и траен, за да има доверие в правораздаването."
Целия разговор по темата чуйте в звуковия файл.
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..