Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Илинден празнуват българските пивовари

Днешният ден не е избран случайно. Кръстникът на съюза - агатоникийският епископ Наум, избира светия пророк Илия за покровител на пивоварите. Пивото е било известно у нас още преди Освобождението, чрез продажбата му от чуждестранните пътнически кораби, спиращи на нашите дунавски и черноморски пристанища. Първите опити за пивопроизводство у нас са направени през втората половина на XIX век, като първите сведения за пивоварството в България го характеризират като частно и много примитивно. В някои наши селища като София, Шумен, Пловдив, Търново, Русе и други, преди Освобождението има малки и примитивни домашни работилници, в които частните занаятчии приготвят пиво. Според Иржи Прошек, българското пивопроизводство датира отпреди Освобождението от турско робство. Създател е французинът Дюкорп, който е инженер по строежа на железниците в Софийско между 1873 - 1876 г. Той основава първата в страната пивоварна фабрика.

Българският Северозапад, макар и да не е от първите производители на бира, през годините е имал с какво да се гордее по отношение на пивоварната индустрия. Сътрудникът ни Петко Котларски разговаря с Любомир Методиев за историята на местната пивоварна, условията за работа, технологията и видовете бира.

"През 30- те години на миналия век местни хора от Мездра, по- отворени към промишлеността, решават да създадат фабрика, поради факта, че разполагат със собствен водоизточник с естествен водонапорен стълб около 5 атмосфери. Показателите при ферментацията на материала били доста добри и хората преценили, че могат да започнат производство на бира, с която да прославят града ни. Тогава бирата се правела от листов хмел и е била наистина бирен еликсир. В най- силните си години в завода са работели около 400 души. През годините  се правят редица рационализации"
- каза Любомир Методиев.

СнимкаПо стара българска традиция, на Илинден се приготвя пиво, от което човек не се напива. Бира се пие в България от хилядолетия, а днес консумацията на пиво на глава от населението е 72 литра или 218 чаши на човек. Най-предпочитана е светлата бира.

Сътрудникът ни в Лом Владимир Недев разговаря с Цветелин Цонев, който по професия е икономист и бивш служител на бирената фабрика.

"Предпочитам светлото пиво в стъклена опаковка. Като регионално производство, нашата бира е хубава, но имам някои забележки към качеството, по- скоро към добавената захар. Предпочитам да се върви към усъвършенстването на т.нар. "живо пиво", а не към модерните фреш напитки. Мисля, че пивоварството в Северозападна България има бъдеще. Скоро ходих във фабриката и ми направи приятно впечатление чистотата и подредените цехове"
- каза Цветелин Цонев.

Много медицински изследвания сочат, че бирата в умерени количества е полезна. И какво по-приятно в летните жеги от една ледена халба. Въпреки огромното разнообразие от вносни продукти, българите продължават да предпочитат произведеното у нас пиво. Някои от тях дори са абсолютни фенове на произведената в Българския Северозапад бира.

"Харесвам българската бира от родния Северозапад. Не знам защо, но бирата от южния край на страната ми е малко блудкава ... Стъклената бутилка е класика в жанра, но най- много харесвам наливната бира ... Мисля, че новите разфасовки, в които се предлага бирата, са много по- удобни. Преди време се редяхме на опашки за бира, а сега я има навсякъде"
- е мнението на видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20