Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Надеждни ли са автомобилите "втора ръка"

Снимка: Жоро Александров

Българите продължават масово да карат употребявани коли. Това показва статистиката на автотърговците у нас. Делът на автомобилите на възраст до 5 години през 2010 година у нас е бил 8,4%, през 2012 той пада до 3,5%. За сметка на това броят на автомобилите над 20 години се увеличава.

В анкетата по темата разговаряхме със сръбски туристи от близкия град Ниш.

"Тъй като нямаме достатъчно средства и ние в Сърбия, както и вие в България, аз съм "за" автомобилите "втора ръка". Хората купуват стари коли, защото са по- евтини. Нов автомобил струва 30 000 евро - тези пари човек не може да изкара за 10 години работа в Сърбия. Предпочитам немските автомобили, защото са издръжливи и поддръжката им е по- евтина от тази на френските возила"
- казаха за Радио ВИДИН гостите от съседна Сърбия.

Кои автомобили са сред най-надеждните марки, употребявани на старо у нас и кои производители наистина правят надеждни коли? Каква е тръпката да ремонтираш един употребяван автомобил и дори да го подготвиш за участие в рали? Това попитахме Ани Ванков, автомобилен състезател и автомонтьор от Видин.

Снимка: Жоро Александров"Най- надеждни са новите автомобили. Иначе за предпочитане са японските автомобили- двигателите са много здрави. За нашите пътища ходовата част е сериозен проблем. Австрийските коли са зле, като състояние на купето, защото по техните пътища използват препарати, които влияят на състоянието им. Двигател се прави, докато купето е проблем. За да участва в рали, автомобилът се нуждае от сериозна подготовка, но мисля че отново най- удачни са японските автомобили"
- обясни Ани Ванков.

Потърсихме автокъща от Враца по обява, която намерихме в интернет. Оттам не се представиха, но казаха, че е много относителна продажбата на автомобилите "втора ръка" и всичко зависи от година на производство, пробег и състояние на возилото. Свързахме се и със Светлин, работник в автоморга, предлагаща авточасти в Монтана. Според него най- трудни за поддръжка са японските автомобили и частите за тях са дефицит. Иначе за европейските коли резервни части се намират спокойно.

Враца още се слави като столица на колите втора употреба, тъй като но територията й има повече от 30 автокъщи, които предлагат возила "секънд хенд". По този показател градът под Околчица си оспорва лидерството в България с Дупница. Жоро Александров разговаря с Видин Христов, един от многобройните търговци на употребявани коли.

"Хората си купуват коли "втора ръка", не можем да се оплачем. Всеки има различни претенции и търси това, което му трябва. Имаме всякакви автомобили и по- стари и по- нови"
- каза Видин Христов.

Снимка: Жоро АлександровПреди дни от Комисията за защита на потребителите започнаха масови проверки на онлайн оказиони за автомобили.

"Има констатирани нарушения"
- каза за БНР Димитър Маргаритов, председател на Комисията за защита на потребителите.

"Извършваме проверки в интернет, където много често могат да бъдат открити примамливи оферти. Получава се разминаване между предварително обявеното състояние на возилата и реалното такова. Вече има и произнасяне по отношение на няколко търговци за практикувани от тях нелоялни търговски практики." 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20