Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Междублоковите пространства- кой да ги чисти

4
Снимка: Радио Видин
Проблемите с почистването на междублоковите пространства продължават. Има квартали, които наистина правят лошо впечатление. Избуяла растителност и мръсни тротоари, пълни с пластмасови чаши и бутилки, и фасове от цигари- гледка до болка позната.

В някои квартали на Видин жителите сами са се заели да извършват залесяване и зацветяване на тревните площи, монтират пейки и кошчета за смет и създават зони за отдих и почивка в междублоковите пространства. Такъв е примерът с видинския блок "Златен лев", намиращ се в квартал "Калето". Разговаряхме с живущата там Иванка Първанова.

"Трябва постоянство. Ние поливаме с чешмяна вода и успяваме. Съпругът ми се грижи за това пространство. Никакво съдействие на получаваме от страна на Общината. От време на време минават и подкастрят някой клон, но само това. Според мен, ако всички се включат, нещата ще се получат и междублоковите пространства ще бъдат много по- красиви" - разказа Иванка Първанова. Срещнахме и семейство Георгиеви, които с радост ни разказаха за цветната градина пред своя блок.

"Сами се грижим и ни е приятно да го правим. Всеки се грижи за нещо и се старае да е красиво."


Продължава окосяването на междублоковите пространства във Видин. Това каза за Радио ВИДИН Даниела Димитрова, ландшафтен инженер и управител на фирмата, отговорна за озеленяването в града. По думите й, дейностите ще продължат, а високите температури са добра предпоставка за развитие на растителност.

"Ние работим три сезона в междублоковите пространства на Видин. През зимата се режат само корони на дървета по молби на граждани. През летния сезон, обаче, избуялата растителност създава доста проблеми и нашата работа е свързана предимно с косенето на трева. Мисля, че добре се справяме с този процес, но проблемът се поражда от храстовата растителност. Съобразяваме се и с времето за почивка от 14.00 до 16.00 часа и това допълнително затруднява работата ни. Има някои квартали на Видин, в които има частни имоти с избуяла растителност и ние не можем да влезем. В момента тревата в почти целия град е в добро състояние" - каза Даниела Димитрова.

Какво е положението в селата на община Видин? Ани Цекова попита хората в село Кутово как се поддържат пространствата около жилищните имоти.

"Не се поддържат много добре тези райони. По програмата за временна заетост хората се опитват да правят нещо, но има много запустели къщи и проблемът с почистването не може да се реши. Има недостиг и на контейнери и това допълнително ни затруднява. Хората изнасят отпадъци от градините си на непозволени места, поради липсата на контейнери за смет" - каза Юлия Цветкова.

Разговаряхме и с управителя на фирмата по чистота към Общината Красимир Попов. Той каза, че по график служителите на фирмата извършват почистване на междублоковите пространства във Видин. В момента почти целият персонал е ангажиран в почистване на площадката за предстоящия видински панаир.

Във Враца са категорични, че който цапа, трябва да си почисти. Това казаха пред сътрудника ни Жоро Александров жителите на града под Околчица.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20