Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Между кметуването и овчарлъка

4
Снимка: Пламен Генчев, радио Видин
Днес ще ви разкажем за село Септемврийци, община Димово. Малко село с малко повече от 200 жители, но пък с много проведени избори за кмет. Едва в края на март тази година хората си избраха за кмет Красимир Петров- обикновен човек, който се занимава с отглеждането на животни. Заедно със семейството си се грижат за близо 200 овце и кози.

Исканията на хората от селото са съвсем прости- да се оправят улиците, да имат редовен автобус и да имат приходи от някъде. А дали кметът, който си избраха, ще им свърши работа- тук мненията са разнопосочни. Едни одобряват избора му, други- категорично не. Времето ще покаже става или не става, отсичат жителите на Септемврийци:

Снимка"Нищо не е променило тук, какво като имаме кмет, овчарска работа. Проблемите си остават, да отпуснат поне още веднъж през седмицата автобус, младите няма къде да работят... Кметът тича момчето, не е лош, но нещо става, ако отпуснат от Димово пари... Абе, той не може дори да те изслуша, какъв кмет може да е това, не става за тази работа... В селото е имало и други прости управници, и той ще изкара..."

Преди няколко месеца само с 5 гласа повече над опонента си частичните избори за кмет спечели Красимир Петров. На нашия въпрос защо пред овцевъдството е предпочел кметската работа отговаря лаконично- ей, така, малко напук, да си пробва късмета, каквото и да значи това. Срещнахме се с него в кметството, докато раздаваше хранителните помощи на социално слабите, които по списък в селото са 50.

Снимка"Фамилно отглеждаме с баща ми 135 овце и 35 кози. Трудно е между двете работи, но се успява, когато имаш мерак. Горе-долу бутаме тук, като не знам нещо питам, търсим спонсори. За транспорта, питахме в общината, говорено е с фирмите, но какво да ви кажа, затънтен край е това, само като чуят и отказват. Няма пари, това е, и за здравната служба няма, да се ремонтира"- обяснява 35- годишният кмет овцевъд.

В село Септемврийци и днес се раждат деца, колкото и невероятно да звучи това за едно село в Северозападна България. Тази година имат 5 бебета и двама нови ученици, които пътуват до Лом. Общо учениците им са 30:

"Навремето, още при предишния кмет на Димово децата са записани да учат в Лом. Просто не са потърсени от Димово, а дойдоха учители от Лом, на място. Децата ни са от малцинствата, раждат се бебета, още две чакаме. Аз разлика между децата не правя, важно е да се уважаваме", разказва още Красимир Петров.

В центъра на селото, накогашна Толовица има паметник на загиналите местни жители през 1923 година в Септремврийското въстание. Именно пред него са били истинските празници за 9 септември някога, играели се хора, награждавали се ударниците, спомня си най-възрастният жител на Септемврийци, 92-годишният Ценко Димитров.

Още за живота в Септемврийци може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24