Проблем има, той е очевиден, от една страна гласът е легитимен, като избирателят зачеркне "Не подкрепям никого", след това е нелегитимен, когато се броят бюлетините. Това заяви президентът Росен Плевнелиев преди дни и се надява този въпрос да се реши в Народното събрание. Ако народните представители не вземат решение, държавният глава е готов да сезира Конституционния съд. Според него, депутатите трябва да променят методиката за отчитане на опцията "Не подкрепям никого".
Днес е извънредното парламентарно заседание, на което се обсъждат предложения за изменение на Изборния кодекс, с който съмненията за нарушение на Конституцията да бъдат изчистени. Промените в движение са и по спорния казус "Не подкрепям никого".
"Ако квадратчето "Не подкрепям никого" се запази в сегашния му вид така, както е записано в Изборния кодекс, то реално може да повиши избирателната активност. Моето виждане обаче е, че хората все още не са запознати с тази опция. И всъщност хората, които не искат да подкрепят никого, няма да отидат да гласуват", каза Евелина Славкова от Изследователски център "Тренд".
"Когато се правят по принцип промени в изборното законодателство, винаги се поставя въпросът "защо". И винаги отговорът би трябвало да бъде по посока на това, как подобряваме избирателната система и в каква посока променяме политическата система. Никой не постави този въпрос! А така, буквално на юруш, хайде сега да подкараме всички към урните, ще видите, че ще има един друг ефект. Когато накараме и тези, които изобщо не желаят да гласуват, как предполагате, че те ще отидат и ще гласуват, когато стигнат до урните. Те в никакъв случай няма да направят рационалния избор, те ще гласуват напук. И още нещо, когато има задължително гласуване, рязко ще падне цената на купения вот. Вносителите на тези предложения за промени в изборното законодателство в посока задължително гласуване, в това число и квадратчето "Не подкрепям никого", направиха лоша услуга на българското общество, което струва много скъпо. Проблемът обаче, който възникна в последните дни в Народното събрание, не произтече основно от това квадратче. Той беше много умело подменен от премиера. Проблемът възникна оттам, че неговите депутати, заедно с тези на Патриотичния фронт и на Атака, отказаха да работят един месец. Защо? Така и никой не отговори", заяви народният представител от Реформаторския блок Вили Лилков.
По думите на народния представител от БСП Филип Попов и член на правната комисия "се цели да се събере този т. нар. протестен вот в това квадратче "Не подкрепям никого", след това тази бюлетина да бъде изхвърлена в кошчето. Сега управляващите искат спешни промени в Изборния кодекс, за да може да изместят фокуса от други техни грешки. Защото кой пое отговорност за ситуацията с Бокова, за ситуацията с бежанците... Ние също сме направили своето предложение и то е това квадратче да отпадне от Изборния кодекс."
От ГЕРБ поискаха спешни промени в Изборния кодекс. Мотивът - да се спрат спекулациите от страна на опоненти и нагнетяването на изборната обстановка. По отношение на квадратчето, от ГЕРБ искат при отчитането на отрицателния вот "Не подкрепям никого" да се потвърдят досегашните правила вотът да се отчита като действителен.
Още по темата чуйте в звуковия файл.
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..