Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

А сега накъде?!

Накъде след изборите за президент и какви изводи трябва да си направят политиците? Събрахме всички гледни точки- на социолози и народни представители от Северозапада.


"Имаме наистина нова политическа ситуация, но трябва да видим колко ще се разгърне тя. А политическата криза- надявам се да не се задълбочи- да имаме и стабилен служебен кабинет, и плавен преход към парламентарни избори", каза Евелина Славкова от изследователски център "Тренд". 


Народният представител от ГЕРБ Петя Аврамова изрази своето съжаление за това, че хората от Северозапада не са разбрали техните послания: 

"Съжалявам, че не успяхме да убедим хората в правотата си и в грижата, която полагаме. Всъщност, може би грешката трябва да търсим и в самите себе си, че не стигнахме до всеки човек. Политическа партия ГЕРБ винаги е готова за избори. На президентските избори успяхме да мобилизираме само твърдия електорат, но не и периферията. Грешка е да се мисли, че това е подкрепа за политическите партии. Все пак тези избори не са парламентарни, в тях има и голяма доза мажоритарен елемент. Очаква ни интересна политическа зима."


По думите на народния представител от БСП Филип Попов

"Винаги сме готови за предсрочни избори. Въпросът е дали са необходими на България. Аз мисля, че са! Това правителство изчерпа своето доверие и това пролича на президентските избори. А как ще се промени България? Мисля, че достойнството на страната ни като една държава, която е с много важно геостратегическо положение, ще бъде върнато."


"Демократи за силна България и Гражданският съвет, в който влизат няколко народни представители и знакови личности, тръгваме по свой собствен път. Сега го наричат "новия десен проект", но аз бих казал, това е разширяването и развитието на ДСБ, което започна от месец януари. Политическите ни перспективи са в унисон с това, което искат гражданите. Ние го разчитаме като обръщане на ДСБ към гражданското общество. Започваме да изграждаме нашите граждански съвети по места, където без да се налага хората да стават членове на партията, ще бъдат привличани в нашите консултативни съвети, наричани Граждански съвети. Дошло е времето да се каже "баста" на популизма, защото в момента има абсолютен дефицит на ценностно говорене. Искаме Велико народно събрание", заяви Вили Лилков, народен представител от ДСБ.



А преди два месеца, в средата на септември, новоизбраният президент Румен Радев беше във Видин, на среща със симпатизанти и тогава той гостува в Радио ВИДИН. Попитах го, какво ще е първото действие, което ще предприеме, ако влезе на "Дондуков" 2: 

"Много са важните действия, но първото и най-важно, това е да сформирам екип от хора умни, в България има много такива, от хора, мислещи за България, от експерти. Един от големите проблеми в нашето съвремие е, че политиците се откъснаха от експертизата. Тя е натикана в ъгъла. Експертите се търсят само за справки. И най-лошото, експертите се търсят, за да обосноват взети вече от политиците решения. На това трябва да се сложи край! Президентът може да бъде филтър за неправилни решения. Решения, които работят срещу българския народ."


Още от гледните точки на социолози и депутати чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32