Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо партиите запазиха големите си субсидии и ще има ли преосмисляне?!

Снимка: БГНЕС


Партийната субсидия е една деликатна тема, която предизвиква доста коментари в обществото. Гледната точка в "Посоките на делника" е на народни представители и граждански движения от Северозапада.


В началото на този месец парламентът отхвърли предложението на Патриотичния фронт, субсидията на партиите догодина да бъде намалена на 6 лева за всеки действителен глас. Така и догодина, парламентарно представените партии ще получават 11 лева за глас. Въпреки, че от всички три въпроса, зададени в референдума, този за намаляване на партийните субсидии до 1 лев получи най-масова подкрепа.


Народният представител от Патриотичния фронт Красимир Богданов би оспорил въпроса за субсидиране от 1 лев за глас, защото "не знам доколко е възможно да функционира една политическа организация с национално представителство, със средства, които се равняват на няколко десетки или стотин хиляди лева. В крайна сметка една национална организация поддържа офиси, поддържа политическа дейност и не може единствено и само от членски внос да се издържа тази организация. Ние в малките населени места, където хората са достатъчно бедни и отрудени не събираме членски внос от тях, тъй като е кощунство да караш хората да си плащат за политическото си членство. Смятам, че едно разумно решение, за една минимална субсидия, която да получават партиите от държавата, ще бъде обективно и съобразено с условията в България."


Гостът в студиото Георги Георгиев, председател на Гражданско движение "БОЕЦ" категорично заяви, че те застават зад позицията "пълна забрана по закон за държавно финансиране на политическите партии по какъвто и да е начин. Поставянето им в една конкурентна среда, в която да печелят доверието на обществото, да набират симпатизанти и чрез членски внос, така както го правим всички ние в гражданския сектор, да развиват своята дейност."


Гледната точка на народния представител от Реформаторския блок Борислав Великов е, че "след като преобладаващата част от гласувалите на референдума хора са се изказали в посока намаляване на субсидиите, очевидно това е нещо, с което ние трябва да се съобразим. Намаляването на субсидията трябва да стане в обратна пропорционална зависимост на процента взети гласове. Така например големите партии, получили над 10% от гласовете, биха могли да получават не повече от 1/3 от субсидията, която се полага в момента, т.е. 3-4 лева на глас. Партиите между 10 и 4 %, това са средни по големина партии, да получават половината от държавната субсидия, а партиите между 4 и 1%, т.е. тези, които не са влезли в парламента, да получават пълния размер на субсидията. Обосновката на едно подобно схващане е, че малките партии трябва да се развиват."


Според народния представител от ДПС Станислав Анастасов, "темата със субсидиите на политическите партии е свързана с едно нещо и не бива да го забравяме, а именно, независимостта, прозрачността и отчетността. Ако намалим или премахнем субсидията, съответно и тези три елемента ще изчезнат. Всеки сам може да прецени, кой има интерес от политическите партии да бъдат непрозрачни и неотчетни."


Още по темата за партийните субсидии чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20