За нуждата, ако не за асфалт, то поне за насипване на страничните улици, разказват и хората:
"Асфалт има до площада, от прелеза до площада направиха навремето, предизборно, а страничните улици са в плачевно състояние, кално, с коли не може да се мине."
Преди няколко години предприемчиви хора решили, че в селото трябва да има храм. Плановете за строежа и документацията им отнели 2 години и през 2012-а направили първата копка. Всичко било изградено с дарения и с много труд, спомня си кметът Георги Георгиев и един от участниците в инициативния комитет- Ванчо Тодоров. Сега храмът е издигнат, остава да се измаже отвън, да се изработи иконостас, иконопис, да се поръча и камбанария. Местни дарители уверяват, че ще подсигурят първите икони за параклиса, който ще носи името на светите равноапостоли Константин и Елена. Местно момче дори избродирало на гоблен ликовете на светиите, друг сръчен местен жител направил рамката. Хората от Жеглица са твърдо решени напролет всичко да е готово, за да може параклисът да бъде осветен през май догодина. Отправят призив към всички, които могат да помогнат, да дарят за каузата.
Построената днес сграда на малката църква е в близост до кметството, чака довършването и освещаването си. Инициативният комитет има и други планове- да поставят паметна плоча на загиналите във войните местни хора:
"Имаме няколко души, загинали по време на войните. От настоятелството смятаме да почетем паметта им. Ще помислим дали да направим отделно паметник и плоча, или отделно да направим плоча с имената им. Отново ще търсим спонсори и за тази идея"
На финала на разказа ни за Жеглица стигаме и до празниците- утре там ще празнуват. Имат си елха, а тържеството ще бъде в салона, в сградата на читалището. Ще опънат маса с вкусни домашно приготвени ястия, допълни кметът Георги Георгиев.
А за решилите да дарят средства за храма, има разлепена обява с номера на банковата сметка (виж в галерията).
Още за Жеглица може да чуете в звуковия файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..