Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво донесоха на Северозапада 10-те години еврочленство?!

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН
Днес одобрението сред българските граждани за членството на България в Европейския съюз (ЕС) е по-високо в сравнение с годините непосредствено след присъединяването през 2007 г., а доверието към европейските институции е устойчиво високо. Това поне сочат анализите и проучванията.


Така ли е обаче за Северозапада?


Гледната точка е на народни представители, кметове и общински съветници. Станахме ли повече европейци- мненията и коментарите са на слушателите на Радио ВИДИН.



По думите на госта в студиото Павел Паунов, общински съветник от Реформаторския блок и председател на постоянната комисия "Европейски фондове, проекти и международно сътрудничество", "е изключително важно, че присъстваме в ЕС като пълноправен член и че можем да ползваме облаги на това богато европейско семейство. За Видин видяхме доста европейски средства, друг е въпросът как бяха усвоени и изпълнени. Някъде около 200 млн.лв. влязоха, това е една колосална сума. Във Видин очакваме тази прословута помпена станция за 22 милиона лева, която толкова вече изостава, да бъде изградена. Това е шансът на Европа- те ни подариха възможността да сменим канализацията и да пием чиста вода. Естествено е, че има и много минуси, но те са свързани с местната администрация и местната изпълнителна власт. Докато възможностите, които ползваме са неограничени, за съжаление, не ни достига административен капацитет. Равносметката ми е изцяло положителна, с уточнението, че голяма част от вините са си чисто български."



"Станахме членове на ЕС, но като че ли постепенно с времето тази надежда, че ще заживеем по-добре от начина, по който сме живели преди този период, започна да се изпарява и показаха се някои от грешките, и проблемите в ЕС. В крайна сметка тази глобализация на икономиката и на всичко, което произтича от законодателството на ЕС, доведе в немалка степен и особено на Северозапада и до фалити на предприятия, доведе и до налагане на големи корпорации и в търговията, и в земеделието, и в много сфери на обществения живот. Това пък доведе до отказ или до невъзможност на много наши сънародници, особено от нашия регион, да продължат да развиват своя бизнес, своята дейност. Но да не бъда краен в изказването си, естествено по отношение на европейските субсидии, проекти и програми бяха подпомогнати много от дейностите в страната. Един от най-често задаваните въпроси от хората е как може да се кандидатства по различни програми, какви възможности дава това и какъв бизнес може да се започне. Смятам, че въпреки всички усилия, държавата ни не направи максимално възможното да даде шанса на хората да достигнат по-бързо до информацията. Отделен въпрос е, че една от порочните практики в България е европарите да не достигат до хората, които наистина биха се възползвали по правилния начин от тях. За това оценката ми за 10-годишното членство на България в ЕС е противоречива. Приемам нашето еврочленство, има много позитивни неща, без които няма как да продължим да функционираме като държава, но задължително България трябва да отстоява своите национални интереси и в рамките на ЕС", заяви Красимир Богданов, народен представител от Патриотичния фронт от Врачанския регион.


Кметът на Монтана Златко Живков, който е и член на Европейския комитет на регионите, каза, че е свършена огромна работа, огромна капиталова програма за всичките тези години: 


"Монтана е променена като инфраструктура, като подземен кадастър, безброй проекти, които нямаше да се случат по никакъв начин, ако чакахме само на държавния бюджет. В миналата година изпълнявахме над 42 проекта, преобладаващата част с европейско финансиране, все още то е безценно за нас. Личната ми преценка е за една изключително тежка, но много силна година, говоря за общината като цяло, която се надявам да продължи в 2017 година."


Още по темата за 10-годишното ни членство в ЕС чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32