Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По-малко социално-икономически различия на регионите в България- кога?!

Снимка: Колаж: Полина Тодорова
Ще станем ли свидетели на реални политики за намаляване на социално-икономическите различия по региони в България? По темата в "Посоките на делника" разговаряме със социолози, бивши заместник министри и депутати.

"Трябва да има много ясна политика от страна на държавата по отношение на неразвитите райони. Един от проблемите обаче, с който челно се сблъсква държавата, е тази миграция- вътрешна и външна. Това води и до липсата на работна ръка, а всеки един инвеститор търси точно това в дадено населено място. Разбираме, че влизаме в един омагьосан кръг, който в крайна сметка е преодолим, но не толкова лесно. Тук трябва да добавя и сериозните проблеми, които има в българското образование. В изоставащите райони има много ниски нива на образованост, на грамотност. Важно е сега да видим каква ще е управленската програма на правителството и какви ще са конкретните мерки за неразвитите региони", коментира Евелина Славкова, социолог от Изследователски център Тренд, с богат опит и в социалните изследвания, не само в електоралните.   

"Всички региони в Европа се оценяват по едни и същи критерии, по едни и същи показатели. След като има единни критерии за оценка на регионите в Европа, нормално е и ние първо да търсим инструментариума и визията на регионите в България, а след това да се съревноваваме с ЕС. Така или иначе сега ние подлежим на оценка на развитието на регионите, която е негативна. Занимаваме се с реформи на реформите, със секторни реформи, а не се занимаваме с най-важните реформи- икономическо и институционално развитие на държавата, управление на европейски средства, целесъобразност на влагане на тези средства. Какво от това, че в шестте региона се вляха между 2 и 3 милиарда предния период? По-голям е дисбалансът, отколкото да бъде изравняването. Нали целта бе да се намери баланс между регионите- там, където са по-слаби регионите да тръгнем към някакъв ръст, а то се получава обратният ефект. Получава се, че трите северни региона са в дъното на класацията на ЕС", заяви Иван Аспарухов, бивш заместник министър на регионалното развитие в кабинета Борисов 2.

"Малко ми е тъжно, че целият този разговор започва отначало. За Северозапада има приета от Министерството на регионалното развитие и благоустройството програма за развитие. Тази програма бе внесена още в края на 2015 година в Министерски съвет и тогава Бойко Борисов и целия Министерски съвет оставиха тази програма без резолюция, забравиха я буквално, въпреки че тя бе описана като приоритет в управленската програма на правителството за периода 2014-2018 г. В момента Северозападният регион има такива показатели, че той не може да постигне икономически възход или да се оттласне от дъното със собствени сили. Правителството, парламентът трябва да поискат директна помощ от Брюксел, не през оперативните програми. Тук става въпрос за бяло петно на картата на Европа. Тук става въпрос за ангажимент на Европа, която не може да остави най-бедния регион в ЕС без никаква подкрепа. Това, което в момента правя, независимо, че не съм народен представител, заедно с нашия евродепутат Светослав Малинов, подготвяме специален доклад, той почти е готов, директно до ЕК. И ще искаме среща с европейските комисари, за да им връчим този доклад за състоянието на Видинския регион и на Северозапада. Този регион не може да се спаси с половинчати мерки, този регион си отива", подчерта Вили Лилков, народен представител в 43-тото Народно събрание, на последните парламентарни избори водач на листата на "Нова република" за Видинския регион.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В лятното кино на Тошевци предпочитат старите български филми

На 24 май, в Деня на Светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, се отправяме към село Тошевци, община Грамада. Просветителски и образователен дух цари в село Тошевци. Хората, които живеят тук са в пенсионна възраст, но възрастта не е преграда за тяхното желание да се образоват, да..

публикувано на 24.05.24 в 11:15
Георги Вулджев

Георги Вулджев: Сериозната пенсионна реформа е политически непопулярна

Пенсиите, отпуснати до 31 декември 2023 година, ще бъдат увеличени от първи юли с 11 процента, съобщи премиерът Главчев.  Сюжетът с увеличението, превърнал се в предизборна заигравка, който предлагаше повишението да е с 10%, по този начин остава в историята.  Ниските пенсии продължават обаче да са сред най-сериозните проблеми на пенсионната ни..

публикувано на 23.05.24 в 10:10

Ще въведе ли страната ни адекватни европейски заплати?

Всеки десети работещ е беден, показва анализът на последните данни на Националния статистически институт, направен от Института за пазарна икономика (ИПИ). Бедността у нас леко намалява през 2023 г., а неравенството в доходите се свива. И двете констатации са следствие от повишаването на пенсиите, от една страна, и на заетостта, от друга...

публикувано на 22.05.24 в 10:45

Как се постига качествена жизнена среда- опитът на Германия, Унгария и Словения

Утвърдени експерти от България, Германия, Унгария и Словения представиха предизвикателствата пред архитекти и инженери в строителството по пътя към хармонична среда на живот. Международната конференция, която се проведе в София, бе организирана от сдружение "Алианс за висока строителна култура" (АВСК).  Какво разбираме под хармонична жизнена..

публикувано на 20.05.24 в 16:48

Във Воднянци искат програми за безработни

Екипът на радио Видин гостува в село Воднянци, община Димово. Времето е дъждовно и следобедно и по това време по улиците не се срещат хора.  Селото е на около 60 км от Видин в посока Монтана и на 180 км от София. До него лесно може да се стигне с автомобил или с влак по линията София-Видин.  В землището на селото е изграден язовир Дреновец...

публикувано на 17.05.24 в 12:30
Михаил Кръстев

Михаил Кръстев: Политиците загубиха спечелен мач с Еврозоната

България няма да успее да изпълни критериите за влизане в Eврозоната до юни.  На конференция, посветена на следващите стъпки към еврото, бяха обсъдени политическите и социалните последици, както и икономическите и финансовите перспективи преди и след присъединяването, бяха анализирани и успешни примери на европейски държави, вече въвели единната..

публикувано на 16.05.24 в 10:00

Имат ли интерес ресторантьорите към чужди служители?

Заради липсата на кадри летният сезон е пред провал за ресторантьорския бранш, заявиха преди дни от сектора. Причината е приета промяна в Закона за чужденците, която по никакъв начин не помага на бизнеса за това лято. Преди началото на туристическия сезон има предприемачи, които обявиха, че ще фалират, защото нямат работници. Хотелите отварят, а..

публикувано на 15.05.24 в 11:21