Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По-високи учителски заплати = по-добро образование?

Стана традиция учителските заплати да се вдигат ежегодно. За увеличение се говореше предизборно- говори се и днес. С оглед на настоящото състояние на образователната система, обаче не е ясно каква е логиката на тези периодични увеличения. Опитът показва, че заплатите на работниците е редно да бъдат вдигнати, когато има подобрение в тяхната продуктивност и качество на работа. Но що се отнася до образователния сектор в България, през последното десетилетие поне, заплатите на учителите постоянно се увеличават, а качеството на образованието се влошава. Много популярен е митът, че преподавателите в страната са твърде нископлатени. Но според данните на Националния статистически институт през последните десет години средната заплата на учителите в обществения сектор плътно следва средната месечна заплата за цялата икономика. 

Трябва ли да бъде повишено възнаграждението на преподавателите и ще се подобри ли качеството на образованието попитахме видинчани.

"Трябва да се повиши дисциплината на учениците и тогава ще се подобри и качеството на образованието. С тези пари не могат да се стимулират работещите в сферата да дават всичко от себе си ...  Както лекарите, така и учителите трябва да получават добри възнаграждения ... Добрите учители никога не са забравяни от своите ученици" - казаха в анкетата по темата видинчани.


Трябва ли да се повиши учителската заплата и каква е връзката ѝ с нивото на образованието у нас, това попитахме и Евлогия Манджукова, директор на Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин и председател на учителския синдикат към КНСБ в крайдунавския град. 

"Размерът на учителската заплата в момента трябва да е минимум 30 процента над средната за страната. Образованието в момента се крепи изцяло на учители, които са видели и добро, и лошо в системата. Не е такова положението при младите учители. Те искат да идват на работа добре облечени, с хубава кола и няма как да бъдат привлечени със заплата от 700 лева" - каза Евлогия Манджукова. Според нея има пряка връзка между делегираните бюджети и размера на учителските заплати, но основният им недостатък е, че пречат на дисциплината в училище днес. 

Учителите, и образователната система като цяло, изпълняват ключова функция в икономиката на всяка една страна, но това не означава, че държавата трябва да вдига финансирането на всяка цена, особено в условие на постоянно влошаващо се качество на нейните услуги. 

Разговаряхме и със Здравка Първанова, която днес е пенсиониран учител. Дълги години тя упражнява учителската професия във видинското село Покрайна. Нейната дъщеря също работи като учителка. 

"Има учители, които са родени да бъдат учители. Аз се възхищавам на успехите на моите ученици и до днес. За мен работата ми е призвание" - каза Здравка Първанова

Според ученици от видинското училище "П. Р. Славейков" има пряка връзка между качеството на образованието и учителските заплати и те трябва да бъдат увеличени.


Профилираната гимназия "Найден Геров" в Лом е училище със 140-годишна история, а през последните 25 години директор е Теодор Йончев. Според него днес участниците в образователния процес- и ученици, и учители, са демотивирани. Причините са ясни-  демографската криза, обезлюдяването, борбата за всеки един ученик. Йорданка Герасимова се срещна с Теодор Йончев

"От години в тази част на страната се води битка за ученици, защото по този начин се гарантира бюджет и броят на учениците решава всичко. Увеличението на учителските заплати няма да реши проблемите на българското образование. Проблемът е ценностен и мотивационен. Нужни са сериозни реформи, намаляване на администрацията и повече прагматизъм" - смята Теодор Йончев

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05