Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кога ще има повече свобода и финанси за общините от Северозапада?!

Говори местната власт- гледната точка е на кметове и на общински съветници. 


"Това е много стара тема- над 20 години в България се говори за финансова децентрализация, още в началото на създаването на Националното сдружение на общините. Тя е актуална тази тема непрекъснато, включително и днес, защото на практика ѝ казваме самостоятелност на общините, но тя е повече на книга. Всички общини в България, с изключение може би на десетина, сме зависими от това какво ще има записано в държавния бюджет за съответната община. На практика, през всичките тези години в България има децентрализация на задължения и на практика централизация на финансите. И най-новото, което настъпи през последните години и което е добре за всички работещи, е увеличението на минималната заплата. На практика, всички заети в комуналните дейности, в социалните патронажи са на тази заплата. След като тя бе увеличена, разходите на община Берковица се увеличиха с около 80 хиляди лева годишно, а реално общата изравнителна субсидия, която допълва разходите за тези дейности, не е увеличена", каза Милчо Доцов, кмет на монтанската община Берковица.


"Силно се надявам да започне да се работи в тази посока, защото същността на децентрализацията е процес на прехвърляне на правомощия за вземане на решения, на отговорността за предоставяне на услуги и ресурси за тяхно финансиране от по-високи към по-ниски нива за публично управление. Когато се свали отговорността от централно на местно ниво, повече хора могат да вземат решение от местен характер и най-важното, държавата да прави националната политика, а общините най-после да започнат да правят местните политики. Рязко трябва да се тръгне към децентрализацията, защото в момента българските общини са в тежко състояние, а дефицитът за всички общини е близо 300 милиона лева", заяви в студиото на Радио ВИДИН Павел Паунов, заместник председател на Общинския съвет във Видин и член на комисията по бюджет и финанси. 


"Общините от Северозападна България имат своите специфични проблеми. Един от сериозните проблеми на общините въобще е, че финансирането на общинските дейности се затруднява. Има общини, които са поставени при други обстоятелства- това са тези с развития туризъм и по Черноморието. Там собствените приходи имат възможност за преизпълнение. В общините от Северозапада проблемът с оформяне на собствените приходи е много голям. Сложен момент е непроменената от няколко години насам със закона за държавния бюджет и закона за публични финанси изравнителна субсидия. Тя е предназначена да финансира общинските дейности. Тази субсидия не се променя, а в същото време минималната работна заплата от 420 лева, считано от 1 януари 2017 година се е променила на 460 лева. Тези 40 лева на мен държавата не ми ги подсигурява. Аз трябва да ги взема от тази изравнителна субсидия", коментира Милчо Лалов, кмет на видинската община Брегово


"Финансовата децентрализация определено буксува, тъй като държавата участва във финансовото отношение на общините в размер на 80% от бюджета, конкретно на община Борован. Колкото по-малко е това участие, толкова по-голям е делът на децентрализацията, но на този етап участието на държавата е съществен. Намираме се в условия на сериозна централизация. Държавата явно трудно се разделя с правомощията си и е по-склонна да се раздели с т. нар. горещи картофи, които се прехвърлят на общините. От години всички обещават, че Северозападът ще е приоритет, действия обаче конкретни няма. Програмите остават само на хартия, защото нито едно правителство и Народно събрание не отдели средства за Северозападния регион. Истинска стратегия за подобряване живота на хората просто няма. Предполагам, че никой не би напуснал дома си и родния край, ако има осигурена работа и съответно достойно заплащане", е гледната точка на Десислава Тодорова, кмет на врачанската община Борован.


Толкова ли е трудно, повече финанси да остават в градските хазни, а прехвърлянето на дейности от страна на държавата към градските управи да се обезпечава финансово?!


Целия разговор чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23