Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как българското европредседателство може да повлияе за развитието на Северозапада?!

Снимка: БГНЕС


Гледната точка е на хора от малки населени места в Северозапада, както и на добре познати имена за видинската общественост- Мартин Дончев и проф. Вили Лилков.  

Правителството на България определи темите конкурентоспособност, кохезионни фондове и култура за свои приоритети по време на председателството на страната ни на Съвета на Европейския съюз. Очаква се на 23 юни, преди заседанието на Съвета на ЕС, премиерите на Естония, Австрия и България да се подпишат под тези приоритети, с което ще се даде старт и на поредното ротационно председателство. За този мандат те са: първо- заетост, растеж, икономическо развитие, единен съюз, включително енергиен, дигитален съюз. Вторият приоритет е безспорно сигурност и миграция. България поставя тук своя специален фокус за българското председателство- визията към Западните Балкани. На трето място е ЕС след Брекзит, мястото и ролята на съюза на глобалната политическа сцена. 

Как биха могли да спомогнат за развитието на Северозападна  България избраните национални приоритети, най-общо казано, трите К - конкурентоспособност, кохезия и култура?!

Когато България се подготвяше за влизане в ЕС, Мартин Дончев беше областен управител на Видин, а когато влезе, през 2007 година, беше заместник областен управител. Има широк поглед върху това, как изглеждат нещата днес, с оглед на това, че след малко повече от шест месеца ще председателстваме Съвета на ЕС. По думите му, "до момента българското правителство не е провеждало регионална политика- да се подпомогнат най-изостаналите и то видимо. Такава видима подкрепа чрез европейските фондове не може да се каже, че има. Трябва да се въведе идеята, че трябва да има някакво планиране, което да подкрепя регионите. Това планиране трябва да е национално, т.е. българската държава да иска да подкрепи някой от своите изостанали региони. Да предвиди средства в бюджета по някаква програма, която обаче да води до конкретни резултати, а европейските средства би трябвало да са просто допълнение. И тази програма да се отчита на определен период. Преди време, когато Соломон Паси бе във Видин за представянето на своя книга, вечерта, говорейки си, се роди една идея. Той предложи да се представи пред българското правителство това, министрите на транспорта от председателството да заседават във Видин. Напълно е възможно да се организира. Не виждам никакъв проблем видинските народни представители, кметовете на общините и обществеността, ако им харесва тази идея, да я поставят пред българското правителство. Това означава, че Видин ще бъде домакин на срещата на министрите на транспорта, което конкретно отива на града ни и на региона, защото ние сме транспортен център."


Според проф. Вили Лилков, "европредседателството е големият шанс на Северозапада през следващите години, защото като цяло регионът е проблем не само за България. Той е проблем и за целия Европейски съюз, защото е най-изостаналият. И това вече е проблем на Европа! И би трябвало областните управители и кметовете в Северозапада да извършват една много сериозна подготовка, за да могат да запознаят всички евродепутати и отговорните фактори в ЕС в детайли, с проблемите на региона. Това означава да се изведат по общо съгласие най-важните приоритети на тези три области като инфраструктурни проекти, да се оценят много внимателно потенциалите за развитие. Категорично културата е едно от възможните направления, в което може да се развива Северозападът. И да се постави въпросът за директна европейска помощ към Северозапада. Чрез бюджета и чрез европейските програми, Северозападът не би могъл да получи това, което му се полага и това, от което се нуждае. Допълнително смятам, че бизнесът от Северозапада също трябва да има думата в подготовката на това домакинство."
 

Още от разговора със събеседниците, както и коментарите на хора от малки населени места и слушатели от Северозапада, чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56