Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как българското европредседателство може да повлияе за развитието на Северозапада?!

Снимка: БГНЕС


Гледната точка е на хора от малки населени места в Северозапада, както и на добре познати имена за видинската общественост- Мартин Дончев и проф. Вили Лилков.  

Правителството на България определи темите конкурентоспособност, кохезионни фондове и култура за свои приоритети по време на председателството на страната ни на Съвета на Европейския съюз. Очаква се на 23 юни, преди заседанието на Съвета на ЕС, премиерите на Естония, Австрия и България да се подпишат под тези приоритети, с което ще се даде старт и на поредното ротационно председателство. За този мандат те са: първо- заетост, растеж, икономическо развитие, единен съюз, включително енергиен, дигитален съюз. Вторият приоритет е безспорно сигурност и миграция. България поставя тук своя специален фокус за българското председателство- визията към Западните Балкани. На трето място е ЕС след Брекзит, мястото и ролята на съюза на глобалната политическа сцена. 

Как биха могли да спомогнат за развитието на Северозападна  България избраните национални приоритети, най-общо казано, трите К - конкурентоспособност, кохезия и култура?!

Когато България се подготвяше за влизане в ЕС, Мартин Дончев беше областен управител на Видин, а когато влезе, през 2007 година, беше заместник областен управител. Има широк поглед върху това, как изглеждат нещата днес, с оглед на това, че след малко повече от шест месеца ще председателстваме Съвета на ЕС. По думите му, "до момента българското правителство не е провеждало регионална политика- да се подпомогнат най-изостаналите и то видимо. Такава видима подкрепа чрез европейските фондове не може да се каже, че има. Трябва да се въведе идеята, че трябва да има някакво планиране, което да подкрепя регионите. Това планиране трябва да е национално, т.е. българската държава да иска да подкрепи някой от своите изостанали региони. Да предвиди средства в бюджета по някаква програма, която обаче да води до конкретни резултати, а европейските средства би трябвало да са просто допълнение. И тази програма да се отчита на определен период. Преди време, когато Соломон Паси бе във Видин за представянето на своя книга, вечерта, говорейки си, се роди една идея. Той предложи да се представи пред българското правителство това, министрите на транспорта от председателството да заседават във Видин. Напълно е възможно да се организира. Не виждам никакъв проблем видинските народни представители, кметовете на общините и обществеността, ако им харесва тази идея, да я поставят пред българското правителство. Това означава, че Видин ще бъде домакин на срещата на министрите на транспорта, което конкретно отива на града ни и на региона, защото ние сме транспортен център."


Според проф. Вили Лилков, "европредседателството е големият шанс на Северозапада през следващите години, защото като цяло регионът е проблем не само за България. Той е проблем и за целия Европейски съюз, защото е най-изостаналият. И това вече е проблем на Европа! И би трябвало областните управители и кметовете в Северозапада да извършват една много сериозна подготовка, за да могат да запознаят всички евродепутати и отговорните фактори в ЕС в детайли, с проблемите на региона. Това означава да се изведат по общо съгласие най-важните приоритети на тези три области като инфраструктурни проекти, да се оценят много внимателно потенциалите за развитие. Категорично културата е едно от възможните направления, в което може да се развива Северозападът. И да се постави въпросът за директна европейска помощ към Северозапада. Чрез бюджета и чрез европейските програми, Северозападът не би могъл да получи това, което му се полага и това, от което се нуждае. Допълнително смятам, че бизнесът от Северозапада също трябва да има думата в подготовката на това домакинство."
 

Още от разговора със събеседниците, както и коментарите на хора от малки населени места и слушатели от Северозапада, чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45