За последните 27 години в България са се провели много протести. Краят на 1990-а ще остане в историята като Лукановата зима, а 1997-а като Жан Виденовата. Протестите от 2001-а са срещу “системата” и се обявяват против партиите. Протестите от началото на 2013-а са срещу високите цени на тока, постижението обаче е оставка на правителството. В днешно време като че ли няма запомнящи се протести.
По думите на Петър Кичашки, "протестът, като форма на изразяване на гражданско недоволство, е нещо напълно легитимно. Нещо, което винаги го е имало и винаги ще го има. Факт е обаче, че след протеста от 2013 година, като че ли се позахаби самата концепция за недоволство, изразено чрез протест. Истината е, че големи протести се реализират само в рамките на натрупано голямо обществено-политическо вълнение."
Според Иво Иванов, "преди имаше кауза, всеки от нас е имал идеята, че ще стигне малко по-далече, в мечтите си. Много хора могат да бъдат обединени само от това нещо- да полетят, да имат мечта и да се борят за тази мечта. България е кардинално различна отпреди 10 или 15 години. Сега хората живеят доста по-добре отпреди, живеят в демократични условия и аз не виждам причина за всеобхватен протест."
И с писателя Мартен Калеев се опитваме чрез въпроси да реанимираме душите си, както пише в една от книгите си. Авторът е на мнение, че "протестите бяха предизвикани спонтанно, те бяха мащабни, те олицетворяваха национални надежди за нов хоризонт, те търсеха промяната или поне така изглеждаше на всички нас, които очаквахме нещо дълбоко в живота ни да се промени. Обаче, разбра се след време, че те са имали своите диригенти с ясни политико-икономически интереси. Днес обаче нещата сякаш са различни. Сякаш изглеждат неубедителни и нагласени, макар в тях да се вижда опитът да се устоява някаква справедливост."
Още за протестите преди и сега чуйте в звуковия файл.
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..