Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "ромския Кеймбридж" имат 32-ма студенти

Повече от 10 процента от населението на Долни Цибър са висшисти

4
Снимка: Радио Видин
Село Долни Цибър е разположено на брега на река Дунав, в Община Вълчедръм. В близост се намират непроучените основи на стара римска крепост от I век на име Цебрус, защитавала подстъпите при делтата на река Цибрица. Селото днес е пълно с живот, наричат го още "ромския Кеймбридж". Защото там всички обичат да учат - и малки, и големи, имат висшисти, които успешно са се реализирали в живота. Жителите на населеното място са около 1600. За разлика от много други села, тук не се оплакват от липсата на млади семейства. Минути преди нашето посещение беше сключен граждански брак на млада двойка от селото. За ученолюбието на съжителите си и за дългата си работа като кмет разказва Камен Димитров:

"При нас има положителен прираст, раждат се деца. Имаме млади, някои от тях са в чужбина, но идват тук, строят си хубави къщи. Ученолюбиви са, имаме 32-ма студенти, 7 завършват тази година висшето си образование. Едни от най-ученолюбивите роми са от тук. Следват тенденцията- да се образоват и да се реализират на пазара на труда. Имаме хора, които работят в големи фирми, софтуерни продукти разработват, имаме момче, което прави анимация, юристи, лекари, инженери..."


СнимкаОсвен с ученолюбието си, в Долни Цибър се славят и с продукцията от кооперацията си. На общински терен и тази година очакват да имат стопанство за зеленчукопроизводство, в което да се отглеждат различни видове култури. Според кмета Камен Димитров имат подкрепата на високопоставени лица, които да им съдействат това да се случи за поредна година.

"Работниците в местното стопанство, които вероятно ще бъдат 70, ще получават възнагражденията си чрез програма на социалното министерство. А продукцията, която ще се произведе, ще се раздава на социално слаби семейства, детски градини и домове за хора в общината. Произвеждаме картофи, лук, домати, пипер, подпомагаме и социално слаби от съседни села. Представихме идеята на социалния министър и той много хареса идеята, тази година ще бъде нещо като пилотен проект в Долни Цибър, да бъде по-голямо с повече декари. Имаме 50 декара площ за целта. Предишни години общинският кмет, аз, депутати, давахме лични пари за закупуване на семена", обясни Камен Димитров.

СнимкаВ Долни Цибър преобладаващото население е ромското. Кметът не спира да ги хвали- освен че са ученолюбиви, са и много работни, както стана ясно. По думите му, и кражби нямат.

Проверихме и как тече учебният процес в местното училище "Христо Ботев", което има стогодишна история. В новата сграда на четмо и писмо днес се учат децата от селото, а трудности с попълването на бройките в клас нямат.

"Не се оплакваме от липса на деца. От година училището се води обединено, но сега сме основно. Учениците ни идват с голямо желание, не отсъстват, любознателни са, активни са в извънкласните дейности. В Цибър децата и хората са ученолюбиви, повече от десет процента от населението са с висше образование"
, потвърди Юлиан Бобев, учител по история и география в училището.

СнимкаЧиталище "Н. Й. Вапцаров" в Долни Цибър е действащо днес, имат богата дейност и множество изяви на танцовите състави.
 

"Имаме три състава за народни танци. Имаме групи от различни възрасти и дори модерни танци и група за хумористични сценки. Ентусиасти сме, но имаме нужда от нови носии, понякога назаем взимаме от колеги за някое участие. Редовно подготвяме програми за празниците", разказа Генчо Димитров, председател на читалището.

Още за живота в Долни Цибър може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42