Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В "ромския Кеймбридж" имат 32-ма студенти

Повече от 10 процента от населението на Долни Цибър са висшисти

4
Снимка: Радио Видин
Село Долни Цибър е разположено на брега на река Дунав, в Община Вълчедръм. В близост се намират непроучените основи на стара римска крепост от I век на име Цебрус, защитавала подстъпите при делтата на река Цибрица. Селото днес е пълно с живот, наричат го още "ромския Кеймбридж". Защото там всички обичат да учат - и малки, и големи, имат висшисти, които успешно са се реализирали в живота. Жителите на населеното място са около 1600. За разлика от много други села, тук не се оплакват от липсата на млади семейства. Минути преди нашето посещение беше сключен граждански брак на млада двойка от селото. За ученолюбието на съжителите си и за дългата си работа като кмет разказва Камен Димитров:

"При нас има положителен прираст, раждат се деца. Имаме млади, някои от тях са в чужбина, но идват тук, строят си хубави къщи. Ученолюбиви са, имаме 32-ма студенти, 7 завършват тази година висшето си образование. Едни от най-ученолюбивите роми са от тук. Следват тенденцията- да се образоват и да се реализират на пазара на труда. Имаме хора, които работят в големи фирми, софтуерни продукти разработват, имаме момче, което прави анимация, юристи, лекари, инженери..."


СнимкаОсвен с ученолюбието си, в Долни Цибър се славят и с продукцията от кооперацията си. На общински терен и тази година очакват да имат стопанство за зеленчукопроизводство, в което да се отглеждат различни видове култури. Според кмета Камен Димитров имат подкрепата на високопоставени лица, които да им съдействат това да се случи за поредна година.

"Работниците в местното стопанство, които вероятно ще бъдат 70, ще получават възнагражденията си чрез програма на социалното министерство. А продукцията, която ще се произведе, ще се раздава на социално слаби семейства, детски градини и домове за хора в общината. Произвеждаме картофи, лук, домати, пипер, подпомагаме и социално слаби от съседни села. Представихме идеята на социалния министър и той много хареса идеята, тази година ще бъде нещо като пилотен проект в Долни Цибър, да бъде по-голямо с повече декари. Имаме 50 декара площ за целта. Предишни години общинският кмет, аз, депутати, давахме лични пари за закупуване на семена", обясни Камен Димитров.

СнимкаВ Долни Цибър преобладаващото население е ромското. Кметът не спира да ги хвали- освен че са ученолюбиви, са и много работни, както стана ясно. По думите му, и кражби нямат.

Проверихме и как тече учебният процес в местното училище "Христо Ботев", което има стогодишна история. В новата сграда на четмо и писмо днес се учат децата от селото, а трудности с попълването на бройките в клас нямат.

"Не се оплакваме от липса на деца. От година училището се води обединено, но сега сме основно. Учениците ни идват с голямо желание, не отсъстват, любознателни са, активни са в извънкласните дейности. В Цибър децата и хората са ученолюбиви, повече от десет процента от населението са с висше образование"
, потвърди Юлиан Бобев, учител по история и география в училището.

СнимкаЧиталище "Н. Й. Вапцаров" в Долни Цибър е действащо днес, имат богата дейност и множество изяви на танцовите състави.
 

"Имаме три състава за народни танци. Имаме групи от различни възрасти и дори модерни танци и група за хумористични сценки. Ентусиасти сме, но имаме нужда от нови носии, понякога назаем взимаме от колеги за някое участие. Редовно подготвяме програми за празниците", разказа Генчо Димитров, председател на читалището.

Още за живота в Долни Цибър може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05