Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Раждането на много деца - средство за оцеляване?

Снимка: ЕПА/БГНЕС
Раждането на много деца- доходен бизнес ли е за някои, или средство за оцеляване и какви са причините за процеса? Ще ви разкажем за жена- инвалид, която роди десетото си дете преди дни. За Асенка от село Върбово, община Чупрене ви разказахме преди малко повече от две години, когато на път беше деветото ѝ отроче. Асенка и Пламен живеят на съпружески начала в малка схлупена къща, в една стая. Семейството е многодетно, въпреки недъзите на майката. Тя е с ампутирани крака и пръсти на лявата ръка. За последната си, десета бременност не разбрала до шестия месец, когато по спешност я оперирали заради язва и тогава разбрали, че жената носи дете. Малката Памела е родена миналата седмица във видинската болница, но въпреки че е износена е недоразвита. Тежи около килограм и е настанена в неонатологията в болницата в Монтана. Майката твърди, че е оставила бебето на грижите на държавата за една година. В момента при нея са Виктория и пълнолетният вече Стефан, четири от децата ѝ са настанени в Дома за деца в Белоградчик. Предишното бебе е осиновено в Англия. Макар неприязънта на Асенка към медиите, успяхме да разговаряме през прозореца на къщата ѝ. Простото ѝ обяснение беше: "Аз не съм виновна, че раждам"... А бащата Пламен твърди, че изкарва достатъчно пари, за да си вземе всичките деца обратно при тях:

Семейството на Асенка и Пламен, архив 2015 година"Значи, аз не съм виновна, че раждам, страх ме е от абортите и зат'ва ги раждам. Как да се пазим?! Ама не щем вече деца, стигат ми. Имам нужда да си върнем децата, да се борим да си ги вземем. Аз съм болна, но съм се грижила за децата ми, също и баща им, не както го изкараха алкохолик... Имам и големи дъщери, които готвят, перат ги децата."


Общинският кмет на Чупрене Ваньо Костин е категоричен- това е въпрос на възпитание и грамотност. Всичко, което се полага за децата и семейството от държавата, всички помощи за инвалидността на майката- всичко е изплатено. Въпросът е в това, че на тях парите никога не им стигат, отиват и за хазарт, и за пиене. И това не е единичен случай. За ситуацията с ромското семейство разказва и кметът на Върбово Еленко Антов:

"Тя е недъгава, беше получила 4500 лева за протези да си сложи. Синът й взел парите, пет дни веселба, на машинките, едно-друго, и сега Асенка си седи без протези. Това им е начинът на живот, така са свикнали, възпитанието им е такова. И парите, които вземат за децата, тези пари си ги харчат те, чист бизнес. Те живеят на гърба на децата си... Влиза в магазина- 4,50 лв за цигари, 30 стотинки за кафе, с рестото купува вафла и я дели на половина на двете ѝ деца. Друг случай- купува кренвирш на малкото, ама му го дава с обелката. Казвам ѝ, защо на му го обелиш, а тя казва- то така ще го смуче през найлона цял ден, иначе три ще изяде... Какво повече да говорим? Ако не са ромите, раждаемостта в Чупрене ще е нулева. За 2017 година имаме 14 деца, само три са българчета. В училището в горни Лом от 60 деца едно е българче. Накъде вървим се вижда. Но подозирам, че с изчезването на българите и ромската общност ще изчезне, защото те орбитират около тях"

Къщата, в която живее многодетното семействоСлучаят на 36- годишната Асенка Михайлова не е непознат на социалните служби в област Видин.

"Четирите деца на Асенка, които са настанени в ДДЛРГ (Дома за деца лишени от родителски грижи- бел. ред.) Белоградчик не са вписани в регистър за осиновявания, защото връзката родител-дете не е прекъсната. Тези деца, и това, което е изведено при бабата, са родени преди заболяването на майката. В момента тя като инвалид 100% с чужда помощ получава пенсия, добавки по Закона за интеграция на хората с увреждания, транспортни, за телефон и лекарства. Детски в момента не получава. Разяснени са им възможностите за ползване на контрацептиви, за социална подкрепа от наша страна...", каза директорът на Регионална дирекция "Социално подпомагане" Венцислав Боянов пред Гергана Панова. Новороденото дете на Асенка е в монтанската болница и социалните служби ще предприемат съответната мярка за закрила. Детето най-вероятно ще бъде настанено в свободно професионално приемно семейство след изписването му.

"Работим с много многочленни семейства, в които има риск от изоставяне на децата и ги подкрепяме, активизираме всички ресурси на семейството и около него за да не се получават подобни ситуации. Това, което правим е да ги насочим към консултации със специалисти, акушер-гинеколози, педиатри, ако има нужда. Ние ще реагираме в тази ситуация, за която разказвате, ще посетим адреса още днес"
, така се ангажира Елица Иванова от неправителствената организация "Надежда и домове за деца".

Данните на статистиката иначе показват, че многобройните раждания намаляват в национален мащаб, но изключения винаги има в гетата, където живеят компактни ромски маси. Това каза за Радио Видин Радослав Стоянов от Българския хелзинкски комитет.  

"Това е тенденция в гетата, навсякъде по света е така- жените в гетата да имат по-висока раждаемост. Там корелацията е свързана с бедността. В тези общности обикновено са скептични към опитите на някой да се опитва да преурежда тези отношения. Когато човек е беден и неграмотен, той винаги ще търси начин да се реализира по други пътища..."  

Ако преди 30-те години на миналия век при жените от ромски произход раждаемостта е била 3,5 деца, то към 2001 година  е спаднала на 2,77 деца средно на една жена, каза още Радослав Стоянов.

Още коментари по темата- чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27