Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пенсионери с инициатива за спасение на църквата в Долни Лом

7
Снимка: Радио Видин
Село Долни Лом се намира в планински район, в живописна долина на река Лом. Фокус на посещението ни беше местната църква "Св. Троица" или както я наричат хората "Св. Дух". Изградена е със средства на населението в памет на Нишките въстания. През 2017 година се навършиха 170 от освещаването на черквата.

"Над западния вход под покрива в издаващ се корниз и плоскодънна ниша е изобразен патронът на църквата: Бог-Отец и Христос - седнали, кръст между тях и гълъб, символизиращ Св. Дух. Извън църквата е дървената камбанария. Над иконостаса са подредени 24 класически икони ина светци. Осветена е през 1847 г. от Видинския архиерей и Горноломски поп Михаил, участник в Белоградчишкото въстание през 1850 г. С уважение си спомняме имената на поп Георги, под Димитър и свещеник Асен", разказа историята на местната забележителност Наташа Кореина от НЧ "Наука" в селото.

Сградата е реставрирана през 2005 година, допълни Кореина. Включено е осветление. Този частичен ремонт е бил осветен от Видинския митрополит Дометиан.

СнимкаВ днешни дни столетната църква "Св. Троица" е в тежко състояние- покривът тече, иконописите се рушат бавно, за подмяна е дограмата. Интересното в светинята е това, че е изографисана отвън. През 1944 година била изпълнена заповед да бъдат покрити всички иконописи, и така стените отвън и вътре били замазани с вар. Малка част от някои от рисунките се откриват по стените.

Мъката на хората е, че освен лошото състояние на сградата, липсва и свещеник, който да отслужва литургии. Местният свещеник заминал в служба на Бога в чужбина, а заместник така и не се намерил. Църквата ни показа бившата учителка Гинка Станкова, част от инициативна група от местни хора, чието желание е да възвърнат истинския блясък на храма.   

"Преди години имаше една кметица, тя направи някакъв ремонт, пренаредиха циглите на покрива, но се оказа много несполучливо и сега тече навсякъде. Проблем са течовете, които рушат иконите на светиите. Окаяно състояние, на места мъх избива вече"
, разказа жената.


СнимкаМестните хора предполагат, че под пода на църквата има гробница, а индикации за това са каменните плочи, които видимо са били размествани, разказа още Гинка Станкова

Почти всичко в църковния утвар на църквата "Св. Троица" в Долни Лом е дарение. Подарък са и пътеките. Запазен е оригиналният ключ за портата на храма, с големина около 25 см. Той е и единствено копие, каза още местната инициаторка за възстановяването на храма.


От продажба на свещи са събрали 470 лева, търсят се още дарители, които да вземат участие със своя лепта за възстановяването на "Св. Троица". Надяват се по Великден да се съберат повечето от напусналите родното си село хора, които имат по-големи финансови възможности от пенсионерите, заети с каузата.

Снимка"Пазя парите, имам още свещи за продаване. Срещу Великден идват много хора в селото, идват и гости, да мога да събера още, поне 500 лева да станат, да се помогне при ремонта. Но кога ще започне- това може само кметството  или общината да кажат. Ние, пенсионерите инициатори не сме в състояние да направим повече. От пенсиите бихме си дали по някой лев, но с 200 лева на месец малко можем да заделим, най-много 20 лева, което е капка в морето"


Мъката на хората е, че освен лошото състояние на сградата, липсва и свещеник, който да отслужва литургии. Местният свещеник заминал в служба на Бога в чужбина, а заместник така и не се намерил.

Кметът на Долни Лом Ангел Живков е категоричен, че ще помогнат с каквото могат за да се спре разрухата на местната църква.

"Скоро започна ремонт в туристическия център в края на селото, когато ремонтът там приключи, ще бъдат взети спешни мерки и за църковния покрив. Така ще бъде спрян поне временно, течът, който руши иконите. Повредено е осветлението отстрани покрай църквата, но имаме прожектор, който насочваме към сградата. По Великден ще отвори врати храмът, ще обикаляме", каза кметът на Долни Лом.

Съдействие за ремонта на църквата обещава и общинският кмет Ваньо Костин. Обещанията са да се намерят средства и до края на годината покривът да се ремонтира.

"Почакайте до края на годината, ще видите, че ще я ремонтираме. Проблемът е, че няма кой да се намери 5 лева да дари", обясни Костин.

"Това е един свещен храм за нас и би трябвало с уважение да се отнасяме към него. Не е така, както други черкви, да е богата, пищна, но все пак, е запазена. Трябва да възвърнем блясъка й", решени са хората.

Пълен репортаж за църквата "Св. Троица" в Долни Лом може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56