Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На ски и гурме в Сърбия

2
Снимка: Колаж на Светослав Цветанов

Съседна Сърбия не е член на Европейския съюз, но успя да се утвърди, като една близка до нас и интересна туристическа дестинация. Хората масово предпочитат да карат ски в сръбските курорти заради по-ниските цени и качествената храна. Културният обмен се извършва от торлашките дружества в Северозапада. 

Защо хората предпочитат сръбските ски курорти, както и кулинарния туризъм в съседна Сърбия? Това е темата в "Посоките на делника" днес. 


Тръгваме на разходка към ски курорта "Бабин зуб", който е от другата страна на връх Миджур. Пълно е с туристи. Българи, привлечени от по-ниските цени на курорта и от вкусната и също евтина храна. Николай Нинов е от София, но се установил в малкото селце Църни връх. Там стопанисва вили за гости. Селцето е последното преди 10-километровата отсечка до ски пистите на "Бабин зуб". Сега в селото, за разлика от преди години, кипи живот особено през ски сезона. Николай Нинов, жител на държава-член на Европейския съюз, разказва защо е избрал Сърбия, за да развива бизнес и да живее там:


"...Дойдох преди пет години на ски и ми хареса и реших да остана... С тези пари тук мога да правя бизнес, а в България- не... Много туристи има... 90 процента са българи... Привлича ги и добрата кухня..."

 
Сузана Живкович също е собственичка на ресторант и къща за гости. Доволна е, но Евросъюзът не ѝ е присърце:

 
"Собственици сме на ресторант... Има много туристи. Харесват храната и напитките... За Евросъюза?! Не знам това дали ще помогне, или не. Не съм сигурна. Ние не искаме да бъдем в Европейския съюз. Това може да е важно за тези, които пътуват. Ние не пътуваме. Не съм ходила в България..." 

Мичун и Милунка Йеленкович имат също ресторант и хотелска част към него: 

"Правят резервации. Запазват от предишни седмица. Има много хора. Предлагаме нощувка и храна. Цените са нормални, около 20 евро. Напитките си ги плащат отделно и това е... Българи идват от Пловдив до Видин... Има много хора, които идват заради храната, която им харесва... Домашна храна предлагаме. Специфична е. Каквото те ядат, ядем и ние. Има месо, супи, скара, прасе, гулаш..."

В селото няма магазин, но на Милунка Йеленкович не ѝ е необходим:


"Не ми трябва магазин. Хляб си меся. Всичко си произвеждаме."


"Преди десет години направиха пистите и започнаха да строят хотелан и хората се върнаха," коментира Мичун Йеленкович и добавя:


"Преди нямаше нищо. Имаше само сърби ентусиасти, които обичаха да карат ски. Нямаше ски лифт. Нямаше нищо. Те сами се организираха. Сега има седем писти и три- четири ски лифта. И ние им помагаме и им даваме информация на туристите."


Туристи от България харесват курорта заради ниските цени и идват четири пъти в ски сезона.  


Евтим Стефанов
е директор на Агенция за регионално развитие и Бизнес център - Видин. От 10 години работи по проекти с партньори от Сърбия и е доволен от сътрудничеството:


"Сърбия е интересна дестинация... Не е в Европейския съюз, но има развит туризъм... Сега работим по проект с тях на тема "Колоездене и вино"... И нашият край и при тях има традиция във виното, но те умеят да го използват..."


Любомир Веселинов е председател на торлашкото дружество "Ждребче" в Белоградчик. Много отдавна и много добри са контактите между торлашките дружества в България и Сърбия:


"Имаме много добри отношения... Правим чести срещи... Това е начин да открием двете страни една за друга..."


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32