Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Умните къщи"- глезотия или неизбежно бъдеще

Развитието на информационните технологии през последните десетилетия е толкова интензивно, че не случайно се наложи твърдението, че днес живеем във века на информационните и комуникационните технологии. Освен в областта на изчислителните системи и комуникациите, информационните технологии навлизат във всички сфери на живота. Едно място, където те все повече се налагат и стават фактор от нашето ежедневие е нашия дом. Съвременните информационни технологии в дома, или "умните къщи"- това е темата в "Посоките на делника". 

Доцент д-р Любен Боянов- преподавател в УНСС, заместник декан на факултета по приложна информатика и статистика, разработва доклад по темата:

"Да, така е те навлизат... Съвременните постижения на информационните технологии и развитието на дигитално общество тръгнаха от университетски, фирмени и военни разработки в служба на бизнеса и правителствата, но в последните 10-20 години компютрите и комуникациите трайно навлязоха в дома ни, като тази територия за технологични нововъведения се разширява с невероятно бързи темпове... Домът, като едно от най-важните места за човека от гл.т. на електроника и комуникации до скоро бе оборудван само с телевизор, видео, аудио системи и телефон, но това вече не е така– електрониката и автоматизацията започват своето настъпление към всяко кътче на нашата крепост... Умните къщи възникват с цел оптимизиране на усилия и време-домакините да са по-малко натоварени и с по-малко грижи. Първите идеи за автоматизирани домашни системи са показани на изложенията в Чикаго /1934/ и Ню-Йорк /1939/, а първата "окабелена" къща, макар и с доста ограничена технология, е изградена през 60-те години в САЩ. Терминът "умна къща" /smart home/ е създаден през 1984 г. от Американската асоциация на строители на къщи... Терминът "умни къщи" се отнася за жилища, оборудвани с технология, позволяваща наблюдението на средата и обитателите в него с възможности за активни реакции при възникване на определени събития. Най-простите примери са, когато някой влезе в дома и не въведе правилния код за сигурност, или когато при възникване на пожар или наличие на дим, алармената система задейства сирена или набере номер на службата за охрана и този на собственика. Друг пример за поведение на "умните" устройства е включване на лампата за осветлени при влизане на човек в помещението. Това са широко разпространени случаи, които не изискват особена "интелигентна" обработка. Обаче ако разглеждаме ситуации, при които трябва да се установи дали едно дете или възрастен човек са сами в къщи, дали не са се спънали и паднали опасно и дали не се чувстват добре -отново с някаква опасност за тях, задачата за предприемане на съответно действие при такъв сценарий става значително по-сложна..."

Инженер  Красимир Стефанов е човек, който обича нововъведенията и ги прилага в дома си.

"Човек може с малко средства да си направи умна къща... Стига да разполага с интернет и телефон...Достатъчно е да има умения и желание...При наличност на сензори могат да се командва климатика, бойлера и всичко, което е в къщата или апартамента... Няма да ни направи това по-мързеливи. Ще ни даде повече време да мислим креативно в други насоки..."

Архитект Христо Илиев смята, че навлизането на "умните къщи" е неизбежно, но този етап все още е скъпичко:

"...Навлизат постепенно...Логично първо ще се направи инвестиция в такива съоръжения, а след това ще се види ефекта...Това е бъдещето..."

Главният инженер на Радио Видин Светослав Цветанов също е оборудвал дома си със съвременни технологии:

"Аз като любител на електротехниката и електрониката съм направил доста неща в апартамента си...Направил съм така, че големите ми консуматори да работят само на нощна енергия, когато изляза от вкъщи алармата ми щраква реле, което изключва телевизора и други уреди, които са на "Stand by"...С неограничения достъп на интернет човек може да командва своя апартамент, къща или двор..."

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32