Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безплатна подмяна на старите печки с уреди на газ и пелети започва в Монтана

Снимка: Колаж Георги Корнейков, БНР

В община Монтана продължава първи етап от кампанията за безплатна подмяна на стари отоплителни уреди на дърва и въглища на домакинствата в град Монтана с нови по-екологични отоплителни уреди на газ и пелети. Това стана възможно чрез стартиране на  интегрирания проект "Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух". На общо 528 домакинства ще им бъдат  подменени старите отоплителните уреди на дърва и въглища.  50 от тях ще бъдат обхванати в Пилотната схема,  а останалите 478  в Основната схема, която ще започне през следващата година, каза заместник кметът Диман Георгиев:


"Програмата, която стартира преди една година в община Монтана обхваща шест общини, община Монтана е една от тях. Първата година беше подготвителна, тя приключи. Правеха се анализи и проучвания. Сега започва втората фаза - на 50 домакинства ще им бъдат подменени  старите отоплителни уреди на дърва и въглища  с екологични такива  на газ и пелети.  Фактически в тази година ще се направят 50 домакинства, ще се замери ефекта от подмяната и догодина ще стартира за останалите 478 домакинства..."


Към проекта "Българските общини работят заедно за подобряване на качеството на атмосферния въздух” работят шест общини - Столична община, която е координиращ бенефициент, общините Бургас, Стара Загора, Русе, Велико Търново и Монтана.


"Принципът на избор на практика е статистически. Има още една линия на финансиране. Община Монтана сключи договор с Оперативна програма "Околна среда" за още 3 000 домакинства. Почти същото е финансирането и тук се допуска подмяната на печки с уреди на ток. Програма "Лайф" изключва подмяната на печки с климатици. Имаме сключен договор и подготвяме процедурите по втората програма. И двете програми завършват през 2023 година. По програма "Лайф" ще бъдат закупени две станции за измерване на чистотата на въздуха и на твърдите прахови частици. Едната в двора на математическата гимназия, другата - в двора на старата джамия. Стойността на програма "Лайф" е 860 хил евро - 60% от стойността е финансирана по програмата и 40% от община Монтана. 
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Антонина Лозанова печели приза

Видинчанката Антонина Лозанова с поредни успехи

Днес се  срещаме с една видинчанка, която не спира да ни изненадва със своите нови и нови постижения. Срещали сме вече с нея по различни поводи. Тя се казва Антонина Лозанова , фотограф, до скоро и наш колега журналист. Поводът да си говорим с Тони е това, че неотдавна тя беше селектирана от платформата " Forbes" България , която събира на..

публикувано на 28.06.24 в 16:00
Врачански митрополит Григорий

Митрополит Григорий - духовният водач на Врачанска епархия

След седем години начело на Врачанска епархия , в митрополит Григорий врачани разпознаха своя духовен водач. Разпознаха го и по-ревностните във вярата и тези, които имат търсения само по големите празници. С всеотдайно служение на Бога и в полза на ближните, с неуморни дела в изпълнение на мисията на Църквата в света, с пастирска любов и личен..

публикувано на 28.06.24 в 13:50
Видински митрополит Даниил

Видинският митрополит Даниил - духовникът и човекът

Митрополит Даниил , един от тримата, сред които ще е изборът на български патриарх, оглавява Видинската епархия вече повече от шест години. Преди това е викарий на митрополита на САЩ, Австралия и Канада Йосиф. Роден е в Смолян със светското име Атанас Николов. Канонически е утвърден за Видински митрополит на 4 февруари 2018 г...

публикувано на 28.06.24 в 13:30

Четиридневният фестивал „The River“ превръща Видин в град на изкуствата

Тази година Видин става сцена на нещо изключително - за първи път се обединяват в едно два от най-обичаните фестивали в региона - "Vidin Art Festival" и "The River ".  От днес, 28 юни, до 1 юли, жителите на Видин и гостите на града ще имат възможността да се потопят в атмосферата на едно четиридневно емоционално събитие, което ще..

обновено на 28.06.24 в 09:55

Съюзът на хлебарите: Най-търсените видове хляб може да изчезнат от пазара след 1 юли

От незапомнени времена хлябът е основна храна за българина. Народът вярвал, че хлябът може и да лекува. Месенето на хляб се съпровожда с различни обреди - било за добро или лошо, за раждане или смърт. Има ли хляб, сложен на трапезата, това означава, че има още живот в къщата. От тук и старата българска поговорка "Никой не е по-голям от хляба" е..

публикувано на 27.06.24 в 17:30

31-вата Антарктическа експедиция през погледа на д-р Снежана Русинова

Фотоизложба "От Антарктида до биотехнологията в България" е подредена в Народно читалище "Постоянство-1856" в град Лом. На нея са показани 27 фотографии от участието на гл. асистент д-р Снежана Русинова в 31-вата Национална антарктическа експедиция и част от експерименталната ѝ работа след експедицията.  "Изложбата отразява няколко..

публикувано на 27.06.24 в 16:24

Как Северозападно държавно предприятие- Враца ще помага за възстановяване на лешоядите

Консорциум с участието на Северозападно държавно предприятие /СЗДП/ - Враца ще изпълнява редица дейности за възстановяване на популацията на черните и брадатите лешояди в България. Ивайло Ангелов е координатор на проекта от страна на СЗДП. Водещата организация са "Зелени Балкани", които имат традиции в работата по възстановяване на видове...

публикувано на 27.06.24 в 16:18