Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Драстична разлика в равнището на безработица по общини

Северозападът е с най-много трайно безработни

Снимка: Радио Видин

Пазарът на труда в България е на (поне) две скорости, сочи анализ на Института за пазарна икономика. Ако в столицата за 2019 година безработицата е едва 1,8%, то на другия полюс е видинската община Ружинци с близо 52%.


Статията е част от инициативата "265 истории за икономика", която свежда данните от анализите на Института до общинско ниво, казва авторът Адриан Николов:


"От вече десет години правим анализ на ниво области, но сега се насочваме към общините, тъй като те са именно мястото, където се случва живата икономика. Там, където реално се случват някакви събития има местна власт, която е в състояние да взима решения за своите икономики. Точно тази статия се опитва да анализира две отделни явления на общинско ниво. Едното е общинската безработица, а другото- общинската трайна безработица. 


Всъщност наблюдаваме доста различни събития по двата индикатора. Трябва да спомена, че безработицата до някакво ниво е нормално явление, тъй като е белег за трудова мобилност и наличие на смяна на работни места, докато трайната безработица е всъщност големият проблем вече. Говори за хора, които не успяват да намерят ново работно място повече от година. Задържат се за много дълго време извън пазара на труда. Тази динамика показва и къде са най-големите структурни проблеми на пазара на труда. Говорим най-вече за Северна България и за някои планински в Южна…


Принципно Северозападът, особено областите Монтана и Видин, са две от местата, които най-силно останаха настрани от подобрението на пазара на труда през последните пет-шест години...Структурните проблеми за съжаление в Северозапада остават. Говорим за една много неприятна комбинация от първо- относително ниско образовано население, след това много лоши демографски тенденции и много слаба инфраструктурна свързаност. Някак си тези три фактора успяват да задържат областта извън иначе силно положителните икономически процеси, които са в по-голямата част от страната. 

Разбира се, може би вече изчерпването на потенциала на някои южни пазари на труда- Пловдив, особено Стара Загора до някаква степен, ще създаде в близко бъдеще по-добри възможности за Северна България. Не трябва да забравяме, че една от причините все пак, поради които България беше привлекателна за инвеститорите през последните няколко години, бяха значително по-ниските заплати, но заплащането на юг расте. Съответно, ако Северът има някакво предимство, това е все още по-евтино заплатения труд в сравнение с някои южни области."


Анализът на пазара на труда по области, според проучването на Института за пазарна икономика показва, че общините в тях се развиват с различна скорост. В Северна България високата безработица е правилото, а не изключението, казва икономическият анализатор Адриан Николов. Почти половината общини, в които трайната безработица нахвърля 10 % са в Северозапада.


В Ружинци, където без препитание са повече от половината от хората в икономически активна възраст, Общината се опитва да пребори безработицата с програми за заетост. Други работодатели почти няма. Според кмета Александър Александров, въпреки че общината е на челно място по процент безработица, прогрес има, защото преди пет години в Ружинци равнището на безработица било над 70%. Коментира, че причините са наслоявани с години. Районът е с предимно възрастно население, а заради ранни бракове много от по-младите не завършват училище. 

 

"От тук насетнe те на пазара на труда са неконкурентно способни и нямат никакви възможности и ресурси. Да, безработицата е над 50%, но да не забравяме, че преди четири години тя беше над 73%. Все пак успяхме около 20% да намалим през тези години с усилията на цялата общинска администрация, с кандидатстването по много програми за заетост, които са не толкова краткосрочни- за 6 месеца или година, а поне две години. Създадени са много социални услуги и са ангажирани хора за тяхното предоставяне- домашни помощници, лични асистенти и така нататък. Това също спомогна за намаляване на голямата безработица. Иначе усилията през този мандат са за повишаване на икономическото състояние на населението със създаване на малки предприятия  и по-дългосрочна заетост за хората, с участието по всички други възможни програми и привличането на инвеститори. Имаме наредба, която е приета от новия Общински съвет и се надявам вече да заработим с датска свинеферма и с други инвеститори, които чакаме през тази година в община Ружинци. Има бъдеще и се надявам, че нашият упорит труд ще доведе до големи резултати"- коментира кметът Александър Александров.


За да задържат младите хора в общината, в Ружинци  инвестират в ремонти на пътища, детски градини и училища и изграждане на спортни съоръжения.


"Те останат ли, ще има хора, ще има инвеститори при нас"-казва Александров.


В област Видин безработицата продължава да е над два пъти по-висока от средната за страната. За месец януари тя е  14 %. За премеждията при търсене на работа разговаряме с видинчанка, която от година е с регистрацията в Бюрото по труда. Върнала се е от Испания, но засега у нас не намира алтернатива:


"Търся си работа за чистачка, тъй като имам здравословни проблеми не мога да работя всичко. Трудно ми е, не мога да намеря."

От няколко месеца с регистрация в Бюрото по труда е Диана:

"Работила съм последно като домашен помощник. Надявам се, че има такива длъжности."  

Очакванията на Диана за бъдещета работа са достойно заплащане и нормално работно време. Регистрацията ѝ в Бюрото по труда е от няколко месеца. 

Повече по темата чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43

Хората от Орсоя искат да бъде изградена чешма в селото

Село Орсоя се намира по пътя Видин-Лом и е част от населените места на община Лом. Населеното място  стана известно с голямото си свлачище, което през 1978 година поглъща част от къщите там.  В селото в миналото е имало рибарници, хората се занимавали със земеделие и риболов. Открай време местните работят в близките градове, както и в..

публикувано на 20.09.24 в 12:00

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24