Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Битката с вируса- отблизо

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

COVID-19- това е невидимият враг, с който сме принудени да се борим от повече от месец. Всички сме потърпевши, но има една група от хора, които са в предните редици на битката- с тях се срещаме в "Посоките на делника". 

Доктор Вилхелм Елисеев е ръководител на откритата за пациенти с COVID-19 реанимация в болницата във Видин. Бори се за живота на хората в най-тежко състояние, а денонощията в отделението по анестезиология и интензивно лечение го делят от дома. Говорим си в почивния му ден. 
Анестезиологът казва, че за специалността и професията му натоварването не е нещо необичайно, той и колегите му са длъжни да се справят, въпреки изтощението от смените и цялата предпазна екипировка, която са задължени да използват заради вируса. 


"...Когато излизаме след смяна на въздух, се чувстваме все едно излизаме от сауна. С цялата тази екипировка върху нас не е лесно, но трябва да се пазим. Справяме се... 48 часа ни е смяната...С близките се чуваме по телефона. Нужна ни е тяхната подкрепа... От 15-и април съм така. И аз, и екипът..."

Хората с потвърден вирус през вчерашния ден вече станаха 73-ма, някои от тях са в тежко състояние- на грижата на лекарите. Във времето, в което се борят със заразата, медиците са лишени от домашния уют и от общуването с най-близките си хора. Изпитанието е и за семействата им, но в тази ситуация те трябва и да са опора, разказа съпругата на д-р Елисеев- Красимира Елисеева:

"Те наистина имат нужда от семействата си, от приятелите си и от хора, които да уважават тяхната работа...Добре е, че след тези тежки дежурства, специално съпругът ми, има къде да бъде изолиран от мен, защото ние живеем заедно...С децата не сме се виждали отдавна. Имаме видеовръзка, но не е същото. Наскоро имах рожден ден и бях сама...Трудно е..."

Тежка е ситуацията не само за медиците на първа линия, като д-р Вилхелм Елисеев, а и за техните близки, които ги подкрепят от разстояние- като шестгодишният му внук Антон, например, който всяка вечер от балкона на блока срещу Александровска болница, където живее с родителите си, поздравява медиците, които се борят за живота на хората, с аплодисменти.  

Димитър Цолов е доктор по образна диагностика от Враца. Той  е сред лекарите в белодробната болница в града, а едновременно с това дава дежурства в многопрофилната болница. 

"Има леко притеснение, но продължаваме с ритъм, с който сме свикнали... Има го лекия изнервен момент, но си вършим служебните задължения по съвсем нормален начин, доколкото е възможно...Ритъмът е един и същ, като се готвим за най- лошото, но очакваме да дойдат и по-добри времена...Най- близките ми хора- тъщата и съпругата ми, са също здравни работници..."


Димитър Цолов е познат и като като писател, както и с групата си "Докторс Гого бенд", на която е фронтмен. Провокира ли го тази ситуация творчески:


"Пускам в профила си във Фейсбук по някоя римувана строфа, провокирана от ситуацията. То няма как...С групата отменихме важен концерт, който бе за края на март. С него щяхме да отбележим петнайсетата година от създаването на групата...Липсва ми събирането с другите членове на бандата..."

Сред хората на първа линия срещу коронавируса са и фармацевтите. Всеки ден в аптеката във Видин, без притеснения за себе си, е Зоя Василева:

"Ние нямаме притеснение. За нас това е поредният грип и среда, в която работим...Болните така или иначе първо идват при нас...Имам синове полицаи и виждам и на тях какво им е. По цял ден по улиците..."
 
Всичко по темата- в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00

Гарантира ли Европейският съюз достатъчно икономическо благополучие за всички

Между 6-и и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки имаха право да гласуват на европейските избори. Данните показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51,08 % при окончателни резултати от 17 държави членки и предварителни резултати от други 10 държави. Най-висока е избирателната активност в Белгия- 89,82%, а..

публикувано на 17.06.24 в 15:35

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31