Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще оправдае ли очакванията служебното правителство?

Снимка: БГНЕС

Вече почти седмица държавата се управлява от служебно правителство, след като 45-ото Народно събрание не успя да излъчи редовен кабинет и се разпусна по-малко от месец след като новите депутати положиха клетва. Президентът Румен Радев, изненадващо или не, назначи в служебния министерски съвет експерти от различни политически семейства. Някои анализатори видяха в този ход сигнал към политическия елит, че широка коалиция би могла успешно да управлява държавата. Основната задача на служебното правителство е да подготви и гарантира честни парламентарни избори, но правомощията му не са ограничени само до това. Първите кадрови промени в изпълнителната власт, които направиха новите служебни министри, бяха приветствани от протестно настроените и заклеймени от доскоро управлявалата партия ГЕРБ.

"Няма парламентарен контрол и затова наш ангажимент е да осъществяване някакъв контрол върху служебното правителство". Това каза пред БНР Тома Биков от ГЕРБ. Той подчерта, че критиките на ГЕРБ към кадровите промени в институциите не са заради това, че има скандални назначения: "Нормално е да бъдат сменени политическите екипи, но назначението на директор на НАП е абсолютно скандално и необяснимо, никой все още не носи отговорност за него. Ние бяхме длъжни да го посочим". Има ли участие на Васил Божков в това служебно правителство?", попита Биков.

Преди новите избори от БСП пък видяха безпринципно обединение срещу предложението на левицата за увеличение на пенсиите.

"За пореден път се видя, че всъщност има една нова коалиция между "Има такъв народ", ГЕРБ и ДПС, които в Народното събрание категорично се скриха зад процедурни тарикатлъци, за да не допуснат до второ четене нашето предложение за преизчисляване, за актуализация, за вдигане размера на пенсиите на българските пенсионери", каза Филип Попов от БСП.


Според Андрей Вълчев, народен представител от Враца в 45-ото Народно събрание от "Изправи се! Мутри вън!", парламентаризмът се е върнал на българската политическа сцена, той очаква служебното правителство да продължи да работи по дневния ред на българския обществен интерес:

"Очаквам изпълнителната власт да извърши всички проверки, които са в сферата на нейната компетентност. Служебният кабинет реално, с изключение на невъзможността да се внася актуализация на бюджета, е пълноценен субект на изпълнителната власт и очаквам от всеки един служебен министър да направи така необходимата проверка, ревизия в своето подопечно ведомство. Хората искат да има прозрачност. Най-важното е чувството за справедливост, не може да няма справедливост в нашата държава. Хората са обезверени..."

Бившият втори в ГЕРБ, а сега председател на политическа партия "Републиканци за България" Цветан Цветанов заяви във Видин, че разчита служебният кабинет да върне нормалността в политическите взаимоотношения. Той призова да бъдат преодолени червените линии, които противопоставят различните партии, в името на по-доброто бъдеще на страната:

"Убеден съм, че със служебния кабинет ще имаме една по-голяма гаранция за прозрачността на изборния процес. Убеден съм, че тази невъзможност да се състави правителство в 45-ото Народно събрание не се хареса на избирателите. Постоянно да влизаме в политическа турбулентност на избори не е най-доброто. В сегашния служебен кабинет се залага на експертиза, залага се на хора от различния спектър- ляво, център и дясно, което означава, че трябва да се търсят прагматични решения, обединяване на нацията и връщане към някаква нормалност. За голямо съжаление обаче 45-ият парламент показа невъзможност да се работи прагматично. Най-добре беше подобен кабинет, какъвто беше представен от президента, ако можеше, да бъде формиран с парламентарна подкрепа, защото е необходима актуализация на бюджета, трябва да внесем и плана за устойчивост и развитие..."

"Съставът на служебния кабинет съдържа някакво назидание към предходния парламент, защото показва какво можеше да бъде", това коментира Първан Симеонов, изпълнителен директор на "Галъп интернешънъл":

"Моделът, който служебното правителство очертава, може да се хареса на хората. Може да им хареса на хората тази формула– след многогодишно управление винаги има нужда от известно освежаване."

Повече- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56