Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Земеделието в условията на пандемия- възможности и перспективи (Видео)

Снимка: Радио ВИДИН


Как Европа помага на селското стопанство в условията на пандемия? Това бе темата на онлайн семинар, който организира Радио Видин преди седмица. Идеята бе да срещнем мненията на хора, които са пряко свързани или зависими от това, което прави Европейският парламент, за да подпомогне земеделския сектор в условията на пандемия. 

В уебинара "Селско стопанство в условията на пандемия. Реформата в селскостопанския сектор в ЕС – синергия между конкурентоспособност и екологизация на земеделието" участваха Атидже Алиева Вели- евродепутат и член на комисията по земеделие, Емилиян Енчев, директор на Областна дирекция "Земеделие"- Видин, Мариела Савкова,  управител на  Областен информационен център - Видин, Мария Великова, представител на видинското пчеларско дружество „Димитър Балев“ и Красимира Владимирова, главен асистент по лозарство и преподавател в Средно училище „Христо Ботев“ Арчар, заедно със свои ученици от паралелката по Лозаровинарство. 



Не може да се отрече, че земеделският сектор е сред най-подпомаганите с европейски средства, въпреки че е най-малко пострадалият сектор на икономиката. Евродепутатите имат визия за развитието на селскостопанския сектор през следващите години, залага се на мерки, с които да се отговори както на изискванията на Зелената сделка, така и на условията за конкурентоспособност на българските фермери в условията на пандемия, увери евродепутатът Атидже Вели:

"Пандемията засилва необходимостта от реализирането на Зелената сделка и на всички политики, които са заложени. Средствата по Плана за възстановяване, освен да подпомогнат земеделците да се възстановят от кризата, трябва да им осигурят плавен преход към зелените мерки и към новия модел, който предстои да прилагаме в земеделието."

Да се осигури баланс между отделните стълбове на Общата селскостопанска политика- екологичен-икономически и социален, което ще гарантира освен продоволствената сигурност, и справедливи доходи на земеделците  - към това са насочени усилията на групата на евродепутата Атидже Алиева Вели. Според нея обаче Общата селскостопанска политика не може да съществува сама за себе си:

"Няма как в случая да говорим само за ОСП, без да засегнем другите основни документи от Зелената сделка, които ще бъдат основна част от земеделските политики- стратегите "От фермата до трапезата" и стратегията за опазване на биоразнообразието. Общият успех на реформата наистина зависи от силната синергия, която България ще трябва да направи между различните политики и програми. Досега ако земеделците бяха съсредоточени само в Общата селскостопанска политика и в Програмата за развитие на селските райони, оттук нататък ще говорим за един по-широк поглед, така че наистина земеделците да бъдат адекватни и конкурентоспособни на своите колеги от Европа..." 

Евродепутатите чертаят визията за развитието на селскостопанския сектор, а политиките на европейския съюз се пречупват през националните политики. На местно ниво Областна дирекция „Земеделие“ е службата, която е най-близо до фермерите. Според директора й Емилиян Енчев, селското стопанство, като един от водещите отрасли в региона, се развива добре, благодарение на финансовата помощ от ЕС. 

Милион и 100 хиляди декара е обработваемата земя във Видинско, около 10 хиляди декара са заети с трайни насаждения, още толкова с лозя, голяма част от тях новосъздадени, с нови сортове, има новосъздадени и ферми за животни... Работи се с нова и качествена техника, земеделските стопани са заинтересовани и търсещи. 

"Свидетели сме на съживяване на селскостопанския сектор, във всичките му отрасли, въпреки това има още какво да се направи"- категоричен е Емилиян Енчев. 

Нова ракетна площадка ще защитава Златорожието от градушки, според Емилиян Енчев земеделието се развива, необходимо е обаче да се направят инвестиции в сферата на хидромелиорациите, необходимо е и производителите да се сдружават, за да могат да отговорят на изискванията на глобалния пазар. 

Областен информационен център е мястото, от което хората получават информация за актуални и предстоящи възможности за финансиране, а голяма част от хората, които търсят информация, са такива, които се занимават със земеделие. 

"До 26 юли е отворена инвестиционна мярка 4.1, по нея могат да бъдат финансирани изграждането на съоръжения ан хидромелиорациите- това е важно за едрите земеделски стопани. За 2021 година предстоят три допълнителни подмерки... Нашият фокус е насочен основно към малките земеделски стопани, както и привличането на инвестиции за създаването на Местни инициативни групи.  Идеята на политиката на Европейския съюз, насочена към развитие на селскостопанския сектор, е да се осигурят доходи за хората, но и да се развиват селските райони. Предвидени са няколко земеделски мерки... Европа трябва да помисли за по-дребните производители, така ще се съживят и селските райони", коментира управителят на Областния информационен център във Видин Мариела Савкова. 

В известна степен пандемията накара хората да се обърнат към корените, към селото, а там намират добри условия пчеларите- пчеларството е и един от развиващите се сектори в региона. Съживяване има и в лозарството, а най-хубавото е, че в региона вече се подготвят и кадри за лозарския сектор.   На семинара ни преди седмица присъстваха и Мария Великова, представител на видинското пчеларско дружество „Димитър Балев“ и Красимира Владимирова, главен асистент по лозарство и преподавател в Средно училище „Христо Ботев“ Арчар, заедно със свои ученици от паралелката по Лозаровинарство. Тях ще чуем в следващото предаване. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Конкурс кани млади художници да нарисуват Белоградчишките скали

Млади творци от цялата страна са поканени да творят в конкурса "Белоградчик - скалната столица на България" . Творбите им ще бъдат оценени от жури и най-добрите ще бъдат показани в изложба. Конкурсът се организира за трета поредна година по инициатива на съпругата и дъщерята на скулптора Вълчо Вълчев - Йоанна Кемилева и Теодора Вълчева. Организатори са..

публикувано на 26.04.24 в 16:47

Шевиците в живота на Диана Минкова от Видин

Миналият уикенд във Видин се състоя занаятчийски базар и нямаше как да не отидем до там, за да се срещнем с някой творец. Намерихме доста талантливи местни занаятчии, с които ще ви срещаме в една поредица в идните петъци. Днес ви запознаваме с Диана Минкова от Видин, която още от времената, в които много жени бродираха гоблени, се влюбва в..

публикувано на 26.04.24 в 16:00

Йоркширският териер Оливър и обратният път към дома

Да си вземеш куче или друг домашен любимец не е лесно решение и никога не бива да бъде такова. Защото веднъж отвориш ли дома си за своя домашен любимец, той бързо става част от семейството и получава своето място в сърцето ти. И неусетно започваш да поставяш нуждите му преди собствените, така че си готов дори да се върнеш по спешност от пътуване,..

публикувано на 26.04.24 в 15:50

Видинските математици първи в състезанието "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации"

Отборът на ППМГ "Екзарх Антим I"- Видин се класира на първо място в Областния етап на Националното ученическо състезание "Защита при бедствия, пожари и извънредни ситуации". Той ще представя област Видин на националния кръг. Събитието премина на два етапа - теоретична и практическа част.  Теоретичната част се проведе в конферентния център на..

публикувано на 26.04.24 в 14:16

Звезда и Викенти Водови от Гъмзово - за живота на село и хармоничната любов

В рубриката "На раздумка с Яна Маринова" днес ви срещаме с едно трудолюбиво българско семейство. Това са Звезда и Викенти Водови от видинското село Гъмзово, които са пример за един щастлив и хармоничен съвместен живот. Звезда е работила като счетоводител, Викенти по професия е енергетик, също така е и инструктор по плуване. Те са от тези..

публикувано на 25.04.24 в 16:50

Богомил Петров с предстоящи екологични инициативи във Видин

Приключи едномесечно почистване на Видин, което започна на 22 март- Световния ден на водата и приключи на 22 април- Денят на Земята, обясни видинският еколог Богомил Петров: "За един ден не може да се почисти, то и за един месец не може, но все пак в училищата изпратихме известие и в детските градини и всичко започна на 22 март от детска..

публикувано на 25.04.24 в 16:18

В Търнава отбелязаха Деня на Земята

В парка в центъра на село Търнава, община Бяла Слатина, децата от местното училище отбелязаха Световния ден на Земята. Показаха постери с послания, засадиха дърво, говориха за Земята и мястото на хората.  "Децата на Търнава определиха Деня на Земята за неин рожден ден. Така съвместно кметство, училище, читалище проведохме един чудесен детски..

публикувано на 25.04.24 в 16:15