Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Изкуственият интелект в образованието- възможности и рискове

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Днес системите за изкуствен интелект са част от нашето ежедневие. Те продължават да се развиват и използването на данни се увеличава, затова е много важно да се постигне по-добро разбиране на тяхното въздействие върху света около нас, включително върху образованието и обучението. 

Заради пандемията вече втора година особено актуална е темата за използването на изкуствения интелект и новите технологии в образованието и обучението. Българският еврокомисар Мария Габриел дискутира темата и с министъра по европейски и международни въпроси на Бавария Melanie Huml. По думите на Мария Габриел, във всички европейски страни има общи неща, но има и разлики в подхода към използването на новите технологии. Всички обаче са категорични, че ролята на учителя като присъствие остава незаменима:

Мария Габриел"Всички европейски държави са изправени пред едни и същи предизвикателства...Най-напред разбираме, че има добавена стойност на нашия, европейски подход към изкуствения интелект- това, че той трябва да защитава нашите фундаментални принципи и ценности, да бъде контролиран от човека, да има прозрачност и отговорност. Другото предизвикателство, което също е общо, е че ние трябва много бързо да имаме практически насоки за използването на изкуствения интелект в образованието. Защото казваме много ясно: Никога, абсолютно никога новите технологии и изкуствения интелект не могат, и не трябва да заместят учителя... Но междувременно изкуствения интелект може да позволи образователния процес да бъде по-индивидуализиран, може да позволи и и образованието да бъде много интерактивно. Виждаме млади хора, които стават все по-взискателни..." 

Данаил Димитров е дългогодишен учител по история и цивилизация в СУ "Иван Вазов"-Мездра. Според него, за повече от година работа в електронна среда преподавателите са натрупали полезен опит, който да им помогне да се справят в новите условия:

"Образователната система вече премина два стрес-теста и въпреки, че не се приема еднозначно, онлайн обучението засега остава единственият вариант... Спорен е въпросът дали и най-мощния компютър може да замени връзката учител-ученик..."

Онлайн обучението в условията на извънредно положене ще оздрави образователната система, смята Илияна Кръстева, директор на единственото училище в община Брегово. 

За да помогне на гражданите да разберат потенциала на приложенията на изкуствения интелект и използването на данни в образованието и да повиши осведомеността за възможните рискове, Европейската комисия ще разработи етични насоки относно изкуствения интелект и използването на данни в преподаването и ученето. Докладът на експертната група трябва да е готов след една година, каза Мария Габриел. 

"Дотогава имаме много общи въпроси- какво се случва с данните на нашите ученици, кой ги сонтролира, кой ги използва, какво се случва с обучението на учителите..." 

Изкуственият интелект има голям потенциал за трансформиране на образованието и обучението за ученици, учители и училищен персонал. Той би могъл да спомогне за намаляване на преждевременното напускане на училище, за компенсиране на трудностите при ученето и за подпомагане на учителите с диференцирано или индивидуализирано учене чрез приложения за езиково обучение, генератори на текст към реч, наставници за учащите и други. 

Европейската комисията ще подкрепя и свързаните с използване на изкуствен интелект научноизследователски и иновационни дейности чрез програмата "Хоризонт Европа" и ще разработи програма за обучение за изследователи и студенти по етичните аспекти на изкуствения интелект и използването на данни. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона" на 10 октомври 2024 слушаме Джузепе Верди

На 10 октомври се навършват 211 г. от рождението на италианския оперен композитор Джузепе Верди.  И до ден днешен музикално-сценичните му произведения са неизменна част от оперния репертоар, като повечето от тях се превръщат в шедьоври. Звучат арии и номера из оперите "Травиата", "Риголето", "Аида", "Набуко", "Дон Карлос", "Трубадур"...

публикувано на 10.10.24 в 09:00

Борислав Вълов – актьорът от Монтана, който покорява сцената и социалните мрежи

Днес ви срещам с Борислав Вълов , актьор и инфлуенсър от Монтана, по-известен в социалните мрежи като Ей Бо . Борислав е горд със своите корени от Северозападния край, като смята, че те са важна част от идентичността му и оказват влияние върху неговия характер. Завършил е природо-математическата гимназия в Монтана, но пътят му го отвежда..

публикувано на 09.10.24 в 17:30
Лъчезар Ошавков, художник

Документален филм разказва за родения във Видин художник Лъчезар Ошавков

Документален филм за музикалния период на големия български художник, роден във Видин и творящ в Париж, Лъчезар Ошавков , бе представен наскоро в София. Прожекцията на "Имало едно време в Париж" бе по повод завръщането на твореца в България и представянето на изложбата "70 години живопис". В документалната лента, редом с Лъчезар Ошавков,..

публикувано на 09.10.24 в 14:00

Какво е да си пощальон в днешно време

Пощенските служители празнуват на 9 октомври, обявен преди 55 години за Световен ден на пощите . През последните 40 празник има и Соня Ружева - един от най-дългогодишните служители на видинската поща. Всеки ден тя разнася пратките на видинчани - писма, периодични издания, пенсии. Придвижва се само и единствено пеша, независимо от сезона и адреса на..

публикувано на 09.10.24 в 13:45

Симфониета-Видин с концерт "Вагнер и вагнерианство" в бившата синагога

Три последователни концерта, посветени на творчеството на Рихард Вагнер , ще представят в партньорство Симфониета-Видин и Софийски университет "Св. Климент Охридски", катедра "Музика и мултимедийни технологии". Първият е тази вечер, в Културен център "Жул Паскин" във Видин . Публиката ще има възможност да преоткрие Вагнер, коментира диригентът..

публикувано на 09.10.24 в 13:00

Видински ученици отбелязаха Международния ден "Пеша на училище"

Международният ден "Пеша на училище" бе отбелязан за четвърта поредна година в Природоматематическата гимназия "Екзарх Антим I" във Видин . За да популяризират ползите от ходенето и самата инициатива, пеша на училище дойдоха учениците от 8-и "в" клас, с класен ръководител Десислава Крумова.  "Има много ползи. От здравословните - подобрява..

публикувано на 09.10.24 в 10:06

С четка и сърце: Ивайло Митов създава изкуство и дарява надежда

Ивайло Митов е изключително талантлив млад художник, който избира тишината на родното си село Костелево пред суетата на големия град. Сред красотата и спокойствието на В рачанския край , той успява да се вдъхнови за творбите си. Както сам се изразява - "душата и тялото трябва да са синхронизирани, за да може да твориш" . Този..

публикувано на 08.10.24 в 17:30