Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Изкуственият интелект в образованието- възможности и рискове

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Днес системите за изкуствен интелект са част от нашето ежедневие. Те продължават да се развиват и използването на данни се увеличава, затова е много важно да се постигне по-добро разбиране на тяхното въздействие върху света около нас, включително върху образованието и обучението. 

Заради пандемията вече втора година особено актуална е темата за използването на изкуствения интелект и новите технологии в образованието и обучението. Българският еврокомисар Мария Габриел дискутира темата и с министъра по европейски и международни въпроси на Бавария Melanie Huml. По думите на Мария Габриел, във всички европейски страни има общи неща, но има и разлики в подхода към използването на новите технологии. Всички обаче са категорични, че ролята на учителя като присъствие остава незаменима:

Мария Габриел"Всички европейски държави са изправени пред едни и същи предизвикателства...Най-напред разбираме, че има добавена стойност на нашия, европейски подход към изкуствения интелект- това, че той трябва да защитава нашите фундаментални принципи и ценности, да бъде контролиран от човека, да има прозрачност и отговорност. Другото предизвикателство, което също е общо, е че ние трябва много бързо да имаме практически насоки за използването на изкуствения интелект в образованието. Защото казваме много ясно: Никога, абсолютно никога новите технологии и изкуствения интелект не могат, и не трябва да заместят учителя... Но междувременно изкуствения интелект може да позволи образователния процес да бъде по-индивидуализиран, може да позволи и и образованието да бъде много интерактивно. Виждаме млади хора, които стават все по-взискателни..." 

Данаил Димитров е дългогодишен учител по история и цивилизация в СУ "Иван Вазов"-Мездра. Според него, за повече от година работа в електронна среда преподавателите са натрупали полезен опит, който да им помогне да се справят в новите условия:

"Образователната система вече премина два стрес-теста и въпреки, че не се приема еднозначно, онлайн обучението засега остава единственият вариант... Спорен е въпросът дали и най-мощния компютър може да замени връзката учител-ученик..."

Онлайн обучението в условията на извънредно положене ще оздрави образователната система, смята Илияна Кръстева, директор на единственото училище в община Брегово. 

За да помогне на гражданите да разберат потенциала на приложенията на изкуствения интелект и използването на данни в образованието и да повиши осведомеността за възможните рискове, Европейската комисия ще разработи етични насоки относно изкуствения интелект и използването на данни в преподаването и ученето. Докладът на експертната група трябва да е готов след една година, каза Мария Габриел. 

"Дотогава имаме много общи въпроси- какво се случва с данните на нашите ученици, кой ги сонтролира, кой ги използва, какво се случва с обучението на учителите..." 

Изкуственият интелект има голям потенциал за трансформиране на образованието и обучението за ученици, учители и училищен персонал. Той би могъл да спомогне за намаляване на преждевременното напускане на училище, за компенсиране на трудностите при ученето и за подпомагане на учителите с диференцирано или индивидуализирано учене чрез приложения за езиково обучение, генератори на текст към реч, наставници за учащите и други. 

Европейската комисията ще подкрепя и свързаните с използване на изкуствен интелект научноизследователски и иновационни дейности чрез програмата "Хоризонт Европа" и ще разработи програма за обучение за изследователи и студенти по етичните аспекти на изкуствения интелект и използването на данни. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво ще се случи, ако прочетем "Зелената тетрадка"

„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...

публикувано на 14.02.25 в 17:05

Ученици от Арчар проведоха празничен урок "Лозе, вино и веселие"

В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан.  В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..

публикувано на 14.02.25 в 16:40

Ново село отбеляза Трифон Зарезан (снимки+видео)

С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика  жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба.  По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..

публикувано на 14.02.25 в 15:49

Улични котки за късмет

Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..

публикувано на 14.02.25 в 15:30

Програма на Български фонд за жените подкрепя граждански организации за противодействие на насилието

Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..

публикувано на 14.02.25 в 15:18

България се включва в Международния ден на даряването на книги

Наред с другите празници, които отбелязваме днес, 14 февруари, честваме и Международния ден на даряването на книги. Отбелязва се от 2012 г. под мотото "Дари книга на дете". Денят е изцяло доброволческа инициатива, насочена към увеличаване на достъпа и интереса на децата към книгите. Подкрепена е от автори, издатели, блогъри и частни лица от над..

публикувано на 14.02.25 в 14:00

Отбелязваме Деня на археолога

Днешният 14 февруари, освен ден на любовта и на виното, е и ден, в който се почита професията на археолозите и тяхната роля за откритията и проучванията, които разкриват историята на нашата страна и цивилизация. По този повод ще ви срещнем с Алексей Алексеев , който е роден във Видин, учил е във Велико Търново, където и работи. Завършил е висшето..

публикувано на 14.02.25 в 12:00