Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Рестартирай Европа: По-силна - за теб!

Изкуственият интелект в образованието- възможности и рискове

Снимка: ЕПА/БГНЕС


Днес системите за изкуствен интелект са част от нашето ежедневие. Те продължават да се развиват и използването на данни се увеличава, затова е много важно да се постигне по-добро разбиране на тяхното въздействие върху света около нас, включително върху образованието и обучението. 

Заради пандемията вече втора година особено актуална е темата за използването на изкуствения интелект и новите технологии в образованието и обучението. Българският еврокомисар Мария Габриел дискутира темата и с министъра по европейски и международни въпроси на Бавария Melanie Huml. По думите на Мария Габриел, във всички европейски страни има общи неща, но има и разлики в подхода към използването на новите технологии. Всички обаче са категорични, че ролята на учителя като присъствие остава незаменима:

Мария Габриел"Всички европейски държави са изправени пред едни и същи предизвикателства...Най-напред разбираме, че има добавена стойност на нашия, европейски подход към изкуствения интелект- това, че той трябва да защитава нашите фундаментални принципи и ценности, да бъде контролиран от човека, да има прозрачност и отговорност. Другото предизвикателство, което също е общо, е че ние трябва много бързо да имаме практически насоки за използването на изкуствения интелект в образованието. Защото казваме много ясно: Никога, абсолютно никога новите технологии и изкуствения интелект не могат, и не трябва да заместят учителя... Но междувременно изкуствения интелект може да позволи образователния процес да бъде по-индивидуализиран, може да позволи и и образованието да бъде много интерактивно. Виждаме млади хора, които стават все по-взискателни..." 

Данаил Димитров е дългогодишен учител по история и цивилизация в СУ "Иван Вазов"-Мездра. Според него, за повече от година работа в електронна среда преподавателите са натрупали полезен опит, който да им помогне да се справят в новите условия:

"Образователната система вече премина два стрес-теста и въпреки, че не се приема еднозначно, онлайн обучението засега остава единственият вариант... Спорен е въпросът дали и най-мощния компютър може да замени връзката учител-ученик..."

Онлайн обучението в условията на извънредно положене ще оздрави образователната система, смята Илияна Кръстева, директор на единственото училище в община Брегово. 

За да помогне на гражданите да разберат потенциала на приложенията на изкуствения интелект и използването на данни в образованието и да повиши осведомеността за възможните рискове, Европейската комисия ще разработи етични насоки относно изкуствения интелект и използването на данни в преподаването и ученето. Докладът на експертната група трябва да е готов след една година, каза Мария Габриел. 

"Дотогава имаме много общи въпроси- какво се случва с данните на нашите ученици, кой ги сонтролира, кой ги използва, какво се случва с обучението на учителите..." 

Изкуственият интелект има голям потенциал за трансформиране на образованието и обучението за ученици, учители и училищен персонал. Той би могъл да спомогне за намаляване на преждевременното напускане на училище, за компенсиране на трудностите при ученето и за подпомагане на учителите с диференцирано или индивидуализирано учене чрез приложения за езиково обучение, генератори на текст към реч, наставници за учащите и други. 

Европейската комисията ще подкрепя и свързаните с използване на изкуствен интелект научноизследователски и иновационни дейности чрез програмата "Хоризонт Европа" и ще разработи програма за обучение за изследователи и студенти по етичните аспекти на изкуствения интелект и използването на данни. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10