Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Пациентите с коронавирус във видинската болница- колкото за цяло по-малко лечебно заведение

Снимка: Радио Видин

Видин светна в тъмночервено на картата, която показва разпространение на коронавируса в страната. От понеделник са в сила допълнителни мерки за ограничаване на епидемията.
"Тъй като ние сме с над 500 положителни заразени на сто хиляди души население, се наложи събирането на Областния кризисен щаб, на който бяха обсъдени мерките, посочени в заповедта, издадена от мен. Тези мерки  са съобразени с националния план, който е спуснат от Министерството на здравеопазването. Съгласно него, ние вече сме на четвърто ниво, където се налага прилагането на тези мерки, които са вече влезли в сила, в изпълнение от  понеделник, 11-ти октомври. Точно това е указано- спиране не фитнес залите, СПА центровете, ротация на класовете на учебните занятия присъствено и в електронна среда, също така ограничаване на посещаемостта в кината и театрите до 30%.Всичко това е описано в заповедта. Не са предлагани по-строги мерки. На този етап не е необходимо. Не са предложени мерки за спиране на заведенията за обществено хранене или за спиране на училищата. Засега това не се налага. След тези две седмици, всичко зависи от броя на положителните случаи. Ако се налага щабът отново ще заседава, за да се обмисли дали същите тези мерки не трябва да продължават по-нататък или да се вземат допълнителни мерки, ограничителни"- каза директорът на Регионалната здравна инспекция във Видин д-р Венцислав Владински.

В Многопрофилната болница за активно лечение "Света Петка" във Видин само пациентите с коронавирусна инфекция са колкото всички болни, които биха могли да са настанени в едно по-малко лечебно заведение. Не достигат лекари и медицински персонал, каза директорът д-р Ивета Найденова:

"В момента в болницата е много натоварено. Ковид структурата е пълна с пациенти, като броят на пациентите с пневмония превалира пред тези, които са само с вирусна инфекция. Тази сутрин (бел. на ред. 12-ти октомври) в отделението бяха 69 човека. Повечето са с тежко протичане, с прояви на дихателна недостатъчност, тежко развитие на заболяването, доста почнали, за съжаление, много неваксинирани. Това също има огромно значение за развитие на заболяването като прогноза . Там, дето в момента са разположени пациентите, смятаме да увеличим броя на леглата поне с още десет. Вече и това, ако не е достатъчно, ще се мисли за друга сграда, в която да се настаняват. Сграден фонд има, но за съжаление персонал, който да обслужва пациентите няма. 70 болни са голям брой пациенти. Това е големината на една болница. Има болници, които имат 50, 70, 100 пациента. Представете си в момента в това отделение има 70 човека, и то с тежко заболяване- с дихателна недостатъчност, на кислородотерапия, на различни маски на кислород и е доста сериозно положението. От това имаме нужда, най-вече от това- от персонал, който във времето, както се видя, не можем да разчитаме особено на външна помощ и организациите, тук реформите са си за сметка на нашия персонал... Въпреки недостига на персонал, успяхме да направим един график, за да подобрим диагностичния процес в събота на PCR-лабораторията да работи, което, освен че ще улеснява нашата диагностика и лечението на пациенти, които са хоспитализирани, е важно и за колегите от доболничната помощ, които биха могли в събота сутрин да насочват свои пациенти или хора, които искат по желание да се изследват в съботния ден."
Новите по-строги мерки за ограничаване на пандемията коментираха и видинчани:

"Трябва де се спазват мерките, определено... Никой не спазва нищо. Маски не се носят. Много малко хора ползват маски. Не знам какво ще стане, а положението не е много добро в града."

Ограниченията са за следващите две седмици. От сформирания заради епидемичната обстановка кризисен щаб във Видин обявиха, че ако ситуацията се усложни, ще има нови адекватни мерки.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще бъде ли решен проблемът с манипулираните километражи

Проблемът с манипулираните километражи засяга голям процент от автомобилите втора ръка у нас.  Потърпевши от измамата са собствениците, коментира за Радио ВИДИН евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Новаков, който е пряко ангажиран с намирането на решение на проблема. Освен финансовата загуба, която търпят собствениците, под въпрос е и..

публикувано на 08.09.25 в 11:00

Жители на Раковица: Живеем със спомени, но и с поглед напред

В рубриката "Добро утро, кмете" поемаме на кратко, но вдъхновяващо пътешествие из българския Северозапад. Ще се спрем в едно малко, но живо кътче от страната - не само с красива природа, но и с хора с големи сърца. Ще научим истории от хората там, ще разберем как се пазят традициите и какво значи да живееш със спомени, но и с поглед напред. И..

обновено на 05.09.25 в 17:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Делян Пеевски е продукт на системата, а не причина за нея

Със заявки за сблъсъци между власт и опозиция започва новият политически сезон.  Част от опозицията е готова с вот на недоверие на тема "завладяната държава", който акцентира върху корупцията по високите етажи.  Макар че началото на парламентарната сесия беше съпътствано от протест, от управляващото мнозинство изразяват увереност за консолидация в..

публикувано на 04.09.25 в 10:00

Ще има ли нова минимална заплата от догодина?

Министерството на труда и социалната политика (МТСП) предлага минималната работна заплата да достигне 1213 лв. (620,20 евро) от 1 януари 2026 г. Това увеличение от 12.6% ще засегне доходите на близо 600 000 души в България. Минималната почасова ставка ще бъде 7,31 лв. (3,74 евро). Повишението на минималната заплата ще подобри финансовото..

публикувано на 03.09.25 в 10:45

Световната банка препоръчва актуализиране на данъчната основа на имотите у нас

Преосмисляне на общинските финанси предлага анализ на Световната банка. Сред препоръките са актуализация на данъчната основа на имотите в България в следващите 12 до 18 месеца, както и отпадане на  отстъпката от 50% за основното жилище. Предложенията не са нещо ново и неочаквано и повече от десетилетие се води разговор за адекватен механизъм за..

публикувано на 02.09.25 в 13:16

Знаем ли как се санира правилно

Предизвикателството "саниране"- какви стъпки предстоят и как най-плавно да премине целият процес за всички участници? Експертни консултации на сдруженията на собствениците предлагат от сдружение "Алианс за висока строителна култура" (АВСК).   Сдружението за защита на потребителите в сектор "Строителство" подпомага собствениците при контрола..

публикувано на 01.09.25 в 15:27

Сталийска махала - там, където младите избират да останат

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в Сталийска махала - най-голямото населено място в община Лом. То е разделено на две махали, но те образуват едно сплотено село, по думите на местните, с които се срещнахме по време на гостуването ни там. Въпреки че през последните години населението е намаляло, в Сталийска махала все още има..

публикувано на 29.08.25 в 11:00