"Решението на Общински съвет относно данъците е върнато поради нарушение на процедурата, която същия този Общински съвет си е гласувал и определил в правилника за организация и дейност. Всички промени в наредбите следва да се гласуват в две отделни заседания. Това ОбС Видин не е направил. Като човек, на когото държавата е възложила да контролира законността на актовете на ОбС, съм изпълнил своето задължение и съм върнал решението на ОбС, което можеше да бъде прегласувано като се отстранят нарушенията и това, което вие искате, да бъде факт", отговори Любен Иванов и допълни, че малките населени места имат достатъчно възможности да привличат средства за благоустрояване, но кметовете трябва да са по-активни:
"Около 1 млрд. лева ще бъдат отделени за населените места от фонда за регионално развитие. Преимуществено тези средства ще отидат за Северозападна България, но кметовете трябва да предприемат действия и да изготвят съответните проекти. От вас трябва да е инициативата към държавата, от вас- към кмета на общината, който, ако иска и ако може, трябва да ви съдейства и да кандидатства със съответните проекти вашите села да имат асфалтирани улици, да имат нови водопроводи, да имат тротоари и осветление. Освен това, в програмният период 2021-2027 година по програмата за сътрудничество България-Румъния ще има още 93 млн. евро за инвестиране в зелена инфраструктура. По тази програма отново чрез ваша инициатива към кметовете на общини може да постигнете облагородяване на населените места. Бъдете инициативни, изисквайте от кмета на общината, ако срещнете някакво неразбиране, аз съм на среща, за да говорим и да видим къде можем да сближим позициите между отделните населени места и Общината. Бъдете активни!"
Резонно ли е настояването на Община Видин да въведе по-високи местни данъци и такси? Коментар и на заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова:
"Наясно съм с това, че данъците не са повишавани в последните години, което отчитам като грешка, но това трябваше да се случи плавно, да се случи на няколко етапа. Разбирам, че Община Видин трудно ще финансира своите дейности, но желанието да бъдат увеличени данъците точно в края на миналата година за мен беше леко тревожно, защото знаете какво е цялостното състояние на населението. При тази инфлация и при тези ниски доходи, изведнъж товарите хората с допълнителни данъци. Не е моментът сега да увеличим данъците. Чувам и гледната точка на Общината, че няма как да покрие своите разходи, ако не увеличи данъчната ставка. Тук е ролята на държавата да дофинансира точно в такива моменти, когато има криза. Няма да бъда краен популист и да казвам, че данъците не трябва да се увеличават. Напротив, трябва, защото без да даваш нищо, нищо не можеш да получаваш. Но те трябва да се увеличават адекватно спрямо състоянието на населението. Една от най-бедните общини в България няма как в един от най-трудните моменти през последните години да увеличи данъците и да иска от гражданите да понесат тази тежест. Убедена съм, че кметът д-р Ценков, който беше в Инициативния комитет на Румен Радев, изключително добре е възприет от новата власт, добре работи с управляващата коалиция, ще направи всичко възможно, ще получи от тях адекватна реакция и те ще му помогнат с финансиране за Общината. Смятам, че има решение без да наказваме гражданите."
Генади Вельов попита жители на по-малки населени места от община Видин съгласни ли са да бъдат повишени местните данъци и такси, след като кметове и кметски наместници увериха, че техните проучвания са показали позитивна нагласа към това предложение у населението:
"Първо трябва да ни повишат заплатите, а после да повишават данъците. Всеки те тегли за нещо, а никой не дава... Трябва да се увеличат данъците, но трябва да се мисли първо за доходите на народа... Всичко поскъпна, ако платиш и повече данъци, оставаш без пари... Не мисля, че ще оправят улиците, ако вдигнат данъците, ще дадат парите за всичко друго, но не и за това..."
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..
От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..
След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..