"Решението на Общински съвет относно данъците е върнато поради нарушение на процедурата, която същия този Общински съвет си е гласувал и определил в правилника за организация и дейност. Всички промени в наредбите следва да се гласуват в две отделни заседания. Това ОбС Видин не е направил. Като човек, на когото държавата е възложила да контролира законността на актовете на ОбС, съм изпълнил своето задължение и съм върнал решението на ОбС, което можеше да бъде прегласувано като се отстранят нарушенията и това, което вие искате, да бъде факт", отговори Любен Иванов и допълни, че малките населени места имат достатъчно възможности да привличат средства за благоустрояване, но кметовете трябва да са по-активни:
"Около 1 млрд. лева ще бъдат отделени за населените места от фонда за регионално развитие. Преимуществено тези средства ще отидат за Северозападна България, но кметовете трябва да предприемат действия и да изготвят съответните проекти. От вас трябва да е инициативата към държавата, от вас- към кмета на общината, който, ако иска и ако може, трябва да ви съдейства и да кандидатства със съответните проекти вашите села да имат асфалтирани улици, да имат нови водопроводи, да имат тротоари и осветление. Освен това, в програмният период 2021-2027 година по програмата за сътрудничество България-Румъния ще има още 93 млн. евро за инвестиране в зелена инфраструктура. По тази програма отново чрез ваша инициатива към кметовете на общини може да постигнете облагородяване на населените места. Бъдете инициативни, изисквайте от кмета на общината, ако срещнете някакво неразбиране, аз съм на среща, за да говорим и да видим къде можем да сближим позициите между отделните населени места и Общината. Бъдете активни!"
Резонно ли е настояването на Община Видин да въведе по-високи местни данъци и такси? Коментар и на заместник-председателя на Народното събрание Росица Кирова:
"Наясно съм с това, че данъците не са повишавани в последните години, което отчитам като грешка, но това трябваше да се случи плавно, да се случи на няколко етапа. Разбирам, че Община Видин трудно ще финансира своите дейности, но желанието да бъдат увеличени данъците точно в края на миналата година за мен беше леко тревожно, защото знаете какво е цялостното състояние на населението. При тази инфлация и при тези ниски доходи, изведнъж товарите хората с допълнителни данъци. Не е моментът сега да увеличим данъците. Чувам и гледната точка на Общината, че няма как да покрие своите разходи, ако не увеличи данъчната ставка. Тук е ролята на държавата да дофинансира точно в такива моменти, когато има криза. Няма да бъда краен популист и да казвам, че данъците не трябва да се увеличават. Напротив, трябва, защото без да даваш нищо, нищо не можеш да получаваш. Но те трябва да се увеличават адекватно спрямо състоянието на населението. Една от най-бедните общини в България няма как в един от най-трудните моменти през последните години да увеличи данъците и да иска от гражданите да понесат тази тежест. Убедена съм, че кметът д-р Ценков, който беше в Инициативния комитет на Румен Радев, изключително добре е възприет от новата власт, добре работи с управляващата коалиция, ще направи всичко възможно, ще получи от тях адекватна реакция и те ще му помогнат с финансиране за Общината. Смятам, че има решение без да наказваме гражданите."
Генади Вельов попита жители на по-малки населени места от община Видин съгласни ли са да бъдат повишени местните данъци и такси, след като кметове и кметски наместници увериха, че техните проучвания са показали позитивна нагласа към това предложение у населението:
"Първо трябва да ни повишат заплатите, а после да повишават данъците. Всеки те тегли за нещо, а никой не дава... Трябва да се увеличат данъците, но трябва да се мисли първо за доходите на народа... Всичко поскъпна, ако платиш и повече данъци, оставаш без пари... Не мисля, че ще оправят улиците, ако вдигнат данъците, ще дадат парите за всичко друго, но не и за това..."
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..
Правителството набеляза 37 мерки срещу войната по пътищата. На съвещание при премиерът Росен Желязков министри и представители на неправителствения сектор, както и семейства, загубили близките си в катастрофи, обсъдиха организационните проблеми в работата на институциите, отговорни за контрола на трафика по пътищата. Реализацията на..
Броят на фалитите в България ще нарасне с по 2% през тази и следващата година, тъй като все повече компании изпитват затруднения да изплащат задълженията си, а проблемните сектори се увеличават. Бавните и сложни процедури за обявяване на несъстоятелности още повече усложняват положението. Това се посочва в изследване на глобалния застраховател..
Ако беше пуснат пътят Ботевград-Мездра, вероятно Сияна щеше да е жива. Това призна регионалният министър Иван Иванов. Именно заради продължаващия вече 4 години строеж на пътя, тежкотоварният трафик е отклонен по обходни маршрути. Нелепата загуба на 12-годишното момиче разтърси България. На редица места в страната се организират протести срещу лошото..
На 7 април се отбелязва Световният ден на здравето. В България се чества професионалният празник на работещите в здравеопазването. Празникът се отбелязва от 1948 г. по инициатива на Световната здравна организация, а в България е Ден на здравния работник от 1964 г. Всяка година на тази дата глобалната здравна инициатива приканва всички да се..
Говежда е село в община Георги Дамяново, на 31 км от областния град Монтана, високо в планината. То се е разположило в долина на горното течение на река Огоста, която минава през него, изградени са два бетонни и два въжени моста. Името на селото възниква от факта, че тук са се отглеждали много животни, крави и овце. Но не е само..
Близо 60% от българите подкрепят изучаването на религия в училище и вярват, че това ще допринесе за изграждането на морални ценности у учениците, сочат социологическите проучвания. Представители на Светия синод и образователното министерство продължават да прецизират и детайлизират въвеждането на предмета "Религия“ като редовен в страната...