Древен тракийски светилищен комплекс, подобен на Бегликташ, с множество скални изображения и надписи, е открит в местност край село Ослен Криводол. Археологическата находка се намира на 2 км южно от селото и е възможност населеното място да бъде посещавано от туристи. Първоначалните проучвания и документиране на комплекса са проведени, предстоят допълнителни археологически дейности, разказва Роман Иванов:
"Съвсем случайно попаднахме на едно светилище... Датират го преди 13-15 хил години ... Има древно изображение на богинята Майка.. Доста голям е светилищният комплекс.. Има провиралки, скални рисунки, това предстои във времето да се проучи... Предстои да направим училището като база и целогодишно да работи и децата да остават да преспиват. Ние сме "банка", изобилстваща от редки находки, растения .
За тези 2 години направих малко неща, може още да се направи. Възстановихме старата сграда на кметството, направихме цялостен ремонт...ф Сега имаме реновирана сграда... На горните етажи имаме читалище и библиотека, лекарски кабинет, зала за йога...".
Село Ослен Криводол е буквално като резерват с множеството стари къщи, огради и улици.
Сградата на кметството е строена през 1930 година, днес тя е възстановена и реновирана по проект "Малки местни инициативи", в нея вече се подрежда и библиотеката. Възстановено е и читалището - Народно читалище "Развитие - 1931 г.". , което през 1969 година е било закрито, поради факта, че много от хората са напуснали селото. Днес младите хора се връщат по родните места, разказва кметът:
"Идват млади хора, идват и купуват къщи, имаме англичанин , американец...Това дава едно развитие на селото ..Тази година имаме бебе, чакаме още едно бебе, имаме положителен прираст... Намеренията са ни да направим компютърен клуб, имаме компютри, чакаме по-силен интернет ,имаме много идеи занапред..."
В село Ослен Криводол няма безработица, по-голяма част от хората пътуват и работят в Ботевград, в Мездра, в София. Някои работят в селото по социални програми в помощ на възрастни хора, но те са малко, обяснява Роман Иванов:
"Нямаме голяма безработица, 3% е в община Мездра... Искаха хора за разкопки и нямаше хора... Приех един такъв почин - да идват лекарите тук, дойде офталмолог, направи им безплатно очила... Направиха им се зъбни протези на хората, сега обмисляме за ендокринолог да дойде ... Имаме йога клуб, идват и се чувстват добре хората..."
Роман Иванов предвижда в селото да идват и други лекари-специалисти, които да преглеждат местните хора, като кардиолог, ревматолог и др. А смъртността на населението тук е най-ниска в община Мездра.
150 са къщите в село Ослен Криводол, от тях 50 са пустеещи, 50 започват да се ремонтират, все повече има интерес към селските имоти, това вдъхва кураж на Роман Иванов, който вече пета година живее в селото:
"Най-младите се връщат и ремонтират къщите си, те са и от София, има трайна тенденция да се заселят в селото... Занимаваме се с биоземеделие вкъщи и местните започват да се допитват до нас, това е най-вече здравословно ... Тук имаше пчелин, който изнасяше за Япония мед и бе направил изследвания и се оказва, че нашият район е най-чистият... Всичко се ражда, включително и тропични растения, само маслините не издържаха, иначе киви, арония, див кестен ..Отглеждаме стари сортове, възстановили сме ги от бабите и има обмен в селото и сме като семенна база ...Пазим старите неща и ги почитаме."
Инфраструктурата в селото е необходимо да бъде подобрена, за тази година се очаква една улица да бъде асфалтирана, трябва да се обнови водопроводната мрежа, смята кметският наместник.
В селото има два магазина, идват и лекари на място и ги преглеждат, разказват хората пред Николай Хараламбов:
"В миналото селото е било средище като околия, с много хора...Тук се отглеждаше абсолютно всичко..Сега са много малко хората, връщаме се, за да гледаме възрастните си родители...Кметът ни организира очни прегледи, зъболекари...Имаме улици в окаяно състояние, като почне да вали е някакъв ад......Имаме деца, имаме и бебе на 1 месец....Кметът ни е много добър, селото заприлича почти на град, изцяло животът се промени...Трябват ни парички за откриването на църквата... Спокойно се живее, но няма работа за млади хора... Имаме нужда от работа ..."
Повече може да чуете в прикачения звуков файл.
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..
Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..
Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град. Красиво и благоустроено е Неговановци. Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи. Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..
Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон. Ще намерят ли партиите формула за управлението? Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси? Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..