Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какъв сезон отчитат от туристическия бранш?

Снимка: Колаж Радио Видин

В края на лятото отново е време за равносметка- от началото на юни до края на юли 2022 г. общият брой туристически регистрации в местата за настаняване надхвърли 1,8 млн. Вътрешният пазар е водещ с над 990 хил. регистрации на българи в местата за настаняване, следван от Румъния- над 260 хил., Полша- над 98 хил., Германия- над 70 хил., Чехия- над 56 хил., Великобритания- над 50 хил., Израел- над 33 хил., Молдова- над 29 хил. От Министерството на туризма прогнозираха, че този летен сезон  ще завърши на равнище малко над 80% от резултатите на летен сезон 2019 г. Доволни ли са в крайна сметка туроператори, хотелиери и ресторантьори? Войната в Украйна и бързото нарастване на случаите на COVID-19, както и ситуацията по летищата в Европа с отменените полети оказаха безпрецедентно влияние и продължават да имат негативен ефект върху туристическата индустрия и транспорта в целия свят. Поради комбинираното влияние на тези негативни фактори, не е напълно изключено общият ръст на туризма за летния сезон да е под 10%. Въпреки тези обстоятелства, обаче прогнозата е ръстът от много основни чуждестранни пазари да бъде двуцифрен. От пазари като Великобритания, Израел, Словакия, Норвегия и други се очаква отчитането на сериозен ръст спрямо миналия летен сезон- 2021 г. Данните сочат, че той беше много силен за вътрешния пазар. През лято 2022 г. възможностите за пътувания на българи в чужбина се увеличиха, но много почиващи избраха почивка у нас и вътрешният пазар се запазва като водещ. Какъв сезон отчитат като цяло от бранша? Потърсихме за коментар Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма":

"Нивата от преди пандемията все още не сме ги достигнали. Единични случаи може би има, но в цялост бих казала, че все поще сме далече от тях. Нека да се разграничим за туризма и да говорим за българи в чужбина и чужденци в България, защото ситуацията на двата фланга е коренно различна. При българите, които пътуват в чужбина наистина се наблюдава някакъв много сериозен апогей. Въпреки прогнозите ситуацията по нашето Черноморие никак не е розова и бих казала доста далеч от 2019 година и нещата изобщо не могат да се сравняват. Не можем да слагаме нещата под един знаменател. Първо сезонът е различен, местата, на които се почива са различни- от квартири до висока категория хотели, от северното до южното Черноморие, така че не можем да сложим всички под един знаменател."

Как политическата ситуация се отразява върху развитието на сектора и какво се случва с обещаните плащания от страна на държавата за туризма- това попитахме още Павлина Илиева, председател на обединение "Бъдеще за туризма".

"Това, че политическата обстановка е толкова динамичен и толкова бързо сменяща се е абсолютно пагубно за развитието на една държава, така че всички отрасли сме в една и съща ситуация. При честата смяна на правителства, каквото и да се случва има едни козметични промени, които нямат законов характер и това е огромен проблем."

По темата  разговаряхме и с Димитрина Горанова, председател на УС на Асоциацията на Българските Туроператори и Туристически агенти:

"В някои отношения в момента секторът успява не само да достигне нивата, но и ги надвишава, но това в никакъв случай не трябва да бъде показател за възстановяване на бранша, тъй като в крайна сметка това лято и това увеличаване на бройките и на оборотите се наблюдават от няколко месеца, а те не могат да са показателни за цялата година. Това лято съвпадна и с вдигането на всички мерки и хората така да се каже наваксват с всички пътувания, които са пропуснали през последните две години."- обясни Димитрина Горанова.

С рекламна кампания за вътрешния пазар и за съседни пазари- Румъния, Сърбия, Северна Македония, Гърция, Турция, Министерството на туризма ще опита да удължи летния туристически сезон през септември. Това съобщи преди дни служебният министър на туризма Илин Димитров в свое телевизионно интервю. Плажовете са чисти, има туристи, настроението е добро и сезонът, макар и кратък, е по- добър от миналата година, отбеляза още министърът. Какво се случва с изходящия туризъм и можем ли отново да взаимстваме от другите страни в периода след пандемията? Ина Тонина е родом от българския Северозапад и е собственик на туроператорска фирма, предлагаща дестинации в чужбина. Потърсихме я за коментар:

"В момента съм в Испания и може би наистина това е точната място да говорим за туризъм, защото Испания по данни на всички институции, работещи в туризма, изпреварва всички европейски страни по възстановяване на туристическия сектор. Мисля, че всички страни или почти всички с много малки изключения, успяха да възстановят, дори някои надскочиха нивата си от преди пандемията през 2019 година ... Оказва се, обаче че голяма част от българите предпочитат да почиват в чужбина. У нас по- големият приход от туризъм е от чуждестранни туристи- повече отколкото от българските и това е може би негативната тенденция."- каза Ина Тонина.

Попитахме видинчани почиваха ли това лято и кои са дестинациите, които предпочитат:

"Като цяло тази година повечето хора на нашата възраст винаги бяха някъде на екскурзия или на почивка- било то в чужбина или тук, но аз съм от хората, които предпочитат да си останат тук. Тази година щях да ходя на море в приморско, но не отидох защото бях в София ... Аз почивах във Враца и в Несебър. Във Враца туризмът е по- развит отколкото във Видин. Имаше влакчета до Леденика, цените бяха високи по хранителните магазини и в заведенията в Несебър, но зависи от мястото- дали е към края на града или в центъра ... Чух много лоши отзиви за България за почивките- стари меса, храните подгряват, събират боклуци и затова хората бягат от България и отиват в чужбина."- коментираха видинчани. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Българската данъчна система се нуждае от модификация и модернизация

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00
Стоян Панчев

Стоян Панчев: Нашата бедност се дължи на закъснелия и грешно направен преход

Висок остава делът на българите, застрашени от бедност и социално изключване.  Неравенствата в доходите са значителни, показва работен документ на Европейската комисия след втория етап на анализ на социалната конвергенция на страните членки от Европейския съюз.  Свива се обаче ножицата между най-богатите и най-бедните.  Ще се покачи ли стандартът на..

публикувано на 13.05.24 в 10:00

Село Динково - в очакване на по-добър живот

Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. Населеното място се намира в близост до река Лом, Белоградчик е на 40 км. Земята е плодородна, вода има в изобилие, дворовете на имотите са големи и просторни, къщите са едноетажни. Като цяло Динково има прекрасни..

публикувано на 10.05.24 в 12:05
Иван Радев

Иван Радев: Механизмите на демокрацията се ползват срещу самата нея

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00
Марин Лесенски

Марин Лесенски: Подобрението в свободата на словото не е по същество, а в сравнение с предишни години

България се изкачва с 12 места в класацията на "Репортери без граници", показва годишният доклад на организацията. Страната ни е 59-а в света по критерий "свобода на словото" от общо 180 държави.  Въпреки напредъкът обаче продължаваме да сме сред последните в рамките на Европейския съюз, защото индикаторите в областта на политиката, икономиката и..

публикувано на 09.05.24 в 10:00

Все повече българи предпочитат почивка в чужбина

Пътуванията на българи в чужбина през март 2024 г. са 679.1 хиляди, или с 19.1% повече спрямо същия месец на миналата година. Това сочат данни на Националния статистически институт (НСИ). Броят на пътуванията с цел гостуване, обучение, посещение на културни и спортни мероприятия нараства с 29.5%, за почивка и екскурзия - с 18.6%. Тези със..

публикувано на 08.05.24 в 11:16

Северозападът преди изборите: много проблеми, малко очаквания

Какви са очакванията и надеждите на жителите на Северозапада за изборите на 9 юни проверихме в "Посоките на делника".  Област Видин си остава рекордьор във всички негативни класации - най-малката по население област, най-бедният регион, най-застаряващ, с най-много пенсионери и най-малко млади хора, с най-висока смъртност и най-ниска раждаемост...

публикувано на 07.05.24 в 12:08