Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

12 октомври- Ден на българската община

Златко Живков: Никоя власт не е така близо до хората, както местната

Снимка: Любо Андреев

За предизвикателствата пред Общините говорим в "Посоките на делника". Поводът е Деня на българската община, който се отбелязва на 12 октомври. 

На тази дата през 1882 година Княжество България има своя първи Закон за общините и градското управление. 12 октомври е избран за празник на работещите в общинската администрация през 1998 г. от делегатите на Общото събрание на Национално сдружение на общините в Република България. 

Как работи местната власт в условията на парламентарна криза, коментира кметът на Монтана Златко Живков, който е член Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България  и представител на местната власт в Европейския комитет на регионите:

"Местната власт като че ли в тези кризисни времена е единствената от държавните институции, която работи непрекъснато не на "тих огън", на "бавен огън", както повечето, чакайки какво ще се случи на едно или друго ниво. Използвам случая да кажа, че тези 28 000 души, които работят в 265 български общини, на практика това е България. Благодарение на тяхната подготовка, ако щете дори и на грешките, и на други неща, които има, ние в момента предоставяме между 70 и 75 % от всички услуги в България. Нито една друга власт, нито Народното събрание, нито Президентството, нито депутатите, нито министрите са толкова близо до хората и до проблемите на хората. Съгласуваме над 500 законови и подзаконови нормативни актове. Това не може да се пренебрегне и тези, които по шаблон смятат, че администрацията обикновено е неподготвена, обикновено е раздута, е хубаво да се каже, че е доста свита на фона на това, което беше в началото на века. Поради тази причина е хубаво на днешния ден да се кажат добри думи, да не се забравя по никакъв начин, че единствената стабилна институция, която работи в момента без притеснения от всевъзможни избори и кризисни ситуации, които ни връхлитат една върху друга през последните 2,3 години, е местната власт".

Според Златко Живков политическата криза води до едни "тих бойкот" на държавната администрация, който пречи и на взаимодействието с местната власт:

"Поради тази причина ние нямаме никакъв избор освен, бидейки близо до хората,  да се опитваме според силите и възможностите да решаваме проблемите"- каза  Златко Живков. 

Извън програмата за храните, патронажната грижа и "Човешки ресурси" има известно забавяне по европейските програми, а същевременно голяма част от облика на българските градове се дължи именно на тях, коментира кметът на Монтана.

На заседанието на Европейския комитет по регионите, което се провежда през тази седмица, са обсъждани войната на Русия срещу Украйна и задаващата се тежка зима, която се очертава, каза Златко Живков:

"Ние сме октомври. Тези шест месеца до края на март са изключително важни и поради тази причина беше добре да има българско правителство, каквото и да е. Иначе оставаме отново и отново със служебни кабинети, служебни правителства, на които ще падне отговорността от тази непредвидима ситуация. Повечето европейски страни предлагат ограничения за зимата, дори най-богатите. Въпросът е ние какво можем да предложим като ограничение, защото и без това сме доста ограничени. В никакъв случай не можем да оставим без защита хората през този период".

Според Златко Живков след обявяването на резултатите от преброяването в страната, предстоят сериозни дискусии както в посока на разпределение на депутатските мандати по региони, така и на преструктурирането на общините. Той допълни, че една трета от общините в България са под 6000 жители, което поставя под въпрос потенциалът и възможностите за осигуряване на услуги на граждани.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00