С хроничен недостиг на специалисти са редица болници в страната извън градовете с медицински университети. Кадровият проблем в здравеопазването е основен, а поради факта, че е в периферията на страната, за болницата във Видин е още по-сериозен, казва директорът на лечебното заведение д-р Ивета Найденова:
"Във всяко отделение има нужда от допълнителен персонал и всички работят на критичен минимум. Или работят, колегите, повечето, работят на един основен трудов договор, на втори допълнителен, за да може графика да стане, както е нужно, да не страда здравната помощ".
От 86 лекари в здравното заведение, 30 са в пенсионна възраст. В лабораторията по микробиология работят двама от тях, защото имат желание и могат, обяснява д-р Росица Виденова, завеждащ микробиологията към МБАЛ "Св. Петка".
Красимир Урошев е медицински фелдшер с дълъг професионален стаж. Въпреки, че вече е в пенсионна възраст, продължава да работи в кръвния център:
"Каквото и да се говори за професията, медицината е едно вътрешно състояние и човек, който е започнал да работи, той не може да си позволи и да рискува да остави работата си несвършена... Хората идват с притесненията си, неволите, аз не мога да легна на лаврите и да кажа, аз съм си свършил трудовия стаж, трябва да почивам".
В отделението имат надежда. От два месеца в екипа е Вилияна Ангелова, която наскоро се е дипломирала като лекарски асистент:
"Няма желаещи, които да дойдат. Аз искам да съм тук, искам да помогна с каквото е възможно".
Примери като този в болницата се броят на пръсти.
"За щастие преди две години започна приток на млади хора. Те не са много", казва д-р Росица Виденова.
Причините да изберат Видин не са финансови. Елвира Борисова е на 24 години и вече работи в лабораторията по микробиология. Учила е в Пловдив и е изключение от повечето си състуденти, които останали в големия град:
"Първо, обичам Видин. Второ, биологията е моето призвание и много се радвам, че ми дадоха шанс на тези години, тъй като честно казано, съмнявах се, че като видят млад човек ще му дадат възможност".
Д-р Кристина Иванова е завършила обща медицина в съседна Румъния и се надява да специализира в България:
"Може би другите страни предлагат повече възможности за развитие, но чужденецът си остава чужденец. Имам много познати, които решиха да останат в Румъния, и не само… Честно казано може би точно това мотивира младите хора да не работят в България- трудовото възнаграждение. Като начална заплата, тя е 990 лева за лекар, който все още няма специалност".
В болницата не престават опитите да привлекат нови кадри, казва директорът на лечебното заведение:
"Стараем се по всякакъв начин пристигайки в града ни, завършвайки млади специалисти, да намерим начин да си ги вземем при нас. Ако не са от тук, било то с квартири... Искам да спомена и друго, което е важно за младите специалисти, а и не само за тях. Успяхме за една-две години да осигурим много нова апаратура, а младите хора, за тях това е важно".
Благодарение на д-р Ангел Благоев, който е от малко повече от година и половина в града, заработи отново отделението по неврология в болницата. Преди това беше затворено с месеци заради недостиг на лекари:
"Да не работи неврология, това е недопустимо. Затова се върнах тук. Работим, справяме се".
Според него, за да бъдат привлечени млади лекари в по-малките болници е нужно да им бъдат създадени възможности да се развиват и специализират. Фактор е и заплащането, а тук вече ролята е на държавата:
"За жалост ние се финансираме от здравна каса, въз основа на това, което сме изработили, но ако пътеките, които са, клиничните пътеки, въз основа на пациентите, на брой пациенти, които са преминали, не се остойностят достатъчно, ако не се остойности достатъчно тази клинична пътека, няма как да има и високи заплати. Тук е и ролята на държавата да помогне за отделенията, които са в по-неблагоприятни райони като видинския".
Сред младите попълнения в отделението по неврология е Виолина Вилянова, медицинска сестра. Преддипломният и стаж е преминал в столична болница, но сега избира Видин:
"Избрах да дойда тук, защото чух, че д-р Благоев изнемогва с работата си с болните. Има нужда от хора, които да помогнат, да сплотят екипа, да са компетентни кадри".
Една от стъпките, които са предприели от здравното заведение, за да се справят с недостига на кадри, е договор с Русенския университет и студенти по здравни грижи. Те не плащат семестриални такси, а стажа си ще провеждат във Видин. Надеждата е и да останат да работят в болницата в града.
Конкурс за най-добро домашно вино, реколта 2024 година, се проведе днес в Кула. Инициатива е на Община Кула и Народно читалище "Просвета- 1872". Конкурсът беше в три категории - за най-добро бяло вино, червено вино и розе. Участниците трябваше да представи в читалището конкурсен експонат - бутилка вино от 0,500 мл. По традиция кметът..
Малко са авторите, които успяват да създадат по-изкривени, неприятни и в същото време така възхитително забавни герои от американската писателка Саманта Даунинг . В романът ѝ „За ваше собствено добро“ такъв герой е Теди Кръчър – преподавател по литература и учител на годината в елитната академия „Белмонт“. Академия „Белмонт“..
Рубриката "Професия хоби" ни среща с една дама, за която здравословното хранене не е просто избор, а начин на живот . Връзката на Елеонора Евдокимова със сладките изкушения започва още от детството, когато баба ѝ е била ненадминат сладкар, а малката Ели тайничко си е мечтала един ден да бъде толкова добра, колкото баба си, и изглежда,..
В "Едно", предаването, което се излъчва със съдействието на фондация "Подкрепа за реализация" - Видин представяме събитията, които предстоят през годината през фондацията. Поднасяме и информация, която може да е полезна за хора с увреждания - на какви отстъпки имат право при плащането на местите данъци, а също така и как да се възползват от..
Днес е Международният ден на бижутера , професионален празник на майсторите на това изящно изкуство. За родина на ювелирното изкуство се смята Древна Гърция. Там за първи път е направена резба върху камък, а по-късно - украшения с благородни метали. Ще ви срещнем с майстора бижутер Димитър Папазов от София, който е свързан и с Враца...
Ученици и техни преподаватели от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин призоваваха институциите и обществеността да "съживят" Мемориала на жертвите на комунизма в града. Те организираха пред занемареното здание в Крайдунавския парк изнесен урок по повод Деня на почит към жертвите на комунистическия режим , който се отбелязва на 1 февруари. Инициативата е..
Летни музикални празници ще се проведат за пета поредна година във Видин. Организацията за музикалното събитие вече започна, каза директорът на Симфониета Видин Мирослав Кръстев . През тази година оркестърът планира и други проекти, самостоятелно и в партньорство. "И през тази година ще продължим да реализираме някои от най-успешните ни проекти..