Европейската комисия дава България на съд заради 113 сметища, които не отговорят на европейските норми за управление на отпадъците.
Крайният срок, в който страната ни трябваше да закрие тези опасни за хората и околната среда сметища, беше юли 2009-а година. Веднага след това от Европейската комисия предупредиха писмено българските власти.
Те признават съществуването на проблема и се опитват да се справят с него, но резултат няма и до днес, отчита Еврокомисията, която през април 2012-а година стартира и наказателна процедура по случая.
България се е ангажирала до юли 2015-а година да бъдат изградени 23 нови депа за отпадъци, съответстващи на изискванията. От Европейската комисия обясняват, че са очаквали това да доведе до постепенното закриване на сметищата, които не отговарят стандартите, но така и не са получили ясен график за изграждането на новите инсталации.
Комисията отбелязва още, че заради съдебните спорове у нас във връзка с новите депа за отпадъци, е малко вероятно първоначалният график да бъде спазен.
Затова Еврокомисията изразява загриженост, че България не защитава своите граждани от последиците от лошото управление на отпадъците и с цел да подтикне страната да ускори действията си в тази област, предявява пред Съда на ЕС иск срещу България по препоръка на комисаря по околната среда Янез Поточник.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..