Европейският съюз трябва да мисли за изхода от конфликта в Крим и да остави отворени всички канали за комуникация с Москва. Този призив отправи към държавните и правителствените ръководители на 28-те председателят на Европейския парламент Мартин Шулц, по време на срещата на върха в Брюксел.
Шулц определи Кримската криза като голяма заплаха за системата за сигурност, изградена в Европа, след Втората световна война.
Границите в Европа вече са преначертани в резултат на външен натиск, каза той и добави, че за пръв път след Студената война една държава е използвала сила, за да анексира част от друга.
Също за пръв път от тогава хората в Европа се страхуват за сигурността си, заяви председателят на Европарламента. Според него днес именно страхът е преобладаващото чувство на Стария континент: Бизнесмените се страхуват от спирала от санкции, която би ограничила печалбите им, работниците се страхуват за работните си места, а хората в близките до Украйна страни – от нова Студена война.
Според Мартин Шулц позицията на Европейския съюз трябва да е, че случилото се в Украйна е недопустимо и никога не бива да се повтаря.
Трябва обаче да внимаваме и да не се подхлъзнем към още по-сериозен конфликт, предупреди председателят на Европейския парламент. Той смята, че евентуални санкции трябва да имат цел и да са подкрепени със стратегия – каквато, според него, Евросъюзът трябва да изработи за отношенията си с Русия.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..