Да дадат тласък на преговорите за решането на Кипърския въпрос бе основната цел на посещенията на високо равнище от Европейския съюз и САЩ в Никозия. Разговори с лидерите на двете кипърски общности проведоха европейският комисар по разширяването Щефан Фюле и заместник-помощник държавният секретар на САЩ Ерик Рубин.
Два ключови въпроса бяха във фокуса на срещата на еврокомисаря Щефан Фюле и президента на Кипър Никос Анастасиадис. Въпросите бяха за по-активното участие на Европейския съюз в преговорния процес за решаване на Кипърския проблем и насърчаването на мерки за изграждане на доверие между двете общности в разделения Кипър – кипърските гърци и кипърските турци. Обсъдено бе засилването на ролята на Европейския съюз в процеса чрез участието на назначения специален представител на председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу в Никозия.
Сред мерките за изграждане на доверие между разделените кипърснки общности президентът Анастасиадис отново постави въпроса за връщането на окупираната Фамагуста на нейните законни жители.
По-активното участие на Европейския съюз и признаването на значението на мерките за изграждане на доверие дават импулс на целия процес, което може да доведе до практически резултати в близко бъдеще, заяви след срещата правителственият говорител Христос Стилианидис.
Според информации в кипърски турски медии, в последвалия разговор на Фюле с лидера на кипърските турци Дервиш Ероглу въпросът за Фамагуста не е разглеждан.
Съдбата на Фамагуста бе в центъра на срещата на заместник-помощник държавния секретар на САЩ Ерик Рубин с президента Никос Анастасиадис днес. Според официалното съобщение на правителството, Рубин е посочил, че САЩ имат подкрепяща функция, за да се отговори на нуждите и очакванията на двете страни за мерки за изграждане на доверие, които могат да дадат реален шанс за напредък в преговорите.
Еврокомисарят Щефан Фюле участва в официалната церемония днес по пускането в пълна експлоатация на новата пречиствателна станция на Никозия, която е обща за двете части на разделената столица. Проектът е важен пример за двуобщностното сътрудничество в Кипър. Новият завод за пречистване на водата е с общ бюджет от около 29 млн. евро, като 70% от тях са осигурени от Никозия, а 30% са от Европейския съюз по програма за подпомагане на кипърската турска общност.
Председателят на Еврогрупата Йерун Дийселблум е в Кипър за разговори по състоянието на икономиката една година след споразумението с кипърските власти. Еврогрупата стои зад вас, защото начинът, по който се изпълняват всички ангажименти от програмата,..
Еврокомисарят по разширяването Щефан Фюле ще се срещне с президента на Кипър Никос Анастасиадис и с лидера на кипърските турци Дервиш Ероглу , с представители на политическите партии и на гражданското общество на двете общности на разделения остров –..
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва..