Европейският парламент днес ще одобри създаването на единен механизъм за оздравяване и закриване на банки, чиято цел е окончателна стабилизация на банковия сектор и предотвратяване на бъдещи финансови кризи. Механизмът е елемент от европейския банков съюз, и ще гарантира, че занапред данъкоплатците няма да поемат цената за спасяване на закъсали финанови институции. Тя ще бъде плащана от самите тях, чрез вноски в специален фонд. Акционерите също ще поемат част от загубите, като се очаква това решение да засили контрола от тяхна страна.
Евродепутатите ще обновят и подсилят и текстовете в директивата за депозитите, която предвижда страните - членки на ЕС да гарантират спестяванията на стойност до 100 000 евро.
Очакванията са, че с днешните решения ще се осигури защита на спестяванията на гражданите и ще се създадат условия за повишаване на доверието в банковия сектор, който на свой ред ще възстанови способността си да кредитира реалната икономика.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..