Мнозинството в Народното събрание отхвърли президентското вето върху Закона за Сметната палата. От ГЕРБ гласуваха против.
Основната поправка в Закона предвижда връщането на колективното ръководство на Палатата от деветима членове, като досега то е от председател и двама заместници. Държавният глава Росен Плевнелиев върна закона за ново обсъждане с мотивите, че няма концепция за организацията на дейността на Сметната палата, както и заради липсата на визия каква конкретна дейност ще извършва всеки един от деветимата членове, предвидени в новия закон. Според него е неприемливо по време на икономическа криза да се увеличава ръководството на Палатата.
Менда Стоянова от ГЕРБ коментира, че поправката в Закона цели смяна на сегашното ръководство. Стоянова атакува връщането на колективния орган:
Сметната палата по новия закон ще бъде формирана на партийно-квотния принцип. По него ще гласувате и на практика ще назначите кандидатурите на партийната върхушка. Това е изпълнение на основната цел, поради която беше променен този закон.
В отговор председателят на бюджетната комисия Йордан Цонев от ДПС заяви:
Цонев подчерта, че с поправките се връща колегиалната форма на управление, като най-важните решения ще се вземат след обсъждане в по-широка колегия и добави, че не разбира как юристите на президента не разбират тази разлика.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..