Народното събрание ратифицира Конвенцията за основаване на Европейски университетски институт, подписана преди 42 години във Флоренция. Така българските студенти ще могат да се обучават и да провеждат научноизследователска дейност в областта на обществените и хуманитарните науки.
Българските студенти ще имат възможност да се обучават в Института в едногодишна магистърска програма в областта на правните науки, докторски програми, научни изследвания по история, цивилизация, икономически, политически и правни науки.
С присъединяването към конвенцията всяка държава изрично поема отговорността да признава дипломите, издадени от Европейския университетски институт. Разходите по присъединяването на страната ни към конвенцията за основаване на Института се осигурява в рамките на бюджета на образователното министерство за съответната година. Предвидената годишна вноска към института, която България трябва да внася, е в размер на 82 хиляди евро. Отделно ще се заплаща допълнителна такса в зависимост от броя на докторантите.
Конкурсът за прием за обучение в Европейския университетски институт се провежда във Флоренция. Досега 21 от страните-членки на ЕС са подписали конвенцията.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..