"Човек до последния си час трябва да се учи на добро" - това е веруюто на народната певица Мария Карафезиева. И допълва: "Нашата народна музика ни свързва със земята и небето над нас. Тя ни дава сили да превъзмогнем всички трудности."
Какво още сподели за слушателите на Радио Варна, навръх рождения си ден (3-ти януари), чуйте в прикачения файл.
Мария Карафезиева е родена на 3 януари 1948г. в село Бъдеще, Старозагорско. Детството ѝ минава в с. Коларово, след като твърде млад умира баща ѝ. Майка ѝ Динка се омъжва повторно. Родителите са против тя да пее народни песни и имат желание да учи стоматология. Благодарение на учителя си по музика Грозев Мария има възможност да участва в училищните концерти с народни песни. Първата, която запява, е научила от радиото - "Нягул на Милка думаше", на голямата тракийска певица Вълкана Стоянова. С тази песен се явява и на окръжен събор в Старозагорските бани, когато е на 16 години. В журито е композиторът Филип Кутев, а Мария получава най-голямата парична награда. Получава покана от Филип Кутев да отиде в София на прослушване в Държавния ансамбъл, но родителите ѝ отказват да я пуснат. Когато отива в Стара Загора да продължи средното си образование, решава, че ще постави точка на учението и ще става певица. Включена е в турне из Ямболския край със Старозагорския народен ансамбъл.
Творческият ѝ живот се свързва с едни от най-известните групи за народна музика в Тракия. Първият сватбарски оркестър, с който запява, е от Чирпан на Атанас Желязков - Лондрата. На 17-годишна възраст се омъжва за акордеониста Альоша Гарджев. През 1975г. работи с Дълбокоизворската група на Бисер Каев - Байрям и осъществява първите си записи в студиото на Радио Пловдив. Записва песните "Пиян бях, булка Петрано", "Три дни гърмяло", "Димка на мама думаше", Разболял ми се млад Стоян" и др.
По това време свързва живота си с известния кларинетист Иво Папазов - Ибряма, който отбива военната си служба в Пловдив. След 1982г. заживяват в старозагорското село Богомилово. Участва във всички продукции на оркестър "Тракия". Раждат им се двама синове - Христо (1987) и Иво (1988).
/ „Кой кой е в българската народна музика”, Николай Чапански /
На 28 април в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Niels Löffler (ORDEN OGAN). Представяне на новия албум на ENGINEER OF DEATH "Forced To Stay Here" – разговор с Марин Вълков, Кристиан Василев и Антонио Кънев. Георги Георгиев, Мартин Драгозов и Николай Константинов за дебюта на LAMPA INC. "Малък свят". В предаването ще звучи музика..
Варна - „Най-добър град за живеене“. Помните ли тази титла, която имаше морската столица през 2007 г.? Сред критериите за получаването й бяха: многото денонощни аптеки / повече от 10 тогава/; магазините, които работят до късно; достатъчното количество банкомати; шестте висши учебни заведения; културният живот; брой ресторанти с различна..
„Ако денят ти започне наопаки – легни си. Дай му втори шанс“, гласи закачливо послание в социалните мрежи тази сутрин. За да не ви тръгва денят наопаки, най-добре го започнете с Радио Варна. Ударната доза ефирен кофеин ви очаква и на нашите честоти с Иван Барбов, звукорежисьора Иван Тасев и Жоро Бекяров, който ще ни държи в течение с..
Липсата на достатъчно паркоместа в жилищните райони на Варна все по-често води до нарушаване на правилата за паркиране и последващи глоби от „Общинска полиция“. Освен регулярните проверки, полицаите работят и по сигнали за конкретен пътен участък. Това съобщи зам. кметът по сигурността Илия Коев. За случай на улица „Народен юмрук“ в кв. Левски,..
В предаването На село пообиколихме през последните няколко години почти всички села във Варненска област. Срещи с различни хора, с различни съдби, с различни представи. Ваня Славова и Даниел Симеонов е екипът на Радио Варна, който наскоро посети село Радан войвода: