В навечерието на очаквания доклад на Европейската комисия депутати внесоха предложения за промени в Закона за установяване на конфликта на интереси. Липсата на председател на ресорната комисия и пропуските в текстовете са сред очакваните критични бележки от Брюксел. В предложените текстове се разширява кръгът на лицата, които подлежат на контрол от страна на Комисията за установяване на конфликт на интереси.
Авторите на законопроекта Мартин Димитров и Петър Славов от Реформаторския блок подчертават в мотивите си, че с предложените от тях текстове ще се ограничат възможностите за репресия чрез закона на политически неудобни лица в удобен момент, например, преди избори.
Депутатите предлагат вместо Комисията да се произнася в двумесечен срок от откриването на производството срещу определена публична личност, срокът да е шестмесечен, но от постъпването на сигнала. Ако има няколко сигнала, те се обединяват, като срокът тече от постъпването на първия сигнал. Също така производството не може да се образува, ако са изминали четири години от датата на сочения за конфликт на интереси. В текстовете се прецизира дефиницията на лице, срещу което може да се образува производство. Това може да е човек, който заема или е заемал определена публична длъжност към момента на конфликта на интереси.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..