Гърция е с нова енергийна стратегия. Целта на новото правителство в Атина е да превърне Гърция в енергиен кръстопът както на Средиземноморския район, така и за цяла Европа. Това е основната насока на политиката в енергийния сектор, която представи министърът на енергетиката Панайотис Лафазанис.
Правителството е заинтересувано от реализиране на проекта за трансадриатическия газопровод ТАП за трансфер на азерски газ, но ръководството на енергийното министерство не е удовлетворено от договорените приходи за Гърция.
Министър Лафазанис отказа конкретен отговор на въпроса дали Атина предвижда включване в "Турски поток" и дали ще преговаря с Москва за руски газ от тази връзка.
Гърция няма да бъде "сателит" на никого, а ще защитава националните си интереси в енергийния сектор. С тази позиция министър Лафазанис изясни и спирането на приватизацията на националната електрическа компания ДЕИ. Всички договори, които електрокомпанията е сключила, ще бъдат преразгледани.
Правителството обеща, че ще намали цената на природния газ с 20%.
След изявленията за тотално спиране на приватизацията, новото правителство промени позицията си за някои сделки. Атина ще приключи продажбата на акциите от държавната газова компания ДЕСФА на азерската "Сокар". В сила остава и споразумението с китайския гигант "Коско" за пристанище Пирея.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..