Документалната поредица „Музикална радиопамет” разказва в тематични цикли и хронологични щрихи за присъствието на българската народна музика в радиопространството и ролята на БНР за нейното документиране, популяризиране и опазване като културна памет и национално наследство.
През 60-те години на ХХ век в отделни райони на страната започват да се организират мащабни прояви за сценично представяне на народна музика, известни като събори-надпявания или събори на народното творчество. Те представляват една нова форма за поддържане и популяризиране на фолклора с конкурсен характер, различна от старите традиционни селски събори, провеждани по време на календарни и храмови празници. И докато все още жизнените селищни сборове са част от старинната традиционна култура, съборите за народно творчество се организират от специалисти и специализирани институции, стават приоритет на държавната културна политика.
Идеята за провеждане на първия събор-надпяване у нас е на тогавашния отговорен редактор на редакция „Народна музика” към Радио София – Георги Бояджиев (1912-1982). По това време в редакцията работи фолклористът д-р Михаил Букурещлиев, който припомня: Един ден Жоро Бояджиев ни събра импровизирано – Коста Колев, Борис Петров, аз и постави въпроса, че е хубаво да помислим за нещо по-мащабно, което може да представи нашия автентичен фолклор. И бай Жоро, както му казвахме, предложи това нещо да го направим там, където е запазен фолклора, а именно в Странджа и село Граматиково. В разговора Коста Колев предложи: „Не е ли хубаво тази идея да наречем събор-надпяване" и ние спонтанно приехме неговото предложение.
Първият събор-надпяване „Странджа пее” се провежда в дните 27, 28 и 29 май 1960 г. в село Граматиково, близо до Малко Търново. Организатори са тогавашният Институт за музика при БАН, Централният дом за народно творчество, Министерството на просветата и културата и Радио София. За хората от този район съборът е емблематично явление не само защото е „родоначалник” на съборите в България, но и защото имат потребност от слушане и възпроизвеждане на собственото си странджанско музикално наследство, което е част от локалната им идентичност, пише в статия етномузикологът доц. д-р Веселка Тончева (ИЕФЕМ-БАН).
На събора се явиха около 560 певци и свирачи. От тях 52-ма бяха допуснати на второ прослушване, от които 37 бяха наградени: 4 получиха първа награда, 5 – втора, голям брой трета, а всички останали грамота за участие, споделя Манол Тодоров, член на журито. Специални гости на събора са Райна Петрова, Сава Попсавов и солистките на Държавния ансамбъл за народни песни и танци – Комня Стоянова и Магда Пушкарова.
Жури с председател композиторът Филип Кутев (членове: Райна Кацарова, Стоян Джуджев, Елена Стоин, Иван Качулев, Димитър Осинин, Манол Тодоров и др.) оценява изпълнителите на две сцени – едната в центъра, другата в южната част на селото. Сред всички участници специалистите удостояват с първа награда певиците Кина Димитрова (1926-2009) от Ясна поляна, Янка Рупкина (1938) от Богданово, а най-висока оценка се дава на Георги Павлов Георгиев (1926-2010) от с. Визица, Малкотърновско.
Песните, които изпълних по време на събора решиха моята песенна съдба, казва Георги Павлов. В своята книга „По пътя на странджанската песен” той допълва: Вечерта на силно осветения площад в с. Граматиково, председателят на компетентното жури Филип Кутев съобщи: „Безспорен първенец на първото национално надпяване в България под наслов „Странджа пее” е Георги Павлов. Получава грамота, радиоапарат „Родина” и парична награда”. Веднага след тържеството бях поканен да направя записи с оркестъра на Радио София.
След дългогодишно прекъсване граматиковският събор е възстановен през 1995 г. и от тогава се провежда през четири години. Тази година „Странджа пее” отново ще посреща няколко поколения певци и свирачи от 19 до 21 юни в Граматиково. Организатори са Министерство на културата, Община Малко Търново в партньорство с Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН. В програмата се предвижда и научна конференция на тема „Фолклорният фестивал – минало, настояще и бъдеще (проблеми и перспективи).
Вече 55 години музикалният фонд на БНР съхранява звуковите документи от първия събор на народното творчество. Те илюстрират музикална картина от началото на едно голямо движение, което получава национално признание и трайно навлиза в съвременния културен живот у нас.
Опис на записите (БНР, 1960 г.):
Още от поредицата „Музикална радиопамет” :
♦ Народната музика в програмите на "Родно радио" - изпълнители и прояви
♦ Българската народна музика в програмата на "Родно радио" (1930-1934)
♦ 100 години от рождението на народната певица Виктория Крайселска
Все още има меломани, които не са си получили обратно парите за билети от Фестивала VARNA BREEZE by EXIT, след като от община Варна обявиха, че четиридневното събитие от платено става безплатно за жителите и гостите на града. Това обаче, стана ясно само ден преди началото на фестивала, на 15-ти август, и след период на продажба на билети. Така..
Деветият епизод, излъчен на 26 октомври 2024 г., е посветен на новите предавания на Радиото през 70-те и 80-те години на миналия век. Отново говорим за политика, икономика, образование, морско дело, спорт, култура, детски и младежки рубрики. За разлика от предходния период, сега предаванията са по-отворени към публиката. Слушателите..
„Един въпрос ме мъчи вече от час, затуй реших да питам вас – да стана и да се протегна, или отново да си легна“, гласи въпрос в социалните мрежи тази сутрин. Нашият отговор е станете и Радио Варна си пуснете. Топло кафе си направете и на любимите честоти се настанете. Очаква ви едно вълнуващо ефирно пътешествие с Иван Барбов, Емилия..
На 28 октомври в "От другата страна" по Радио Варна Специално интервю с Fredrik Åkesson (OPETH). Разговор с Blaze Bayley (WOLFSBANE, екс-IRON MAIDEN) за концерта "30 Years IRON MAIDEN Anniversary" (10 ноември, София). В памет на Paul Di’Anno 1958 - 2024 ( BATTLEZONE, KILLERS, IRON MAIDEN) – разговор със Стефан "Stiff" Йорданов. Петър Стоянов..
Интервюта с новите районни кметове във Варна от ПП-ДБ - Янислава Шопова – на район „Одесос“ и Николай Желязков – на район „Приморски“ Каква е ситуацията с различните вируси, които ни атакуват в момента - разговор с вирусолога доц. Лилия Иванова Бизнесът в Балчик след изборите: Надяваме се да има обединение, защото общата ни цел е една -..
„Гравитация нула“ – 25 октомври 2024 година с Мартин Николов - Летописът „75 години Варненска опера“ – гост в студиото Виолета Тончева; - Биенале на илюстрацията - разговор с Милена Радева; - Юбилейна изложба по повод 80-годишнината на професор Стоимен Стоилов в Градската художествена галерия във Варна; - Графити..