Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Туск: България може да бъде третирана като специален случай при бъдещото разпределение на бежанци

Евролидерите се договориха 60 хил. имигранти да бъдат разселени в страните от ЕС през следващите 2 години

| обновено на 26.06.15 в 08:57
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Европейските лидери отхвърлиха задължителните квоти за прием на бежанци и не постигнаха ясен консенсус, как ще се справят с миграционната криза в Средиземно море. Разгорещените дебати продължиха до късно през нощта, защото голяма част от времето бе посветено и на проблема с Гърция.

Ръководителите на 28-те изразиха само принципното си съгласие да разпределят на доброволен принцип помежду си 40 хиляди бежанци от Италия и Гърция пред следващите 2 години, съобщи председателят на Европейски съвет Доналд ТускВътрешните министри ще финализират схемата до края на юли. Още 20 хиляди извън Съюза също ще бъдат разселени, така че общият брой на бежанците ще стане 60 хилядиобеща Туск, без да обясни, как ще се гарантира броят на хората, които всяка държава-членка доброволно ще приюти.

Председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, чиято идея за задължителен квотен принцип беше провалена от лидерите, се опита да скрие разочарованието си: Важното е да се разпределят тези 40 хиляди плюс още 20 хиляди души дали това ще стане по доброволен или задължителен начин – ми е все едно.

Тепърва на ниво технически групи ще се преговаря какви нови критерии ще разпределят броя на бежанците, която всяка от държавите би приела. Доброволният принцип обаче оставя вратата отворена за държави като България да откажат изобщо или да приемат твърде малко мигранти от италианските и гръцките бежански власти.

България може да бъде третирана като специален случай при бъдещото разпределение на бежанци, заяви тази сутрин след срещата на върха на ЕС председателят на Съвета Доналд Туск:
Всички страни-членки обещаха да участват. Повечето нямаха проблем с това да се постигне целта от прием на 60 хиляди имигранти. Имаше само едно изключение Унгария, и до известна степен България. Защото тези две страни също са засегнати от силен миграционен натиск. Мисля, че ние ще ги считаме като отделни случаи, когато дойде време да разпределим дяловете.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32