Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Москва ще разгледа желанието на Белград да получи системата за противовъздушна отбрана С 300

Москва ще види какви са възможностите да достави отбранително въоръжение на Белград, за да може Сърбия да гарантира сигурността си и да се избегнат каквито и да са рискове за нападение  над нея, каза по време на разговорите си в сръбската столица вицепремиерът Дмитрий Рогозин

Заради намерението на Хърватия да разположи ракети  с обсег от 300-350 км, с които от Загреб може да бъде поразена всяка част на Централна Сърбия,  руският  вицепремиер Дмитрий Рогозин съобщи, че Русия ще разгледа в най-кратък срок техническата възможност за доставката на системи за противовъздушна отбрана С 300 на Сърбия. Според него това не би трябвало да попречи на европейския избор на Сърбия, с оглед на санкциите въведени срещу Русия. Рогозин каза още, че ако през 1999 г. бивша Югославия имаше противовъздушни комплекси С 300, натовската авиация нямаше да разруши Белград , допълвайки че Москва ще осигури директна подкрепа за своя съюзник на Балканите. 

От своя страна и сръбския премиер Александър Вучич, заяви  че и страната му няма да се превръща в лесна мишена за никого и поради тази причина увеличава своята военна мощ. „Увеличаваме своето производство. Още тази година за първи път започваме серийно производство на системите „Нора“, „Лазар 2 и 3“, които ще бъдат използвани от сръбската армия. Сърбия никого няма да нападне, но трябва да бъде в състояние във всеки един момент да защити своята териториална цялост и гражданите си. На чуждите заплахи, на тези, които не спират да се снабдяват с нападателно оръжие, мълчим и нищо не правимАлександър Вучич благодари на Русия, че уважава мнението на Сърбия да остане неутрална.  

Освен по въпросите за сигурността, двамата разговаряха и за развитието на икономическите проекти. Белград разчита на Москва, да може да  продава  сглобяваните от нея автомобили на пазара в Казахстан, както и да получи част от производството на резервни части за руските тежкотоварни камиони, които сега се произвеждат в Турция. След влошаването на отношенията между Русия и Турция от края на миналата година, Москва, в лицето на своя вицепремиер обяви, че има намерение да прехвърли производството в Сърбия. 

Руският  вицепремиер Рогозин бе приет и от президента на Сърбия Томислав Николич.       


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

КЗК не откри монопол на пазара на горивата

Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..

публикувано на 12.03.19 в 10:26

Кои са събитията на 2018-а в света на науката?

Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..

публикувано на 27.12.18 в 12:11

Украйна и балтийските държави разкритикуваха планираното разширение на газопровода "Северен поток-2"

Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..

публикувано на 06.11.15 в 09:32