Представители на трите болници в Силистренска област настояват за преразглеждане на някои параметри в проекта за Националната здравна карта. Лекарите твърдят, че ако не бъдат чути, много хора в отдалечените и труднодостъпни райони могат да останат без адекватно здравно обслужване.
В проекта за национална здравна карта е предвидено сега съществуващите в болниците в Силистра, Тутракан и Дулово 471 легла да бъдат увеличени до 514. Близо 80 от тях обаче са определени за продължителна грижа и физиотерапия и това притеснява лекарите. Д-р Лилия Русева от Областната болница в Силистра:
Те за нашата област са много. Ние и да искаме, не можем да ги оползотворим с дейност. Просто няма такива пациенти с такива заболявания, които могат да бъдат включени евентуално в тези пътеки, за които ние реално все още не знаем на какви изисквания трябва да отговаряме като болници, за да можем да подпишем договор, за да работим по тези пътеки.
Трябва повече време, за да се огледат всички детайли и да се вземат предвид предложенията на болниците, смята д-р Богомил Бойчев от Общинската болница в Тутракан:
Разбира се, трябва да има критерий, трябва да има карта, но не и наложена толкова бързо, по такъв команден начин. Не знам резултатите, които ще постигнат, може би ще реализират известни икономии на средства, но в дългосрочен аспект това ще обезлюди огромни райони и ще постави в застрашеност много хора. Ограничаването на леглата по някои специалности, особено ограничаването им по нива на компетентност, е абсолютно неприемливо. То не е и логично и мисля, че не е и здравословно и се надявам разумът да надделее.
Публичното обсъждане на проекта за национална здравна карта ще продължи до края на месеца.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..