По-малко от половината сигнали за опасни китайски стоки на европейския пазар водят до коригиращи мерки от страна на Китай, сочат данни на Европейската комисия. Най-големи рискове от дефекти и опасност за здравето крият детските играчки, облеклата, текстилните изделия и модните артикули. 62 на сто от тях идват в магазините на ЕС от Китай. Към днешна дата, властите в Пекин са проследили 11 540 сигнала и са предприели санкции срещу производители при едва 3748 от случаите.
Поради тази причина еврокомисарят Вера Йоурова по въпросите на потребителите заминава за Китай и ще обсъжда ефективното използване на създадената система за бърз обмен на информация:
Китайският внос на опасни стоки не ни успокоява – преди година беше 65%, сега е 62, което изобщо не е задоволително. Ще обсъдя с китайските власти възможностите за намаляване на тази цифра. Ще поискаме по-добра надзорна система, така че Китайците да контролират това, което се изнася за Европа. От китайските експерти знаем, че най-големият проблем е проследяването произхода на стоките. Те ни казват, че при 1/3 от случаите властите не могат да открият кой всъщност е произвел опасния продукт и съответно не знаят кого да санкционират.
Комисията за защита на конкуренцията не откри монопол на пазара на горивата. В секторния анализ регулаторът дава единствено препоръка за електронна платформа в складовете. От извършения анализ на цените на дребно на бензин А95 и дизеловото автомобилно гориво през миналата година в различните географски региони на страната е видно, че..
Василена Вълчанова и Любомир Бабуров от платформата „Рацио.бг“ отличиха пред БНР научните достижения на 2018-а година. Според Вълчанова, изстрелването на електрическа кола в космоса с ракета на Илон Мъск е сред най-запомнящите се събития на годината: „Хубавото нещо за всички нас като бъдещи космически туристи е, че виждаме..
Украйна и балтийските държави оспориха на среща в Рига вчера планираното разширение на газопровода по дъното на Балтийско море от Русия към Германия "Северен поток", предаде ДПА. Ако бъде завършен, така нареченият проект "Северен поток-2" ще струва на Украйна, Полша и Словакия милиони долари ползи от транзита на газ, заяви украинският премиер..