Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великденско послание на Варненския и Великопреславски митрополит Йоан

митрополит Йоан
Снимка: БГНЕС

Всички вас, драги отци, братя и сестри, монашeстващи, чеда на Варненска и Великопреславска епархия, сърдечно поздравяваме с великия, светозарен, радостен празник на Свeтата Пасха.

Христос возкресе!

Господ ни сподоби да преминем попрището на светата Четиридесетница и Страсната седмица, да нахраним своите души, своят разум, своите чувства с велики духовни и благодатни действия, богослужения, които в течение на целия пост реално ни поддържаха духовно, и накрая, да посрещнем радостно празника на Христовото Възкресение.

Нека тази радост във Възкръсналия Спасител да не напуска нашите сърца, нека тя да ни помага в тежките моменти на живота, когато ни се струва, че се спускат над нас най-тежките обстоятелства, когато считаме, че няма изход и че всичко е разрушено, и няма надежда. Нека радостта във Възкръстналия Христос да посети нашите сърца и разум и да ни помогне да намерим победата над тези трудни обстоятелства в живота, подобно на това, както във Възкресението Христово е дадена на нас победа над смъртта и тъмните сили на злото.

Иисус започна Своята проповед със словото за любовта; целият Му земен живот бе служение на любовта, върховният момент на Неговото служение беше изкупителната жертва на любовта.

Ние пеем прекрасното пасхално песнопение: „Ден на възкресението е, да се просветим от тържеството, взаимно да се прегърнем. Да речем: братя! и на тия, които ни ненавиждат всичко да простим с Възкресението“. Да се прегърнем с братска любов – това е истинското празнуване на Великден.

Нашият стремеж към Бога не е лесен. Той е стремеж към надчовешкото, той е стремеж себе си да надвием, да се приобщим с Божествения Дух и да станем такива, каквито с човешки сили не можем да станем. Ето какво значи да се открият за нас дверите на Пасхата Господня, за да влезем в тържеството на Свещения празник. Тогава и ние ще бъдем синове на Възкресението.

Радостта е постоянната награда на тия, които следват Божия закон. Това и великият Аапостол открива със следните думи: „С вътрешния си човек намирам услада в закона Божий“ /Рим. VII:22/.

Пасхата Христова – това е празник на победата и празник на свободата. С такива чувства възприемаме този свят ден и приемаме решението, според мярката на своите сили да поемем към среща с Възкръсналия Спасител, да отидем към свободата в Христос, чрез тези двери, които Той за нас е открил, като е вършел дела на милосърдие и правда, помагал на всички тези, които се нуждаят от помощ, съдействал на мира, справедливостта и любовта в човешкия род.

На всички от сърце молитстваме: бъдете синове и дъщери на Възкресението и радостта ви да бъде светла и пълна.

Воистину воскресе Христос! Амин.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

Още ще се затопли

Днес ще е предимно слънчево и почти тихо. По Черноморието около и следобед ще духа слаб вятър от юг-югоизток. Още ще се затопли - максимални температури между 28° и 33°, по Черноморието от 23° до 28°, за Варна около 26°.  Вълнение на морето 1-2 бала. Температура на морската вода между 17° и 20°.

публикувано на 03.06.25 в 06:11

Мият колоните по бул. „Васил Левски“ във Варна

Екипи мият всичките 64 колони, разположени от двете страни на бул. „Васил Левски“ – по 32 от всяка страна. Целта на дейността е подобряване на естетическия вид и поддържането на градската инфраструктура в добро състояние, съобщи заместник-кметът по обществен ред и екология Илия Коев. По данни от фирмата, която извършва дейностите,..

публикувано на 02.06.25 в 17:32

Тази седмица са изпитите за четвъртокласниците

Близо 60 000 четвъртокласници ще се явят на национално външно оценяване /НВО/ тази седмица. Утре / 03.05.2025 г./ е изпитът по български език и литература, а следващия ден - на 4-ти юни, е изпитът по математика. Изпитите започват в 10 часа и са с продължителност 60 минути. Учениците със специални образователни потребности ще работят с 30 минути..

публикувано на 02.06.25 в 16:32
Борислав Гуцанов

Гуцанов: С 60 млн. лева ще бъдат подпомогнати предприемачи от Северна България

С 60 млн. лева ще бъдат подпомогнати предприемачи с идеи за стартиращ бизнес от Северна България. Над 1000 проекта могат да получат финансиране. Това каза във Варна министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, който участва поклонението в Морската градина пред паметника на Христо Ботев. Най-малко 10 000 младежи, които учат или имат първа..

публикувано на 02.06.25 в 14:34

Варненец с няколко счупвания след падане от тротинетка в Приморско

Варненец претърпя инцидент с тротинетка в Приморско. 54-годишният мъж е с фрактури на лицеви кости, дясната раменна кост и дясната лопатка. Той е настанен в болница, няма опасност за живота му. По първоначални данни до инцидента се е стигнало, след като мъжът изгубил управление и паднал от превозното средство, съобщават от полицията в Бургас.

публикувано на 02.06.25 в 14:09

С над 10 на сто е поскъпнала потребителската кошница с основните храни спрямо 2024 година

С 12 лв. е поскъпнала потребителската кошница с основните храни през тази година, в сравнение с миналата, отчитат от Държавната комисия по стоковите борси и тържищата, която следи цените на едро, съобщава БНР. 3/4 от поскъпването се дължи на по-високите цени на плодове и зеленчуци, като причината за тях са неблагоприятните климатични условия. 111..

публикувано на 02.06.25 в 13:56

Варна сведе глава пред подвига на Ботев и героите на България (СНИМКИ)

С общоградско поклонение Варна се поклони пред Христо Ботев и загиналите за свободата и независимостта на България. Събитието се проведе пред паметника на поета-революционер и общественик на Алеята на Възраждането в Морската градина. В памет на Христо Ботев и загиналите български герои беше отслужена заупокойна молитва. С военен ритуал на паметника на..

публикувано на 02.06.25 в 12:53